środa, 31 maja 2023

[680] ,,Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” – Monika Głąbińska

 


W momencie, gdy zobaczyłam tę książkę i dostałam ją do recenzji, doszłam do wniosku, że chcę już czwarty raz oglądnąć serial ,,Kości” – obecnie jestem na trzecim sezonie. Pierwszy raz oglądałam go chyba w okresie, gdy byłam jeszcze w gimnazjum i oczywiście miałam marzenie, aby zostać takim antropologiem. Oczywiście zdawałam sobie sprawę, że w rzeczywistości praca ta nie może być aż tak emocjonująca i fascynująca, jak wykreowali ją scenarzyści, ale nadal byłam zaintrygowana. Minęło kilka lat i aktualnie w głównej mierze zajmuję się liczbami, tabelami, wykresami i bazami danych. Co poszło nie tak? Odpowiedź jest prosta – nienawidziłam biologii i innych pokrewnych nauk, a one jednak są ważne w zawodzie antropologa. Czy żałuję, że nie spełniłam swojego marzenia? Raczej nie, to chyba nie było mi pisane.

Po tym długim wstępie o moich marzeniach pora przejść do recenzji książki Moniki Głąbińskiej, czyli doświadczonego antropologa z naprawdę ogromną pasją do swojej pracy. Do tej książki na pewno przekonał mnie zawód autorki, bo kto lepiej napisze o antropologii sądowej niż właśnie specjalista w tej dziedzinie? To już kolejna pozycja w moich zbiorach umożliwiająca mi poznanie kulisy zawodu, którego nigdy nie będę wykonywać.

[679] ‘’Miłość to za mało. O dziesięciu szkodliwych mitach w relacji i o tym, jak się z nimi uporać” – Garry W. Lewandowski Jr.

 


Książka ta zaciekawiła mnie z kilku powodów. Na pewno jej opis miał w sobie coś intrygującego, chciałam poznać te mity dotyczące relacji i przekonać się, czy je znam i myślę o nich w podobny sposób. Przeczytałam naprawdę wiele książek psychologicznych oraz przeróżnych poradników, więc wydaje mi się, że mam chociaż podstawową wiedzę na całkiem sporo tematów. Mimo wszystko, nauka jest w stanie mnie przekonać i sprawić, że zmienię swój sposób postrzegania świata.

Właściwie to nie miałam konkretnych oczekiwań wobec tej książki, więc jej treść naprawdę mnie pozytywnie zaskoczyła. Autor trafie zidentyfikował mity, które są powielane w społeczeństwie i myślę, że każdy czytelnik się ze mną zgodzi w tej kwestii. Poruszane są z pozoru proste rzeczy, może nawet dla większości z Was będą one oczywiste, ale warto zaznajomić się z całą treścią, ponieważ autor pisze naprawdę ciekawe rzeczy i na swój sposób podchodzi do poszczególnych tematów.

wtorek, 30 maja 2023

[678][PRZEDPREMIEROWO] "To zawsze byłeś ty" - Ada Tulińska

 


Jeśli potrzebujecie jakiejś comfort book, to mam coś dla Was! „To zawsze byłeś ty” autorstwa Ady Tulińskiej to niesamowicie wciągający romans – idealnie na jeden wieczór. Czytając, miałam wrażenie, że książka zabiera mnie do swojego świata, pozwalając odprężyć się po ciężkim dniu.

Weronika to młoda polonistka z niewielkiej miejscowości pod Warszawą. Kobiecie niestety niedługo grozi zwolnienie, gdyż szkoła nie ma pieniędzy na dalsze funkcjonowanie. Nauczycielka wpada jednak na pomysł, by zorganizować festyn, podczas którego zbierane będą datki na placówkę. Przedsięwzięcie to może się udać jednak tylko wtedy, gdy jej dawni koledzy ze szkoły – Eryk i Adrian – zgodzą się wystąpić na scenie. Są bowiem członkami znanego w Europie zespołu The Midnight Moon, który odniósł w ostatnich latach niesamowity sukces. Ci jednak nie są zainteresowani pomocą, więc Weronika musi uciec się do pewnego podstępu…

[677][PRZEDPREMIEROWO] "Zabójcza terapia" - Hanna Greń

 


Nazwisko Hanny Greń było mi znane od dawna, jednak nigdy nie miałam okazji sięgnąć po powieść tej autorki. Niedawno nadarzyła się jednak takowa, dzięki czemu w moje ręce trafiła „Zabójcza terapia”, czyli najnowsza powieść pisarki. Byłam bardzo podekscytowana, ponieważ słyszałam bardzo dużo dobrego na temat twórczości autorki. Miałam więc duże wymagania. Czy zostały spełnione?

Dioniza Remańska cudem uniknęła śmierci. Jednak nim w pełni odzyska siły, będzie musiała przejść intensywną rehabilitację. Trafia do szpitala, gdzie ma odzyskać sprawność i odpoczywać. Jednak nawet w takim miejscu kobieta nie potrafi trzymać się z daleka od niebezpieczeństwa. Podczas jednego z zabiegów umiera pacjentka i wszystko wskazuje na to, że została zamordowana. Wkrótce giną kolejne ofiary, a Dioniza zostaje policyjnym obserwatorem, nieoficjalnie włączonym w śledztwo.

sobota, 27 maja 2023

[676] ,,Tamarynd. Marząc o lepszym jutrze” – Żaneta Pawlik

 


Nie miałam okazji czytać pierwszej książki tej autorki, ale jestem pewna, że każdą kolejną będę mieć na swojej półce! Bardzo potrzebuję, aby w moje ręce trafiały dobre obyczajówki, ponieważ dzięki nim świetnie się relaksuje, dobrze mi się je czyta nawet wieczorami, gdy jestem zmęczona po całym dniu. Szukam nowych autorów, którzy spełnią moje oczekiwania, a Żaneta Pawlik bez wątpienia jest jednym z nich. Dziś mam dla Was recenzję ,,Tamarynd. Marząc o lepszym jutrze”, ale już wkrótce dodam ciekawą informację, która wiąże się właśnie z kolejną książką tej autorki.

Anka po powrocie z zagranicy podejmuje pracę jako pielęgniarka w szpitalu psychiatrycznym, chociaż jest to zdecydowanie gorzej płatna posada niż ta, którą miała w Niemczech. Musi mierzyć się ona również z demonami przeszłości, od których uciekła kilka lat temu – znosi nachalnego byłego narzeczonego, śmiertelnie obrażoną matkę utrudniającą jej kontakt z siostrą oraz niemiłą koleżankę z pracy. Jednak na jej drodze niespodziewanie pojawia się pewien policjant, który zaczyna sprawiać, że jej życie staje się coraz lepsze. Niestety Anka na swojej drodze zaczyna spotykać osoby mogące zburzyć jej szczęście oraz zniszczyć związek z Frankiem.

piątek, 26 maja 2023

[675] "Urodzony morderca" - Katarzyna Bonda

 


„Urodzony morderca” Katarzyny Bondy to już dziewiąty tom serii o profilerze – Hubercie Meyerze. Nie do końca wiedziałam, czego mam się spodziewać po tej powieści. „Zimna sprawa” trochę mnie zawiodła, natomiast „Kobieta w walizce” była rewelacyjna. Po najnowszej powieści autorki mogłam więc spodziewać się dosłownie wszystkiego.

Wśród chaszczy nad Wisłą spłonął luksusowy samochód, a w nim jego właściciel. Ofiara miała rany postrzałowe brzucha i głowę owiniętą płaszczem. Wszystko wskazuje na to, że zamordowanym jest portugalski biznesmen – Rui Coelho Tavares de Souza. Lista potencjalnych morderców ciągle się wydłuża, szczególnie kiedy śledczy otrzymują od żony de Souza dość obszerny spis wszystkich jego kochanek. Policja prosi o pomoc Meyera, który nie ma wątpliwości, że ktoś dokonał zemsty na mężczyźnie. Jakie tajemnice skrywa jego rodzina? Wkrótce dochodzi do kolejnej zbrodni. Czyżby mieli do czynienia z nowym bezwzględnym mordercą?

czwartek, 25 maja 2023

"Kult" - Camilla Lackberg/ Henrik Fexeus



Czasami zdarzy mi się sięgnąć po książkę, nie wiedząc, że jest to któryś z kolei tom serii. Tak było w przypadku „Kultu” autorstwa Henrika Fexeusa i Camilli Läckberg. Czy mimo wszystko odnalazłam się w powieści? 


Opis wydawcy: Kult to druga część trylogii autorskiego duetu Läckberg & Fexeus. W sztokholmskiej dzielnicy Södermalm uprowadzony zostaje pięcioletni Ossian. Natychmiast rusza dochodzenie. Do policyjnego zespołu Miny Dabiri dołącza negocjator Adam Blom, który dostrzega podobieństwa do wcześniejszej sprawy – niestety o tragicznym finale. Wszystko wskazuje na to, że i tym razem porwań będzie więcej. Mina Dabiri prosi o pomoc Vincenta Waldera – mentalistę, z którym nie miała kontaktu od niemal dwóch lat. Znawca psychologii, który przez wielu uważany jest za zdolnego do czytania w myślach, od razu dostrzega analogie do sprawy sprzed kilku lat. Wzajemna relacja Miny i Vincenta ma bardzo szczególny charakter. Mur, którym każde z nich oddzieliło się przed swoją przeszłością, zaczyna pękać, gdy spotykają się po raz kolejny. Policja rozpoczyna wyścig z czasem i bezwzględnym mordercą działającym według logicznego i rytualnego schematu. Kto wygra tę nierówną grę?

Obecnie rzadko który thriller czy kryminał jest w stanie mnie zaskoczyć i zaangażować intelektualnie. Zazwyczaj staram się za bardzo nie myśleć nad fabułą, nie doszukiwać się odpowiedzi, gdyż bardzo często wówczas jestem w stanie odgadnąć wiele rzeczy. Psuje mi to radość z czytania, więc tego nie robię. Jednak w przypadku tej książki, nieważne jak bardzo wytężałam szare komórki, nie byłam w stanie przewidzieć kolejnego ruchu mordercy. Duet autorski od początku do końca wodził mnie za nos i sprowadzał na manowce. Dzięki temu świetnie się bawiłam i bardzo zaangażowałam w fabułę.

„Kult” zawiera mnóstwo wątków i zagadek, które łatwo przeoczyć, dlatego jest to książka wymagająca od czytelników przede wszystkim skupienia. Dzieje się tutaj dużo i czasami ciężko nadążyć nad wydarzeniami. Trzeba wziąć też pod uwagę, że książka jest dość obszerna, bo ma ponad 600 stron. W mojej opinii momentami była nieco przegadana i spokojnie mogłaby stracić nieco na objętości, a mimo to nie byłoby uszczerbku na samej historii. Niemniej ciekawie zawiązana akcja, pełna intryg zupełnie to rekompensowała. 

Bardzo polubiłam też bohaterów. Byli inteligentni, drobiazgowi i zaangażowani. Szczególnie fascynującą postacią okazał się Vincent, który wykazał się niebywałym sprytem, zdolnością dedukcji oraz rozsądkiem. Uwielbiam takich bohaterów. Dzięki nimi rozwiązanie nawet najtrudniejszej zagadki wydaje się realne i wiarygodne. Pozostałe postaci występujące w książce również odznaczały się ciekawą kreacją. Cieszę się, że autorzy zwrócili uwagę nawet na dalszoplanowych bohaterów, dzięki czemu wszyscy wydawali się stworzeni z krwi i kości, a nie tuszu i papieru. 

Czy można czytać „Kult” bez znajomości „Mentalisty”? O ile znajomość pierwszego tomu nie jest absolutnie konieczna, żeby zrozumieć drugi, o tyle drugi zawiera bardzo dużo nawiązań będących spoilerami pierwszej części. Z tego względu polecam czytać te tomy chronologicznie, by nie psuć sobie radości z lektury.

Serdecznie polecam Wam tę książkę. Sama na pewno sięgnę po pierwszy tom, który ponoć jest nawet lepszy niż jego kontynuacja. Chętnie sama się o tym przekonam! 

 


środa, 24 maja 2023

[674] ,,Rewolta prostytutek. Walka o prawa osób pracujących seksualnie” – Molly Smith, Juno Mac

 


Po książkę ,,Rewolta prostytutek” sięgnęłam z czystej ciekawości, ponieważ wydawało mi się, że może być dość kontrowersyjna. Dla mnie nie ma tematów tabu, ale też lubię poznawać książki opowiadające o różnego rodzaju doświadczeniach zawodowych, których nie będę w stanie przeżyć na własnej skórze (raczej nigdy nie zostanę policjantką, lekarzem czy prostytutką, więc mogę czytać tylko książki na ten temat, aby poznać charakterystykę danej profesji oraz trudności, z którymi mierzą się jej przedstawiciele). Kompletnie nie spodziewałam, że ,Rewolta prostytutek” będzie aż tak dobra i opisywała problem z tak dużą dokładnością, włączając w to konteksty historyczne.

Istotnym jest fakt, że autorki to kobiety, które pracują jako prostytutki, więc doskonale znają  temat i mają pełne prawo, aby się o nim wypowiadać. Jednak już na początku podkreślają, że w tej książce nie będą opisywać swoich własnych doświadczeń, bo ich celem jest zapoznanie czytelnika z prawem, które reguluje kwestie prostytucji w różnych krajach. Oczywiście nie jest to pozycja zawierająca tylko opisy aktów prawnych, ale autorki wyjaśniają również zalety oraz wady tych dokumentów, co bez wątpienia jest bardzo ciekawe, ponieważ ich spojrzenie na te kwestie okazało się całkiem inne niż moje.

niedziela, 21 maja 2023

[673] "Ta dziewczyna" - Ruth Ware

 


Która książka Ruth Ware najbardziej przypadła Wam do gustu?

„Ta dziewczyna” jest już piątą książką Ruth Ware wydaną przez Wydawnictwo Czwarta Strona, choć w moim przypadku jest to pierwszy raz, kiedy sięgam po którąś z pozycji tej autorki. Już jednak wiem, że w przyszłości na pewno sięgnę po resztę jej twórczości. 

Tytułowa dziewczyna to April Clarke-Cliveden, która jest przebojową, pewną siebie, czasami złośliwą, ale piękną i bogatą dziewczyną. Zawsze chce być w centrum uwagi. Pierwszego dnia studiów zaprzyjaźnia się ze swoją współlokatorką Hannah i razem z Emily, Hugh, Ryanem i Willem tworzą zgraną paczkę przyjaciół z Oksfordu. Studia mijają bohaterom na nauce i imprezowaniu, aż do czasu…. Pod koniec drugiego semestru April została zamordowana.

[672] "Niebiańska przepowiednia" - James Redfield

 


„Niebiańska przepowiednia” to książka przygodowa, ale zupełnie inna niż te, jakie miałam przyjemność czytać. Tutaj sama historia nie jest nastawiona na spektakularną akcję, ale na duchową podróż, która skłania czytelnika do zatrzymania się i zastanowienia nad własnym życiem.

W Peru odnaleziono starożytny manuskrypt, który zawiera dziewięć wtajemniczeń, które ludzkość ma osiągnąć, wchodząc w nową erę duchowej świadomości. Zarówno władzę, jak i Kościół nie chcą, żeby manuskrypt został opublikowany i niszczą wszystkie jego kopie. Są gotowi aresztować każdego, kto wie cokolwiek na ten temat i nie zgadza się milczeć. Główny bohater zostaje wplątany w aferę dosłownie przez przypadek. Dopiero później dowiaduje się, że zbiegi okoliczności mogą być drogowskazem.

[671] "Love on the brain" - Ali Hazelwood



Nie czytałam pierwszej książki Ali Hazelwood, ale widziałam bardzo wiele pozytywnych opinii na jej temat, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po „Love on the brain”. Spodziewałam się lekkiego, wciągającego romansu, jednak dostałam o wiele więcej.

Bee Königswasser uwielbia Marię Skłodowską-Curie i w razie problemów, zawsze zadaje sobie pytanie, co zrobiłaby jej idolka. Niestety problemów w jej życiu nie brakuje. Niedawno musiałą odwołać własne wesele, bo jej narzeczony zdradzał ją z jej najlepszą przyjaciółką. Na domiar złego dostała wymarzoną pracę w NASA, ale jej współpracownikiem jest jej dawny kolega ze studiów, który jej nienawidzi. Na dodatek ktoś ewidentnie sabotuje jej udział w badaniach. Na dodatek musi mierzyć się z dyskryminacją ze strony szefa, który uważa, że kobiety w nauce nie mają szans zajść tak wysoko jak mężczyźni. Bee stoi przed wielkim życiowym wyzwaniem. Czy podoła?

piątek, 19 maja 2023

"Ostatnie polowanie" - Jack Carr



Jeśli macie ochotę na emocjonujący thriller szpiegowski to mam coś idealnego dla Was! Przychodzę bowiem z recenzją trzeciego tomu trylogii Jacka Carra - „Ostatnie polowanie”.


Opis wydawcy:

Właśnie w tym momencie prawdziwy wyznawca szkoli się, żeby cię zabić. Nie obchodzi go nic poza celem. Pokona cię lub zginie. Na jarmarku świątecznym w Londynie wybucha bomba. Liczba ofiar jest zatrważająca, gospodarka pogrąża się w chaosie. Co gorsza, zamach okazuje się tylko pierwszym z serii ataków wymierzonych w Zachód. Fala terroru stopniowo zalewa kolejne państwa. Kto pociąga za sznurki? I jaki jest jego motyw? A przede wszystkim: jak go powstrzymać?
CIA wpada na trop irackiego komandosa, który może dostarczyć Agencji kluczowych informacji na temat zamachów. Problem w tym, że jedynym człowiekiem, który go zna, jest najbardziej poszukiwany amerykański terrorysta. Rząd Stanów Zjednoczonych postanawia odnaleźć byłego operatora Navy SEALS, Jamesa Reece’a, i złożyć mu propozycję nie do odrzucenia. Wszystko po to, by powstrzymać prawdziwego wyznawcę, który lada moment spróbuje wypełnić misję swojego życia. Najodleglejsze zakątki świata, międzynarodowe intrygi, podwójni agenci, mimowolni zdrajcy i śmiertelnie niebezpieczni zabójcy. Prawdziwy wyznawca to napakowany adrenaliną thriller polityczny, a Jack Carr zdecydowanie nie bierze jeńców.

W powieści „Ostatnie polowanie” Jacka Carra, fabuła rozwija się w emocjonujący sposób, łącząc elementy szpiegowskie z thrillerem. Główny bohater, James Reece, zostaje wplątany w złożoną intrygę, a jego misja staje się nie tylko walką z wrogami, ale również rozprawą z własną przeszłością. Akcja rozgrywa się na tle międzynarodowych konfliktów, politycznych machinacji i tajemniczych spisków, co nadaje powieści nieprzewidywalny i porywający charakter. Carre doskonale balansuje momenty akcji z introspekcją postaci, tworząc pełnokrwistą historię, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca.

Główny bohater powieści „Ostatnie polowanie” autorstwa Jacka Carra to postać o wyjątkowych umiejętnościach i złożonej naturze. James Reece, były komandos, stanowi centrum dynamicznej historii, będąc zarazem ścigającym i ściganym. Jego determinacja w połączeniu z głębokimi relacjami interpersonalnymi oraz wewnętrznym konfliktem nadają fabule intensywność. Reece to postać, która nie tylko potrafi doskonale radzić sobie w sytuacjach ekstremalnych, ale także boryka się z własnymi demonami, co sprawia, że czytelnik łatwo utożsamia się z jego losami.

„Ostatnie polowanie” Jacka Carra to znakomity thriller, który wciąga czytelnika od pierwszej strony. Carre doskonale konstruuje napięcie, używając precyzyjnego języka i brawurowych opisów scen akcji. Bohaterowie są głęboko wykreowani, a ich psychologiczne portrety dodają głębi fabule. Mistrzowsko połączone elementy szpiegowskie z dynamicznymi scenami walki tworzą pasjonującą mieszankę, z której trudno oderwać się do ostatniej strony. To lektura obowiązkowa dla miłośników inteligentnych thrillerów.

 


poniedziałek, 15 maja 2023

[670] ‘’Superkot. Klub komiksowy perspektywy” – Dav Pilkey

 


Muszę przyznać, że już dawno nie miałam okazji czytać żadnego komiksu, nawet takiego dla młodszych odbiorców. Jednak wracanie do tego gatunku bez wątpienia przynosi mi dużo radości i jest swego rodzaju podróżą do lat młodzieńczych. Kilkanaście lat temu zaczytywałam się w komiksach, były moją ulubioną formą i właściwie jedyną, która mnie interesowała. Dziś przychodzę z recenzją naprawdę super pozycji, jaką jest ,,Superkot”.

Bohaterami komiksu jest dwadzieścia jeden kijanek, które są rozbrykane, ale też charakteryzują się ogromną wyobraźnią. Na lekcjach komiksowego klubu uczą się z kotkiem oraz jego pomocnikami – rybą oraz kijanką Adą. Nie jest łatwo okiełznać uczniów, ponieważ mają różne charaktery, często się kłócą i nie wypełniają poleceń. Mimo wszystko wykonują oni najważniejszy element lekcji – tworzą fantastyczne komiksy o przeróżnej tematyce.

niedziela, 14 maja 2023

[669] Dotknąć gwiazd – Zula Ankanon

 


Nie miałam wątpliwości, że objęcie patronatem medialnym tej książki będzie doskonałą decyzją! Już sam jej opis mnie zaintrygował, ponieważ chciałam się przekonać, jak autorka zinterpretuje rolę social mediów w życiu młodej osoby. To naprawdę ciekawy temat i zasługuje na uwagę, a jego opisanie w powieści fabularnej również może dostarczyć ciekawych informacji (przynajmniej dla mnie – socjologa). Jak autorka wykreowała świat, w którym toczyła się akcja powieści? O tym napiszę w dalszej części recenzji.

Anastazja jest przedstawicielką pokolenia social mediów, w których obnaża się swoją prywatność i przedstawia siebie w jak najbardziej korzystny sposób. Główna bohaterka kreuje się na szczęśliwą i pozytywną osobę, jednak po wyłączeniu kamery zamyka się w swojej ,,trumnie”, gdzie pogrąża się w cierpieniu. Natomiast Daniel ostatnie dziesięć lat spędził w więzieniu, a po wyjściu na wolność nie ma pojęcia, jak bardzo zmienił się świat. Wraca do pustego mieszkania, musi się mierzyć z niechęcią sąsiadów, a także wizytami osób z przestępczego świata. Pewnego dnia Anastazja i Daniel spotykają się nad rzeką i rozgrywające się tam wydarzenia sprawiają, że między nim rodzi się wyjątkowa więź, z której początkowo nie zdają sobie sprawy.

[668] ,,Mindfulness dla dzieci w 10 minut” – Maura Bradley

 


O mindfulness słyszałam już dawno temu, nigdy zbyt mocno nie analizowałam sensu tego swego rodzaju medytacji, ale informacje, które przyswoiłam dotyczyły raczej treningu dla osób dorosłych. Książka ,,Mindfulness dla dzieci w 10 minut” zaciekawiła mnie, ponieważ chciałam się przekonać, jak autorka ujmie ten temat w kontekście właśnie dzieci. Uważam, że to może być ciekawa pozycja, ale także przydatna, bo współcześnie najmłodsi nie znają świata, który pamiętam jeszcze ja – bez telefonów, internetu i najnowocześniejszych technologii. Osobiście myślę, że te wszystkie dobra dostarczają wielu bodźców na każdym kroku, a każdemu człowiekowi, nie tylko dziecku, brakuje wytchnienia, pobycia z samym sobą, bez dzwoniącego telefonu i puszczonego za ścianą telewizora. To właśnie może umożliwić chociażby praktykowanie zwykłej medytacji.

Sama książeczka już na pierwszy rzut oka doskonale się prezentuje. Jest ona formatu A4, a sama jej okładka zachęca do sięgnięcia po nią. Bez wątpienia może spodobać się nie tylko najmłodszym, ale też trochę starszym, a nawet dorosłym, którzy często są osobami decyzyjnymi przy zakupie.

[667] ,,Ślubny skandal” – Julia Quinn



Nadszedł dla mnie trochę smutny dzień, ponieważ piszę dla Was recenzję już ostatniej powieści z cyklu o Bridgertonach. Poznałam historię ośmiorga rodzeństwa, książki te towarzyszyły mi od dłuższego czasu, bo sięgałam po nie systematycznie. Mogę śmiało powiedzieć, że jestem wielką fanką autorki, bo uwielbiam świat, który wykreowała. Otwierając którąkolwiek powieść wiedziałam, że w tym momencie rzeczywistość przestaje mieć znaczenie, a to naprawdę mi się podobało.

Gregory Bridgerton chce jak reszta swojego rodzeństwa poślubić kogoś, w kim naprawdę się zakocha. Wierzy, że zobaczy kiedyś kobietę, do której od razu poczuje przyciąganie i dzięki temu zrozumie, iż to jest jego prawdziwa miłość. Poznając Hermione jest pewny, że to ta jedyna i robi wszystko, aby go zauważyła i zgodziła się zostać jego żoną. Jednak Hermiona kocha innego, ale jej przyjaciółka jest przekonana, że to Bridgerton na nią zasługuje i oferuje mu pomoc w zdobyciu dziewczyny jego marzeń. Lucy nie spodziewa się, że sama pokocha George, ale zdaje sobie sprawę z sytuacji, w której się znajduje – jest już zaręczona, a jej wuj na pewno nie pozwoliłby na nagłą zmianę kandydata na męża. Czy George zrozumie, że tak naprawdę nie kocha Hermiony? Czy Lucy uda się uciec od niechcianego małżeństwa?

wtorek, 9 maja 2023

[666] "Darkfever" - Karen Marie Moning

 


„Darkfever” to kolejna premiera wydawnictwa You&YA, która podbiła bookmedia, a szczególnie książkową stronę TikToka. Muszę jednak powiedzieć, że treści dotyczące tej książki w mediach wprowadziły mnie nieco w błąd. Spodziewałam się książki o łowcy potworów, coś w stylu „Nocnych łowców” lub „Wiedźmina”, jednak dostałam coś zupełnie innego.

MacKayla wyrusza do Dublina, by rozwiązać zagadkę morderstwa starszej siostry. Jedyną poszlaką dziewczyny jest nagrana chwilę przed śmiercią wiadomość od zmarłej. Na miejscu okazuje się jednak, że świat wygląda zupełnie inaczej, niż w jej małym miasteczku. Dostrzega stwory, które kryją się pod iluzją ludzi. Przerażona tym odkryciem, myśli, że powoli traci rozum, aż na swojej drodze napotyka Jericho Barronsa. Okazuje się, że oboje mają podobny cel – odnaleźć tajemniczą księgę – Sinsar Dubh – Mroczną Relikwię i to zanim zrobi to ktoś, kto pragnie zawładnąć światem ludzi i legendarnym królestwem Tuatha Dé Danaan.

[665] "Następca tronu" - Holly Black

 


Książki Holly Black należą do takich, które albo kocha się całym sercem, albo nienawidzi. Przygodę z twórczością autorki rozpoczęłam od „Okrutnego księcia” i zakochałam się zarówno w wykreowanym przez nią świecie jak i samej historii. Z wielką niecierpliwością czekałam więc na „Następcę tronu”, czyli kolejną powieść ze świata Elfhame.

Od wydarzeń opisanych w trylogii minęło osiem lat. Na tronie Elfhame zasiada Najwyższy Król Cardan wraz ze swoją małżonką – Panią Judy. Przez niespełna dekadę wiele się zmieniło. Wśród dworskich intryg i mimo licznych prób zamachu na własne życie Dąb wyrósł na krzepkiego młodzieńca, który w przyszłości ma objąć tron. Wielu uważa, że jest jedynie rozkapryszonym księciem, lubującym się w biesiadach i zabawach. Jednak czy ktoś taki zaryzykowałby własnym życiem i wyruszył na niebezpieczną misję, by ocalić bliską mu osobę? Pani Nore ponownie zagraża Elfhame. Posiadła moc tworzenia potworów skleconych z wyjątkowo mrocznej magii, patyków i ludzkich szczątek, z których może uformować prawdziwą armię. Niechętnie w wyprawie przeciwko żądnej krwi władczyni wyrusza również jej córka – dzika Suren – jedyna osoba, która ma władzę nad królową. Dąb i Suren łączą siły, jednak jest to wątłe przymierze. Brak w nich zaufania, każde spodziewa się po drugim ciosu w plecy. Czy ich misja ma szansę powodzenia?

Wiele razy przy okazji recenzji książek autorki wspominałam, że kocham wykreowany przez nią świat. Jest mroczny, brutalny i okrutny, ale jednocześnie niebywale fascynujący i piękny. Nikomu nie można ufać, bo mimo że elfy nie potrafią kłamać, jak nikt inny potrafią wyprowadzić człowieka na manowce. Czytając „Następcę tronu”, po raz kolejny miałam okazję zobaczyć, jak Black mistrzowsko plecie sieć intryg, niedopowiedzeń, zdrad czy tajemnic, a następnie wrzuca w nią bohaterów. Uwielbiam ten klimat i zagadkowość!

Początkowo myślałam, że Dąb będzie przypominał Cardana, ale on jest zupełnie inny. Chłopak jest świetnym aktorem i potrafi każdego wyprowadzić w pole. Idealnie odgrywa rolę nieporadnego panicza, który jest zbyt delikatny i niezdarny na tego typu wyprawy, ale to jedynie pozory. Potrafi również sprawiać wrażenie uroczego, uczciwego i dobrodusznego, tylko po to, by po chwili pokazać swoje prawdziwe oblicze – a może kolejną maskę? Nigdy nie możemy być tego pewni. Dąb jest postacią niejednoznaczną i pełną tajemnic, którą od samego początku pokochałam.

Suren natomiast przypomina nieco dzikie zwierzę. W jej życiu zabrakło miłości, nie potrafi nikomu zaufać, cały czas trzyma się na baczność. Jest jednak zupełnie inna niż reszta elfów, które z czystej złośliwości przeklinają ludzi. Ona ich uwalnia z ciążących na nich klątw, jednak jednocześnie nie robi tego z dobroci serca. Po prostu nie cierpi elfów i robi im na złość. Jej postać również bardzo mi się podobała, mimo że nie była tak skomplikowana jak kreacja Dęba.

Co więcej mamy tutaj również drugo- i trzecioplanowych bohaterów, o których autorka zadbała. Nie giną w tłumie, każdy czymś się wyróżnia. Oni również skrywają własne tajemnice, historie. Niesamowicie było poznawać ich z przygody na przygodę coraz bardziej.

Akcja powieść jest dynamiczna i wciągająca. Książka od pierwszych stron pochłonęła mnie bez reszty i pozostawiła oczekującą na kolejny tom. Niesamowicie ubolewam, że ma to być jedynie dylogia. Już tęsknie za tym światem i nie mogę doczekać się powrotu!

Sara


[664] "Bestie zagłady" - Ayana Gray

 


„Bestie zagłady” to kontynuacja „Drapieżnych bestii”. Seria wydała mi się  interesująca i godna uwagi, szczególnie że Netflix przygotowuje właśnie film na podstawie pierwszego tomu. Skusiłam się więc na lekturę i muszę przyznać, że bardzo mi się spodobała, dlatego bez wahania sięgnęłam po kolejną część.

Koffi jest sługą Fedu, który więzi ją oraz inne daraja o niezwykłych mocach w Ciernistym Grodzie. Bóg śmierci pragnie wykorzystać dziewczynę. Ma ona pomóc mu zniszczyć świat, dzięki swoim umiejętnościom. Ta nie ma jednak zamiaru w tym uczestniczyć i planuje ucieczkę. Potrzeba jej do tego sojuszników, jednak skąd ma mieć pewność, że obdarza zaufaniem właściwą osobę? Tymczasem Synowe Sześciu szukają Ekona, który z kolei próbuje odnaleźć i uwolnić Kofii. Podczas podróży przez dzikie ostępy, wychodzą na jaw rodzinne sekrety chłopaka, z którymi przyjdzie mu się w końcu zmierzyć.

[663] "Gild" - Raven Kennedy

 


Sięgając po „Gild” wiedziałam, że jest to książka przeznaczona dla dorosłych czytelników ze względu na liczne sceny przemocy, seksu czy wulgarny język. Byłam więc nastawiona na mroczną historię, erotyk osadzony w świecie fantasy. Od dłuższego czasu miałam ochotę na coś takiego, jednak „Gild" nie sprostał moim oczekiwaniom.

Midas został pobłogosławiony darem zmieniania zwykłych przedmiotów w szczere złoto. Jednak jego złotym dotykiem mogą zostać obdarzeni także ludzie. Auren – faworyta króla – doświadczyła tego zaszczytu jako jedyna . Jej skóra, włosy, oczy są pokryte delikatną warstwą drogocennego metalu. Dziewczyna, uratowana niegdyś przez samego Midasa ze slamsów, obecnie wiedzie życie w luksusie i bezpieczeństwie, jednak nie wolno jej opuszczać złotej klatki, w której ukrył ją król. Więzienie nie stanowi jednak dla Auren powodu do smutku, wręcz przeciwnie – jest wdzięczna za nie. Dziewczyna darzy króla szczerym uczuciem i jest mu posłuszna, a przynajmniej do czasu, kiedy królestwo nie staje na skraju wojny, a Midas nie próbuje wykorzystać dziewczyny w swojej politycznej grze…

czwartek, 4 maja 2023

[662][PREMIEROWO] "Stacja pośrednia" - Clifford D. Simak

 


„Stacja pośrednia” Clifforda D. Simaka to dość krótka książka, która zapowiadała się naprawdę obiecująco. Dawno nie sięgałam po nic z gatunku science fiction, dlatego przykuła moją uwagę. Byłam ciekawa, czy autorowi udało się stworzyć coś dobrego na zaledwie dwustu pięćdziesięciu stronach.

Enoch Wallace żyje samotnie w lasach Wisconsin i od stu lat w ogóle się nie starzeje. Jest odludkiem, a na spacery chodzi z XIX-wieczną strzelbą. Miejscowi zdążyli się już do niego przywyknąć, jednak mężczyźnie udało się przyciągnąć uwagę pewnego wścibskiego agenta rządowego. Enochowi niezbyt podoba się to zainteresowanie, gdyż tak się składa, że jest jedynym człowiekiem na Ziemi, który wie o istnieniu Centrum Galaktycznego i z jego polecenia kieruje tajną stacją dla kosmitów podróżujących między gwiazdami. Jednak dary wiedzy i długowieczności w pewnym momencie zaczynają mu ciążyć, gdyż dzięki nim ujrzał wiszącą nad ludzkością groźbę zagłady. Jest pewien sposób, by temu zapobiec, jednak jest dość drastyczny…

poniedziałek, 1 maja 2023

[661] "Wolność. Odwaga bycia sobą" - Osho

 


Jeszcze nigdy nie sięgnęłam po książkę filozoficzną i naprawdę nie wiem, dlaczego nagle postanowiłam to zmienić. Może dlatego, że lubię czytać nowe rzeczy, a twórczość Osho już od dawna mnie intrygowała? Tak czy siak, postanowiłam zapoznać się z jego książką „Wolność” i zobaczyć, co autor myśli o tym aspekcie ludzkiego życia. Od razu mówię, że ten wpis nie będzie typową recenzją, a raczej mam zamiar podzielić się z Wami refleksjami, jakie wywołała we mnie książka.

Według Osho istnieją trzy wymiary wolności: fizyczny, psychologiczny i duchowy. W pierwszym z nich chodzi o to, by móc stanowić o własnym ciele. Nie tylko chodzi tu o klasyczne pojęcie niewolnictwa, ale także o równość ludzi względem siebie. Autor zauważa, że na całym świecie kobiety są inaczej postrzegani niż mężczyźni, ciało ciemnoskórego człowieka jest traktowane inaczej niż białego. Drugim wymiar wolności oznacza, że nie jest się skrępowanym przez żadne poglądy czy to polityczne, religijne czy kulturowe. Jest się także zdystansowanym do tego, czego próbowano nas nauczyć jako dzieci. Najważniejsza jest jednak wolność duchowa – życie w zgodzie ze swoją wewnętrzna prawdą w każdym momencie.

[660] "Tożsamość płciowa. Poradnik dla rodziców" - Tavi Hawn

 


Ci, którzy obserwują nas od dawna, wiedzą, że czytam przede wszystkim fantastykę, książki młodzieżowe, thrillery i kryminały. Rzadko sięgam po coś z literatury faktu czy poradników. Tym razem jednak skusiłam się na lekturę tego ostatniego, gdyż jego tematyka wydała mi się niesamowicie ważna. „Tożsamość płciowa. Poradnik dla rodziców” to pozycja, która wielu może rozjaśnić pewne kwestie związane z tożsamością płciową, a także dać wiele wskazówek, jak wychować swoje dziecko tak, by nie bało się nam powiedzieć, kim jest, gdy to zrozumie.

Opis wydawcy: Wizja rozmowy o tożsamości płciowej z dzieckiem może się wydawać przytłaczająca, jednak dzięki odpowiednim wskazówkom możesz nawiązać zdrową, otwartą komunikację i stworzyć afirmujące środowisko. Nieważne, czy twoje dziecko jest cispłciowe, różnorodne płciowo, transpłciowe, czy wciąż nie jest pewne swojej tożsamości - w przewodniku znajdziesz praktyczne rady i strategie, które pomogą ci zaakceptować je takim, jakie jest, i wspierać w okresie poprzedzającym dojrzewanie.

[659] "Golden Boys" - Phil Stamper

 


Ostatnio na polskim rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej powieści z reprezentacją osób LGBT+, co niesamowicie mnie cieszy. Staram się sięgać po większość z nich, dlatego zdecydowałam się na przeczytanie „Golden Boys”. Czy książka okazała się warta mojej uwagi?

Sal, Gabriel, Heath i Reese mieszkają w niewielkim miasteczku w Ohio i przyjaźnią się od lat. Mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim wszyscy czworo są queer, świetnie się uczą oraz mają ogromne ambicje. W to lato postanawiają ruszyć w świat, by spełnić swoje marzenia i być może odnaleźć samych siebie. Reese jedzie do Paryża, gdzie będzie uczyć się projektowania graficznego, Gabriel udaje się do Bostonu jako wolontariusz w organizacji non-profit. Sal obrał sobie za cel Kapitol, gdzie dostał się na staż u jednego z członków kongresu. Heath natomiast wybiera się na Florydę, by uciec przed rozwodem rodziców i pomóc ciotce w prowadzeniu salonu z grami. Te wakacje zweryfikują ich poglądy na wiele rzeczy, a także zmienią relacje, jakie między nimi istnieją.

[658] "Our Violent Ends. Burzliwe zakończenia" - Chloe Gong

 

Uwielbiam książki, bo dzięki nim mogę podróżować zarówno w czasie jak i przestrzeni, nie wychodząc nawet z łóżka. Tym razem za sprawą twórczości Chloe Gong po raz kolejny wracam do Szanghaju XX wieku. Byłam ciekawa, czy „Our Violent Ends. Burzliwe zakończenia” okażą się tak samo dobre jak pierwsza część serii. A może okażą się lepsze lub gorsze?

Juliette mając do wyboru miłość a misję, wybiera to drugie. Jeden błąd, a jej kuzyn zajmie jej miejsce jako następca bossa Szkarłatnego Gangu. Roma natomiast musi jej nienawidzić, w końcu myśli, że zabiła jego najlepszego przyjaciela. Mężczyzna jest zdeterminowany, by odnaleźć Juliette i pomścić Marshalla. Nie jest to jednak tak proste, gdyż nadal nie potrafi pozbyć się uczuć do dziewczyny, którą zdążył pokochać. Natomiast w mieście pojawia się nowe zagrożenie. Szanghaj znajduje się na krawędzi upadku, a perspektywa wojny domowej staje się coraz bardziej prawdopodobna. Czy Roma i Juliette mimo wszystko połączą siły, by uratować miasto?

[657] "Fu#k up" - Paulina Świst

 


Kilka dni temu swoją premierę miał kolejny tom z serii „Fighter” od Pauliny Świst. Gdyby nie to, że miałam mnóstwo zajęć na uczelni i innych zobowiązań, pewnie rzuciłabym się na tę powieść w chwili, w której otworzyłam paczkę, niestety musiałam poczekać kilka dni, aż mój grafik nieco się rozluźni. W tym czasie mój apetyt jeszcze bardziej się wyostrzył i gdy tylko miałam wolną chwilę, pochłonęłam książkę niemal od razu.

Opis wydawcy: Oliwia i Przemek to silne, drapieżne osobowości. Dla jasności: żadna nie jest kryształowa, choć to chyba oczywiste. Przemek mógłby powiedzieć o sobie przynajmniej tyle, że się stara. Świadczy o tym chociażby jego praca dla ludzi. A co można powiedzieć o Oliwii? Hm… Marzenia prysły w chwili, kiedy na horyzoncie pojawiła się spółka VeroMax. Wszystko wskazuje na to, że finansowe przekręty wciąż idą pełną parą. Akcja toczy się daleko poza granicami prawa, ale to nie znaczy, że nie obowiązują tam żadne zasady. Wręcz przeciwnie. Oliwia i Przemek już niedługo się o tym przekonają.

[656] "Anyway" - Paulina Świst

 


Uwielbiam książki Pauliny Świst i po każdą sięgam bez wahania. Jak dotąd jeszcze nigdy nie zawiodłam się na autorce i miałam nadzieję, że kontynuacja „Fightera”, czyli „Anyway” okaże się tak samo dobra jak reszta twórczości autorki. Czy tak było?

Ksenia Wernerowska i Patryk Cebulski nie żyją długo i szczęśliwie. Kobietę, znaną również jako pisarka – Pola Werner – zalewa fala hejtu, a Patryk zostaje zamieszany w zabójstwo. Na szczęście ich przyjaciele z NRJ – kancelarii prawniczej – ruszają jej na pomoc. Wśród nich jest Iga Mianowska, która jest tam świeżym nabytkiem. Jej pierwsze spotkanie z Krystianem Ragowskim – założycielem i szefem NRJ należało do miłych, jednak już każde kolejne groziło wybuchem gniewu i pożądania. Czy uda im się odsunąć na bok urazy i niepewność, by zjednoczyć siły i wyciągnąć Ćwibla z więzienia? Kto chce wrobić w zbrodnię boksera?