środa, 29 marca 2017

[5] "Morze potworów" - Rick Riordan




Po lekturze Złodzieja pioruna nie byłem w  stanie porzucić serii o Percym Jacksonie, dlatego też sięgnąłem od razu po kolejną jej część. I tym razem nie zawiodłem się na genialnej wyobraźni Riordana!
Kontynuacją przygód nastoletniego herosa jest Morze potworów.  Podobnie jak w pierwszej części głównym bohaterem zostaje Percy. Zbliżają się wakacje i chłopak cieszy się z ostatniego dnia szkoły. Najważniejszą przyczyną jego szczęścia jest fakt, że przetrwał cały rok i nie został wyrzucony, co dla niego stanowiło nie lada wyczyn. Jednak, jak to mówią: Nie chwal dnia przed zachodem słońca. W przypadku Percy’ego owo powiedzenie okaże się prorocze. Ostatniego dnia w szkole bowiem dzieją się rzeczy, które przerażają i zaskakują nawet młodego herosa.
Ostatecznie syn Posejdona trafia po raz kolejny do Obozu Herosów wraz ze swoimi przyjaciółmi, Annabeth i Tysonem, których znamy już z pierwszego tomu. Zastają tam jednak miejsce pełne chaosu. Ich azyl jest atakowany przez potwory, bowiem magiczna obrona, jaką dawała Sosna Thalii, zniknęła! Jak się później okazuje, drzewo zostało otrute! Dionizos postanowił ukarać za to Chejrona, którego  zwolniono z pracy szkolenia młodych herosów, a na jego miejsce przyjęto Tantala. Nowy koordynator obozu nie wzbudza jednak  sympatii dzieci półkrwi.

środa, 22 marca 2017

[4] "Idealna" - Magda Stachula




Idealna to debiut polskiej pisarki Magdy Stachuli. Te pozycję znalazłam kilka dni temu w dziale z książkami w Biedronce i zachęcona opisem na tyle okładki postanowiłam ją przeczytać. Dodatkowo przekonały mnie do niej pochlebne opinie i recenzje zamieszczone na innych blogach. Niestety muszę przyznać, że nie należę do osób, których serce podbiła ta powieść.
Książka ma czterech głównych bohaterów: Anitę, Adama, Eryka i Martę. Pierwsza z kobiet od ponad dwóch lat bezskutecznie stara się o dziecko. Jej bezpłodność wywołuje w niej skrajne emocje i depresję oraz do niepoznania zmienia jej charakter. Niegdyś inteligentną, piękną, zabawną, pomysłową, można wręcz rzec idealną, kobietę, zastępuje rozchwiana emocjonalnie histeryczka, z którą trudno wytrzymać. Boi się wychodzić z domu, a jej uzależnieniem jej podglądanie ludzi za pomocą kamer miejskich. Jej stan pogarszają też dziwne wydarzenia, takie jak znajdowanie nienależących do niej przedmiotów w jej mieszkaniu.
Adam jest mężem Anity. On też przeżywa to, iż może nigdy nie zostać ojcem, ale akceptuje ten fakt. W przeciwieństwie do kobiety widzi plusy bezdzietności. Jednak nie umie przekonać do swoich poglądów żony, z którą coraz trudniej mu wytrzymać w jednym domu. Jak najwięcej czasu stara się więc spędzać poza nim. 

sobota, 18 marca 2017

[3] "Harry Potter i Przeklęte Dziecko" - J.K.Rowling/ Jack Thorne/Johnem Tiffany




Harry Potter i Przeklęte Dziecko to jedna z najbardziej kontrowersyjnych pozycji książkowych 2016 roku. U jednych budzi rozczarowanie i prowokuje do wytykania błędów, drudzy są w stanie przymknąć oko na pewne uchyłki w fabule i po prostu cieszyć się lekturą. Zdania są więc mocno podzielone i trudno nie zgodzić się z argumentami obu stron. Z tego powodu ocena książki jest bardzo trudna.
W zamierzeniu twórców książka miała być ósmą częścią serii o Harry’m Potterze. Jednak większość czytelników nie zgadza się z tym i nadają jej status dodatku do cyklu. Jest ku temu wiele powodów. Po pierwsze to nie dzieło J.K.Rowling, ale Jacka Thorne’a, który stworzył fabułę w konsultacji z nią oraz reżyserem Johnem Tiffanym. Poza tym Przeklęte Dziecko to scenariusz sztuki teatralnej a nie powieść.
Głównym bohaterem książki jest młodszy syn Harry’ego – Albus. Poznajemy go już na samym początki, kiedy po raz pierwszy ma wyruszyć do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Późniejsze sceny mają charakter urywków z najważniejszych momentów z życia chłopaka oraz jego najbliższych. Dzięki temu czytelnik może dobrze poznać bohatera w krótkim czasie, co niewątpliwie jest dużym plusem, jeżeli chodzi o scenariusz. W powieści zabieg ten zapewne nie byłby dobrym pomysłem.
Akcja stabilizuje się po pewnym czasie, by następnie ponownie nabrać rozpędu. Zaczynają się podróże w czasie, które są zupełnie inne od tych, jakie poznaliśmy w Więźniu Azkabanu. Z racji tego wielu fanów zarzucała Rowling niekonsekwencję, twierdząc, że zaprzecza sama sobie. Dodatkowo akcja książki toczy się naprawdę szybko, co może wprowadzać czytelnika w dyskomfort i lekko irytować. 
Większość część fanów twierdzi, że Przeklęte Dziecko ma więcej wspólnego z potterowskimi fanfiction niż z serią powieści o młodym czarodzieju i niestety muszę się z tym zgodzić. Scenariusz wprowadza bowiem wiele nowości do świata czarodziejów, którzy fani poznali i zdążyli pokochać. Ponadto wszystko dzieje się w przyspieszonym tempie, a część bohaterów ma zupełnie inne kreacje niż w serii Rowling.
Wszystko to odbierałoby urok powieści. Trzeba jednak pamiętać, iż scenariusz to scenariusz i jego głównym celem jest wystawienie go na scenie, co nie byłoby możliwe, gdyby akcja nie była przyspieszona i uproszczona. Dochodzimy tu więc do kolejnej spornej kwestii a mianowicie tego, czy wydanie książki w takiej postaci było dobrym pomysłem czy wręcz przeciwnie.

środa, 15 marca 2017

[2] "Złodziej pioruna" - Rick Riordan




Ta recenzja została napisana w większości przez mojego przyjaciela, wielkiego miłośnika całej serii. Poprosił mnie o możliwość podzielenia się z Wami wrażeniami, więc się zgodziłam. To jego pierwsza w życiu recenzja, więc mu pomogłam i nieco ją wzbogaciłam. Oto owoc naszej współpracy.

Po obejrzeniu filmu ,, Złodziej pioruna” od razu wiedziałem, że muszę przeczytać książkę, na podstawie której powstał. Bardzo lubię tematykę greckich mitów i utwory fantasy. Nic więc dziwnego, że od początku  bardzo mi się spodobał. 
     Złodziej pioruna to książka napisana przez Ricka Riordana. Rozpoczyna serię Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Została wydana w 2009 roku, więc nie jest to najnowsza pozycja i pewnie wielu z Was miało ją już w rękach.  Niemniej jako fan tego cyklu, postanowiłem podzielić się z Wami wrażeniami z lektury.
     Książka opowiada o dwunastoletnim chłopaku, który dowiaduje się, że jest herosem, co znaczy, iż jedno z jego rodziców należy do grona greckich bogów. Tak to prawda, bogowie istnieją naprawdę ! To nie żadne mity ani bajki dla dzieci. Gdy Percy dowiaduje się prawdy o swoim pochodzeniu, zaczynają atakować go potwory, które chcą jego śmierci, ale też czegoś jeszcze. Percy nie ma pojęcia, o co może im chodzić do momentu, kiedy to trafia do Obozu Herosów. Tam zostaje „uznany” przez swojego rodzica – boga, którym jest Posejdon. Jednocześnie dowiaduje się, że Zeus oskarża go o kradzież jego „ pioruna piorunów”, a fakt, że Percy jest synem Pana Mórz, tylko pogarsza sytuację. Chłopakowi zostaje wyznaczony termin do letniego przesilenia, by zwrócić to, co „ ukradł”. Jeżeli tego nie zrobi pomiędzy bogami wybuchnie wojna, która pochłonie wiele ofiar w tym także ludzi. Percy wyrusza więc na pełną niebezpieczeństw, ale także i niezwykłych przygód, misję.

piątek, 10 marca 2017

[1] "Bliźnięta z lodu" - S.K. Tremayne




Bliźnięta z lodu to książka autorstwa S.K. Tremayna wydana przez Wydawnictwo Czarna Owca w 2015 roku. Jest to thriller psychologiczny z elementami kryminału i odrobiną horroru.
Lydia i Kirstie to jednojajowe bliźniaczki, które nie sposób odróżnić po wyglądzie. Nawet rodzicie nigdy nie byli w stanie tego zrobić, dlatego przypisali im różne kolory. Dziewczynki miały jednak zupełnie inne charaktery i inaczej reagowały w różnych sytuacjach, dzięki czemu ich bliscy nauczyli się je identyfikować. Jednak jak je rozpoznać, kiedy jedna udaje drugą?