czwartek, 8 października 2020

[318] "Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie" - Anna Czerwińska-RydelDlaczego Chopin wzbudza w nas zachwyt i miłość? Dlatego, dzieci, że Chopin wielkim muzykiem był! Parafrazując zupełnie sławne strofy "Ferdydurke" Gombrowicza, mamy świetną okazję by w duchu dziecięcego przekazu poobcować z żywym, dostępnym na wyciągnięcie ręki, najsławniejszym kompozytorem muzyki poważnej w historii Polski i całego świata. Otrzymujemy bowiem dobry i treściwy audiobook pt. "Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie". Siłę dłoni, której musielibyśmy użyć do przewracania kolejnych stron książki, zostawmy w spokoju i spożytkujmy na ewentualną naukę gry na fortepianie, do której zachęty w tym dziele nie brakuje. Usiądźmy tylko wygodnie i z otwartym umysłem zasłuchajmy się w przekaz.

Wydany przez Wydawnictwo BUKA audiobook "Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie" jest częścią cyklu "Mistrzowie wyobraźni". Autorem tej chopinowskiej opowiastki jest odznaczona Orderem Uśmiechu Anna Czerwińska-Rydel. Przez przedstawiony przez nią świat małego Fryderyka prowadzi nas pełen wyczucia głos mistrza sztuki aktorskiej Jana Englerta. Pełnię smaku oddają tu wplecione w historie najpiękniejsze utwory Chopina, które słyszymy w wykonaniu Krzysztofa Trzaskowskiego, ucznia Piotra Palecznego, który przecież stanął na podium Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a więc są to wykonania pełne właściwego sobie ducha.

Ta zawarta na dwóch płytach iddyla młodzieńczego życia Fryderyka Franciszka Chopina jest przystępną konstrukcją historii przeznaczoną przede wszystkim dla najmłodszych słuchaczy, chociaż także dojrzały człowiek będzie czerpał z niej pełnię satysfakcji. Dzięki dokładnemu acz barwnemu przedstawieniu tego okresu w życiu Chopina i w ogóle podjętej próbie zbliżenia się do tego tematu, stajemy się świadomi, że Fryderyk Chopin nie był tylko postacią spisaną na kartach historii, o jakiej uczymy się w szkole i wiemy, że był wielkim kompozytorem, ale z krwi i kości człowiekiem który, jak każdy, urodził się i dojrzewał czerpiąc radość ze swojej młodości mimo miana "cudownego dziecka". Stajemy się świadomi, że jego droga do światowego i historycznego sukcesu miała swój początek już w dzieciństwie. Młodzieniec słuchający tej opowieści może jak w lustrze odbić się we Fryderyku i inspirować. Dostrzec, że przyszłość należy do niego, że nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie swojej drogi, że nigdy nie należy pogrzebać swoich talentów.

Od pierwszych chwil otrzymujemy garść pięknych dźwięków, a dokładnie sto pięćdziesiąt siedem taktów Nokturnu H-dur op. 9 nr 3 dobrze korespondującego z tematem rozdziału. Wita nas bardzo liryczny i jakże kwiecisty język, ale formułowany w sposób prosty i zrozumiały, po prostu ludzki i rzeczywisty, świetnie obrazujący przedstawianą narrację. Historia, tak jak i życie Chopina, ma swój początek u jego rodziców, Justyny i Mikołaja. Treść potrafi przeniknąć i rozbudzić wyobraźnię, dzięki czemu dajemy się wprost poprowadzić przez kilka lat życia Chopina, jakby faktycznie towarzysząc mu i będąc świadkiem tętniącego życia dworku w Żelazowej Woli, głosów wypełniających mieszkanie w Warszawie, zapachu tabaki Żywnego, głosików sióstr Fryderyka, szelestu czytanego "Kuryera Szafarskiego", unoszącego się lęku przed Wielkim Księciem Konstantym, woni gasnących świec przy zapadającym mroku otulonym w dźwięki rozegranego i rozśpiewanego domu Chopinów, organów, przy których organistował Fryderyk, jego innym zdolności artystycznych czy nawet zwiastującej zmartwienie ciszy. Fryderyk Chopin staje się naszym rówieśnikiem i kolegą wzbudzającym podziw, z którym możemy się zaprzyjaźnić. Nie brakuje tu motywacji do działania, może nawet zachęci któregoś ze słuchaczy do przygody z muzyką. Rozdziały są bardzo porywające, wzbudzające ciekawość, można w nich znaleźć morał. Wszystko to składa się w bardzo ładną całość.

Przemiłym dodatkiem do wydanego audiobooka jest załączona mała książeczka, w której znajdziemy kilka ciekawostek o fortepianie z opisem jego budowy, małe kompendium wiedzy o Konkursie Chopinowskim, podsumowanie twórczości Fryderyka Chopina, a także słowniczek pojęć muzycznych. Jest ona bardzo zrozumiała i nie sprawia kłopotów w przekazie co, jako muzyk, z uśmiechem na twarzy muszę pochwalić.

"Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie" jest pozycją wartą uwagi nie tylko dla zainteresowanych muzyką czy postacią naszego Mistrza. Są to po prostu przyjemnie spędzone dwie godziny, które nie zanudzą dzieci ani nie odbiorą cennego czasu dorosłym. To kawał dobrej roboty, któremu można poświęcić chwilę i z satysfakcją zanurzyć się w świat, jaki ukształtował nam naszego Geniusza.

Za audiobooka dziękuję Wydawnictwu BUKA.

Jakub

7 komentarzy:

 1. Nie wykluczam - że sięgnę. Chociaż - nie jestem fanem audiobooków. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto przybliżać młodemu pokoleniu naszych wirtuozów, bo dla niektórych to nazwisko niewiele mówi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po takim komentarzu chętnie sięgnę po tego audiobuka.... Choć prawdą jest, że do Chopina nie trzeba mnie zachęcać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po takim komentarzu chętnie sięgnę po tego audiobooka... Choć prawdą jest, że do Chopina nie trzeba mnie zachęcać...

  OdpowiedzUsuń
 6. NIe mogę przkonac sie do audiobooków

  OdpowiedzUsuń
 7. Chopin to bardzo ciekawa postać.
  Świetne zdjęcie.

  OdpowiedzUsuń