niedziela, 16 maja 2021

[469] "Nowa dziewczyna" - Daniel Silva

 


Daniel Silva to pisarz, którego książki zostają w pamięci czytelnika na bardzo długo. Uwielbiam jego styl oraz niesamowitą wyobraźnię, dlatego bardzo ucieszyłam się, kiedy w moje ręce wpadła „Nowa dziewczyna”, czyli kolejny tom przygód mojego ulubionego agenta – Gabriella Allona. Jakie wrażenia autor okrzyknięty mistrzem swojego gatunku tym razem nam zaserwował?

W pewnej renomowanej prywatnej szkole w Szwajcarii naukę podejmuje tajemnicza dziewczynka. Oficjalnie jest córką bogatego biznesmena, jednak w rzeczywistości jej ojcem jest książę Chalid – koronowany następca tronu Arabii Saudyjskiej i reformator. Jakiś czas temu okrył się złą sławą przez morderstwo dziennikarza dysydenta. Mimo że jego córka codziennie jest eskortowana przez ochroniarzy, wrogom mężczyzny udaje się ją porwać. Wówczas książę zwraca się do jedynego człowieka, który może ją odnaleźć – Gabriela Allona. W zamian obiecuje ostatecznie zerwać więzi z radykalnym islamem. Czy uda im się ocalić dziewczynkę nim będzie za późno?

Za sprawą „Nowej dziewczyny” po raz kolejny wchodzimy do szpiegowskiego świata najlepszych agentów wywiadu na świecie. Uwielbiam klimat, jaki Silva tworzy w swoich powieściach. Niejednokrotnie mam wrażenie, że znajduję się w rzeczywistości wykreowanej przez autora. Możliwe jest to dlatego że pisarz bardzo dużo uwagi poświęca drobiazgowemu oddaniu środowiska wywiadowczego. Być może tak naprawdę wyobraźnie autora o nim jest całkowicie mylne i w żadnym aspekcie nie pokrywa się z rzeczywistością, jednak potrafi o tym pisać w tak wiarygodny sposób, że czytelnikowi absolutnie nie przeszkadza, że to jedynie fikcja literacka. Ponadto autor w dużej mierze bazuje na problemach i intrygach współczesnego świata, co dodaje jego historiom realizmu, a nam pozwala towarzyszyć bohaterom w niesamowitych przygodach.

Postacie powołane do życia na kartach powieści Silvy wydają się stworzone z krwi i kości. W pewnym sensie są niemal superbohaterami. Mają specjalistyczne przeszkolenie, dostęp do wielkiej bazy danych i potrafią znaleźć wyjście z niemal każdej sytuacji. Jednocześnie jednak autorowi udało się nie zrobić z nich wszechmocnych herosów. Sam Gabriel mimo że jest doskonale wyszkolony, często opuszcza gardę i możemy w nim zobaczyć zmęczonego człowieka, na którym życie pełne niebezpieczeństw i ciągłej presji odbiło swoje piętno. Na dodatek mężczyzna widział tyle złych rzeczy, że jego psychika podczas lat służby bardzo ucierpiała. To wszystko daje realny obraz tajnego agenta, który nie jest wyidealizowany, lecz bardzo prawdziwy.

Wyobraźnia Daniela Silvy chyba nigdy nie przestanie mnie zadziwiać. Pisarz ma tak oryginalne i śmiałe pomysły, że za samo to go uwielbiam. Na dodatek potrafi je bardzo dobrze wykorzystać, dzięki czemu tworzy niepowtarzalne historie, zachwycając swoich czytelników na całym świecie. Z jednej strony wszystkie jego powieści to fikcja literacka, z drugiej opisuje je w taki sposób, że jestem w stanie uwierzyć, że coś takiego mogłoby mieć miejsce w rzeczywistości. To naprawdę coś niesamowitego. Widać, że autor ma ogromny talent i skrzętnie go wykorzystuje. „Nowa dziewczyna” to ciekawa, niesamowita i napisana z ogromną pieczołowitością powieść, która zapewni swojemu czytelnikowi kilka godzin wspaniałej rozrywki.

Za książę dziękuję księgarni Booktime.


Sara

3 komentarze:

  1. Coś tam czytałem kiedyś z "Autora", ale nie pamiętam co. Będę miał na uwadze. Pozdrawiam Saro, zaczytanego tygodnia :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, że autor ma oryginalne pomysły i potrafi wciąż zaskakiwać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Podobają mi się pomysły na książki autora.

    OdpowiedzUsuń