czwartek, 27 sierpnia 2020

[279] ‘’Falling fast” – Bianca Iosivoni

 


Miałam już okazję poznać twórczość tej autorki, ale uważam, że zdecydowanie powinnam nadrobić zaległości, ponieważ jej powieści naprawdę są warte uwagi. Może nie jestem wielką fanką literatury młodzieżowej, bo to już nie ten wiek, ale mimo wszystko, nie czuję się szczególnie staro i miło jest powrócić myślami do czasów szkolnych. Wtedy zaczytywałam się w tego typu książkach i naprawdę poznałam ich całą masę, więc teraz mam porównanie i powodzeniem mogę oceniać nowości z tego gatunku.

Hailee postanawia wyjść do ludzi i w końcu przestać ukrywać się przed całym światem. Wyrusza w długą podróż i robi rzeczy, które do tej pory wydawały się dla niej niedostępne i zbyt abstrakcyjne. Podczas pobytu w małym miasteczku poznaje Chase’a, który już od pierwszych chwil zwraca jej uwagę. Dziewczyna wie, że jej zainteresowanie tym młodym mężczyzną nie jest zwykłą ciekawością, ale stara się ignorować swoje uczucia. Boi się, że sekrety z jej przeszłości ujrzą światło dzienne, a to stałoby się, gdyby Hailee pozwoliła Chase’owi zbyt bardzo zbliżyć się do siebie.

Książka ta jest napisana naprawdę lekko i przyjemnie, dzięki czemu czyta się ją szybko i bez problemów. Autorka już dawno udowodniła mi, że potrafi wciągnąć czytelnika w wydarzenia i ponownie jej się to udało. Na pewno jest to idealna książka dla młodzieży, ale też osoby kilka lat starsze na pewno znajdą w niej coś dla siebie i nie będą zawiedzione lekturą.

Główna bohaterka – Hailee, jest bardzo tajemnicza, chociaż nie czuć tego na początku książki. Czytelnik dowiaduje się o kilku faktach z jej życia, ale nie wydają się one jakieś nadzwyczajne i zaskakujące, co z pewnością jest lekko dezorientujące i mylące. Na początkowym etapie tej powieści z pewnością większą uwagę autorka poświęciła Chase’oiw i skupiła się na kreacji tej postaci. Opisuje jego sytuację rodzinną, pewne wydarzenia z przeszłości i jego rodzące się uczucie do nowo poznanej dziewczyny. Hailee dopiero później zaskakuje i w pewnym momencie autorka zrzuca na czytelnika naprawdę potężną dawkę informacji, które sprawiają, że do ostatnich stron czyta się tę powieść z ogromnym zaciekawieniem.

Może się wydawać, że opisywana historia jest zwykła i nie ma w niej nic odkrywczego. W pewnym sensie tak jest, bo autorka sięga po bardzo aktualne tematy, które z pewnością nie pierwszy raz są zawarte w książkach, ale też są obecne w życiu codziennym większości z nas. Książka ta jest zwyczajna, ale jednocześnie udało się zawrzeć w treści trochę magii, pozytywnego przesłania i różnego rodzaju emocji. Taka mieszanka na pewno jest korzystna i w moich oczach wypadła naprawdę pozytywnie.

Autorka porusza kilka w pewnym sensie zwyczajnych tematów, ale jednocześnie skomplikowanych i trudnych do opisania. Podoba mi się to, że uczucie między bohaterami rodzi się stosunkowo powoli, że nic nie dzieje się tam na siłę i jest to bardzo naturalne. Jednak moją uwagę zwróciły również inne wątki, które w moich oczach są jeszcze ważniejsze niż uczuciowe rozterki młodzieży. Otóż autorka pisze dość sporo o nieuleczalnej chorobie, o śmierci i jej konsekwencjach, ale też o braku zrozumienia ze strony dorosłych oraz braku chęci do życia. Bardzo podoba mi się to, jak te wszystkie wątki włączyła do fabuły, bo dzięki temu historia ta robi się bardziej wyjątkowa, ale też ciekawsza i pouczająca.

Zakończenie bez wątpienia jest szokujące, chociaż w pewnym momencie zaczęłam się spodziewać, że to wszystko zostanie urwane w tak niespodziewanej chwili. Mimo wszystko, autorka bez wątpienia potrafiła zaintrygować czytelnika i sprawić, że będzie niecierpliwie czekał na kolejną część opowiadającą o losach poznanych bohaterów. Sama już nie mogę się doczekać aż będę miała okazję poznać kontynuację!

,,Falling fast”, to książka naprawdę ciekawa, tajemnicza i intrygująca. Staję się coraz większą fanką autorki, ponieważ doceniam jej twórczość, która nie jest zwyczajna i prostolinijna. W swoich książkach porusza ważne tematy związane z problemami nastolatków i doskonale potrafi wczuć się w opisywane sytuacje. Tym razem również mnie zaskoczyła i to bardzo pozytywnie, więc nie pozostaje mi nic poza czekaniem na jej kolejne książki! Jeśli jeszcze nie znacie tej książki, to mogę Wam ją polecić!


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu JaguarPatrycja


8 komentarzy:

 1. Jaguar wydaje same dobre rzeczy. Nie mówię nie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam, że wydawnictwo dobrze wybiera książki, które wydaje ;)

   Usuń
 2. Przeczytałam jedną powieść tej autorki i niezbyt mi się podobała, myślę jednak, że dam jej kolejną szansę, sięgając właśnie po "Falling Fast". ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam dobre wspomnienia jeśli chodzi o tę autorkę :D

   Usuń
 3. Na pewno autorce należy się uznanie za odwagę poruszania niełatwych tematów i nieszablonowość. Potrzeba dla nastolatków takich problemowych, życiowych książek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może kiedyś po nią sięgnę, tym bardziej, że podoba mi się okładka :)

  OdpowiedzUsuń