środa, 12 sierpnia 2020

[267] ‘’Szukając diagnozy. Tajemnicze i zaskakujące przypadki medyczne” – Lisa Anders

 


Uwielbiam książki o szeroko pojętej medycynie i nie ważne, czy są to powieści, czy literatura faktu. Jest to tematyka dość szeroka, a jednak stosunkowo niewielu autorów po nią sięga i jest to zrozumiałe. Mimo wszystko, kwestie medycyny nie są najłatwiejszym tematem i zawsze czuję się zniesmaczona, gdy ktoś wprowadza do fabuły wątki o przeróżnych chorobach, o których nie ma zielonego pojęcia. Takie podejście może być krzywdzące, ale też mylące i ucierające schematy obecne w życiu społecznym. Tym razem jednak mam okazję pisać dla Was recenzję książki opisującej autentyczne przypadki ze świata medycyny!

Na początku warto w ogóle napisać kilka słów o samej autorce, bo uważam, że jest to naprawdę istotna kwestia. Otóż Lisa Anders jest profesorem Wydziału Medycznego Uniwersytetu Yale, a także autorką książek oraz felietonów o tematyce medycznej. Była również konsultantką serialu Dr House. W książce ,,Szukając diagnozy” zamieszczone zostały opisy nieoczywistych przypadków medycznych, które rozszyfrowała osobiście lub zrobili to jej koledzy po fachu.

Książka ta z pewnością okaże się ciekawa dla wszystkich fanów Dr House oraz innych seriali o tematyce medycznej. Sama oglądam ich całą masę i jeszcze się nie znudziłam, bo za każdym razem mogę poznawać inne historie. Czytając tę książkę ani przez chwilę nie czułam znudzenia, bo ona również zaskakiwała mnie każdym rozdziałem i to jest jej niewątpliwą zaletą, chociaż bez wątpienia jest ich znacznie więcej, ale o nich za chwilę!

Całość jest podzielona na kilka większych rozdziałów, a więc autorka osobno opisuje przypadki, gdzie takim głównym objawem chorobowym był ból gardła czy duszności. Podoba mi się takie uporządkowanie, bo dzięki temu miałam wrażenie, że książka ta jest uporządkowana, a ja lubię właśnie taki ład, jest on dla mnie naprawdę ważny.

Opisy konkretnych przypadków są krótkie, zwięzłe i bardzo rzeczowe. Podoba mi się to, bo dzięki temu autorka mogła zawrzeć w książce więcej, a jednocześnie przedstawiła czytelnikom wszystkie niezbędne informacje. Dzięki temu całość jest prosta, nie przysparza problemu i nie zrobił się z tej książki podręcznik dla studentów medycyny. Nie używa ona żadnych trudnych i skomplikowanych terminów, raczej objawy opisuje prosto, specjalistyczne słownictwo stara się zastępować normalnymi wyrażeniami, które używane są przez zwykłych ludzi. Jednak jeśli wtrąca jakiś specjalistyczny termin, to zawsze go objaśnia i to pozwala również czytelnikowi na wzbogacenie własnej wiedzy.

Opisane przypadki rzeczywiście są nietypowe i podoba mi się, że autorka wyjaśnia, jak wyglądał proces diagnostyczny. To pokazuje, że często trzeba otworzyć umysł, ale też pacjent musi mieć świadomość, że powinien dzielić się z lekarzem absolutnie wszystkimi objawami, nawet takimi, które z pozoru są nieznaczące. Na pewno książka ta jest ciekawa i stanowi przestrogę dla lekarzy oraz ludzi, którzy zmagają się z rzadkimi i trudnymi do identyfikacji chorobami.

Autorka bardzo dobrze dobrała historie, które zamieściła w książce, bo każda jest inna i to praktycznie pod każdym aspektem. Dzięki temu czytelnik może poznać wiele przeróżnych opowieści i to niewątpliwie jest ogromną zaletą. Lubię takie urozmaicone książki, bo nie dłużą się, nie sprawiają mi problemu, a nie mogę powiedzieć, że jestem specjalistą od medycyny, zapewne jak większość z Was.

W rozdziałach oprócz opisów sytuacji oraz objawów chorobowych, autorka zamieszcza jeszcze krótkie wyjaśnienia. Dotyczą one różnych aspektów, ale są krótkie i również przystępnie napisane. Autorka bardzo często opowiada o samej chorobie, która ostatecznie została zdiagnozowana, o tym, jak, kiedy i przez kogo została odkryta. Wiele z nich jest bardzo rzadkich, więc zamieszcza garść ciekawych statystyk i wyjaśnień, które również są interesujące, pokazują jej wielką wiedzę, ale też wzbogacają wiedzę czytelnika.

,,Szukając diagnozy. Tajemnicze i zaskakujące przypadki medyczne”, to książka bez wątpienia warta uwagi i polecam ją absolutnie każdemu. Jej wnętrze skrywa opis wielu ciekawych przypadków medycznych, które opisane są w sposób prosty i przystępny. Autorka sama jest lekarzem, więc doskonale wie, o czym pisze, bo miała okazję konsultować sporą część osób, o których wspomina. Polecam wszystkim fanom Dr House oraz innych seriali i książek o tematyce medycznej, na pewno się nie zawiedziecie!
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Insignis


Patrycja


10 komentarzy:

 1. Widzę, że książka bardzo ciekawa. Niegdyś oglądałem "Doktor G", z przyjemnością więc sięgnę po tę książkę. Pozdrawiam znad kubka kawy już bezkofeinowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla wszystkich fanów seriali medycznych książka ta na pewno okaże się ciekawa! ;)

   Usuń
 2. Brzmi świetnie, szczególnie że polecasz fanom Dr House'a - to ja! Muszę się bliżej przyjrzeć tytułowi. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie tym bardziej zachęcam do przeczytania tej książki! ;)

   Usuń
 3. Jako psychofanka doktora House'a i osoba, która przez wiele lat marzyła o medycynie, muszę przeczytać koniecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro jesteś psychofanką, to lektura obowiązkowa!! :D

   Usuń
 4. Tematyka mnie interesuje, więc będę miała na uwadze tę publikację. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Z książkami medycznymi jest róznie. Nie zawsze rozumiem opisywany przypadek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj wszystko jest opisane prosto i po ,,ludzku", więc nie ma się czego obawiać! :)

   Usuń