sobota, 22 sierpnia 2020

[278] ‘’Covid-19. Pandemia, która nie powinna była się zdarzyć i jak nie dopuścić do następnej” – Debora MacKenzie

 


Doskonale zdawałam sobie sprawę, że w końcu zaczną pojawiać się książki o COVID-19, ale trochę obawiałam się tego momentu. Nie wiedziałam, czy autorzy poważnie potraktują ten temat, a bez wątpienia zasługuje on na naprawdę rzetelne objaśnienie. Nie miałam wątpliwości, że chcę zrecenzować książkę Debory MacKenzie, ponieważ na pierwszy rzut oka wydała mi się ona naprawdę dobra i warta uwagi. To mogły być jednak tylko pozory, ale już o mojej ocenie treści opowiem Wam w dalszej części recenzji.

Warto napisać kilka słów o samej autorce, ponieważ wydaje mi się to naprawdę ważne z punktu widzenia zawartych treści w tej pozycji. Nie jest ona lekarzem, ale od 35 lat zajmuje się tematyką chorób zakaźnych, pisze wiele artykułów, które są publikowane w specjalistycznych pismach. Starannie śledzi nowe doniesienia o nieznanych i nowych chorobach, ale też najnowsze badania naukowe związane z niebezpiecznymi patogenami.

Autorka napisała tę książkę w dwa miesiące, a więc nie miała zbyt wiele czasu. Mimo wszystko, warto było zająć się tym tematem dość szybko i na świeżo, bo odkąd pojawiły się pierwsze doniesienia o COVID-19, to media aż szaleją i prowadzą rywalizację, kto szybciej poda najnowsze informacje, niekoniecznie prawdziwe i poparte faktami naukowymi. To sprawiło, że ludzie nie mają możliwości oddzielić informacji prawdziwych od fałszywych, a świat obiegło z pewnością wiele mitów na temat tej choroby. Nie chcę tutaj prowadzić analizy ludzkiego zachowania, ale zapewne każdy jest w stanie samodzielnie dostrzec różne fronty przekonań panujących w społeczeństwie.

Książka ta napisana jest prostym językiem, co na pewno jest ogromną zaletą, bo obawiałam się zbyt naukowego słownictwa i informacji, których nie będę w stanie zrozumieć. Autorka stara się łatwo tłumaczyć pewne procesy i wychodzi jej to doskonale, więc wszyscy czytelnicy będą w stanie zrozumieć tę książkę, ale także wynieść z niej wiedzę naprawdę istotną.

Na początku oczywiście autorka krok po kroku wyjaśnia, jak ta epidemia się rozpoczęła. Opisuje różne perspektywy, ale też dokładnie wyjaśnia, jakie kwestie do tej pory pozostają niewiadomą nawet dla naukowców. Bez wątpienia jest to ważny wątek, bo słyszałam naprawdę wiele wersji historii o słynnym pacjencie zero, a okazuje się, że tak naprawdę nikt nie ma pojęcia, kto nim był. Dzięki tej książce zrozumiałam, że nie powinnam czytać informacji zawartych w Internecie, a przynajmniej mieć do nich ograniczone zaufanie.

Autorka stara się nie propagować własnej opinii, chociaż może się wydawać, że jest wręcz przeciwnie. Ona jednak analizując tę epidemię i porównując ją z innymi, zwraca uwagę na różne kwestie i na pewno nie jest odosobniona w swojej opinii. Wyjaśnia, że świat nie wyciągnął wniosków z przeszłości i ma absolutną rację. Dokładnie opisuje błędy, które wszyscy popełniamy przy okazji każdej nowej zakaźnej chorobie i doskonale widać, że pewne osoby nie biorą pod uwagę zdrowia obywateli, a interes państwa.

Książka ta jednak nie jest tylko encyklopedią wiedzy na temat COVID-19, ale autorka pisze także o różnych innych chorobach zakaźnych, które opanowały świat lub jakąś jego część w ostatnich latach. Stara się porównywać stare epidemie z tą, która panuje aktualnie i uważam, że to jedna z lepszych części tej książki, bo pozwala dostrzec pewne zależności. Autorka stara się również zawrzeć w tej książce naprawdę sporo ciekawostek, nie zagłębia się w naukowe szczegóły, a jeśli już pisze o czymś trudniejszym, to stara się to dokładnie i łatwo wyjaśnić.

Pozycja ta została napisana w trakcie trwania epidemii, która nie jest jeszcze dokładnie zbadana i nadal wiele o niej nie wiemy. Autorka zawarła w książce tej informacje, które zostały już potwierdzone naukowo i wstrzymała się od oceny postępowania poszczególnych państw, bo to nie miałoby sensu. Nie wątpię, że w przyszłości pojawi się jeszcze sporo publikacji na temat COVID-19 i mam nadzieję, że Debora MacKenzie jeszcze kiedyś wyda książkę na temat najnowszych odniesień naukowych.

,,COVID-19. Pandemia, która nie powinna była się zdarzyć i jak nie dopuścić do następnej”, to chyba jedna z pierwszych książek na temat epidemii, która właśnie panuje na świecie. Jest ona naprawdę dobrze napisana, językiem odpowiednim dla masowego odbiorcy i w środku znajdziemy garść najważniejszych informacji na temat COVID-19, ale też innych chorób zakaźnych, które panowały na świecie w ostatnich latach. Autorka ma ogromną wiedzę, którą zdobywała przez naprawdę wiele lat, ciągle śledzi najnowsze doniesienia i uważam, że można zaufać jej słowom. Polecam wszystkim tę książkę, bo jednak warto wiedzieć, co tak naprawdę się dzieje, a bazowanie tylko na informacjach podawanych w mediach na pewno jest niewystarczające, aby dokonać poprawnej oceny sytuacji.


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka


Patrycja


14 komentarzy:

 1. Ja chwilowo reaguję alergicznie na wszelkiej maści epidemiczną tematykę, nie ważne w jakim ujęciu. To nie pierwsza choroba, która stanowi wyzwanie dla medycyny, a nagle świat oszalał. Zresztą... Od początku tego cyrku mam wrażenie, że ta pandemia wywołana została celowo...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście staram się nie myśleć nad wszystkimi teoriami spiskowymi, ale lubię poznawać różne punkty widzenia ;)

   Usuń
 2. Mam podobnie słuchaj jak Natalia. Pozdrawiam z deszczowych okolic Grodu Kraka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tematyką medyczną interesuję się od dawna, więc takie książki wpisują się w mój gust! :D

   Usuń
 3. Już mam przesyt i na samą myśl o Covidzie dostaje nerwicy. Zdecydowany pas. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo osób tak reaguje i doskonale to rozumiem! ;)

   Usuń
 4. Raczej nie siegne po ta książke. Sytuacja i stan wiedzy ciągle sie zmienia więc uważam ze nie warto

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W niej znajduje się dużo informacji na temat szeroko pojętych chorób zakaźnych, więc nie jest to tylko książka o COVID-19, który jak sama mówisz - jest jeszcze dla nas wielką niewiadomą :D

   Usuń
 5. Ja mam podejście historyka odczekać 100 lat po wydarzeniu aż będzie można dopiero zacząć o tym sensownie coś napisać ;p bo teraz to cała to jest terra incognita

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nawet za 100 lat badacze nie będą w stanie wyjaśnić dokładnie tego, co dzieje się na świecie :D

   Usuń
 6. Osobiście myślę, że jeszcze za wcześnie na takie książki i obiektywne oceny. Musi minąć jeszcze sporo czasu zanim będziemy mogli na ten temat spojrzeć na tyle szeroko, aby wyciągnąć konstruktywne wnioski. Książka w dwa miesiące? No no...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurcze, wydawało mi się, że sporo razy podkreśliłam w tej książce, że nie jest to ''biblia COVID-19", bo w środku pojawia się cała masa informacji na temat innych chorób, które mamy już za sobą :D

   Usuń
 7. Dzięki za recenzję i przybliżenie książki.

  OdpowiedzUsuń