poniedziałek, 8 sierpnia 2022

[538] ‘’Mały przewodnik po świecie Bridgertonów” – Charlotte Browne

 


Jako fanka Bridgertonów nie mogłam przejść obojętnie obok tej książki. Byłam jej szalenie ciekawa, ponieważ nie miałam pojęcia, czego się po niej spodziewać. Mimo wszystko lubię różnorodność i chciałam poznać kilka faktów na temat wykreowanego przez autorkę świata. W końcu mamy takie czasy, że raczej realia, w których toczy się akcja książki, są nam nieznane. Warto podkreślić, że bohaterowie i wydarzenia są fikcyjni, ale żyją w rzeczywistości, która jest historyczna.

Książeczka ta jest dość krótka, ale podoba mi się, że jest w twardej oprawie i okładka ma bardzo przyjemny kolor. Pastelowy niebieski skojarzył mi się bardzo królewsko i moim zdaniem pasuje do tematyki tego przewodnika.

W środku znajdziemy naprawdę sporo przeróżnych informacji. Nie jest to monotonna albo historyczna nuda, ale urozmaicona forma. Odnoszę wrażenie, że to bardziej pozycja dla nastolatek i to z różnych względów. O ile same książki czytam wręcz błyskawicznie i nie uważam ich za zbyt dziecinne, tak ten przewodnik nie do końca był w moim guście. Oczywiście nie dlatego, że jest bezsensowny i zbędny, ale osobiście raczej wolę coś innego.

Wnętrze zawiera kilka ciekawych rzeczy i podoba mi się to, że treść przeplatana jest różnymi zabawami czy quizami. Nie są one długie, ale pozwalają dowiedzieć się, do jakiego bohatera jesteśmy najbardziej podobni i tak dalej. Ciekawe urozmaicenie i przypomina mi trochę te z gazet dla nastolatek z czasów mojej młodości. Dodatkowo w środku znajduje się jeszcze kilka różnych dodatków, które bez wątpienia ucieszą nie jednego czytelnika.

Na początku pojawia się krótkie podsumowanie tego okresu, czyli daty z ważnymi informacjami historycznymi. Oczywiście wszystko jest opisane krótko, zwięźle i autorka podaje same najważniejsze informacje, które pozwalają zrozumieć opisywane czasy. To naprawdę dobra okazja, aby dowiedzieć się czegoś nowego i wydaje mi się, że to jeden z ciekawszych elementów w zagranicznej historii, jakie miałam okazje poznać.

Dalej autorka trochę rozwija niektóre wątki, ale robi to bardziej w luźniej formie i posługując się ciekawostkami. Mogłam poznać zasady etykiety, które były tak bardzo ważne w powieści, ale też objaśnione są niektóre terminy. Wydaje mi się, że wiele osób skorzysta z tych informacji, ponieważ mi również rozjaśniło się trochę w głowie, gdy przeczytałam pewne fragmenty. Mimo wszystko, większość rzeczy w tej książce było mi znane i raczej stanowiły dla mnie taki element przypomnienia.

,,Mały przewodnik po świecie Bridgertonów” to książeczka ciekawa, ale kierowana raczej do młodszych fanów tej serii. Sama ją uwielbiam i czytam wszystkie pojawiające się tomy, ale przewodnik raczej nie stanowił dla mnie pomocy, a jedynie dostarczył mi ciekawej rozrywki podczas rozwiązywania quizów i różnych zabaw, które znalazłam w środku. Treści historyczne to same podstawy, więc raczej będą interesujące dla osób kompletnie niezaznajomionych z tym okresem. Mimo wszystko polecam, bo pozycja ta jest idealna chociażby na prezent dla fana Bridgertonów!


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka


3 komentarze:

  1. Szczerze pisząc najpierw przeczytałam książki o Bridgertonach, ale serialu nie widziałam, a jedynie zwiastuny. Zupełnie inaczej wyobrażałam sobie bohaterów, niż to w jaki sposób widział ich reżyser, więc nie wgłębiałam się z filmową wersję. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czekam na kolejny sezon serialu, ale książki od razu odpuściłam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pierwszy tom już mam. Może i ja polubię serię?

    OdpowiedzUsuń