wtorek, 12 stycznia 2021

[394][PRZEDPREMIEROWO] ‘’Lekarz ci tego nie powie” – Max Skittle

 


Muszę przyznać, że książka ta zwróciła moją uwagę, ponieważ jej tytuł mocno intryguje. Nie będę udawać, że służba zdrowia w moich oczach aktualnie jest na coraz gorszej pozycji, ale ta niewydolność spowodowana jest raczej oczywistą sytuacją, która paraliżuje cały świat, a nie tylko Polskę. Zapewne każdy mógłby mi opowiedzieć jakąś ciekawostkę dotyczącą swoich kontaktów z lekarzami i wydaje mi się, że niewiele mogłoby mnie zdziwić. Tym razem jednak poznałam książkę, która opowiedziała mi trochę o samych lekarzach i ich punkcie widzenia.

Istotnym faktem jest to, że autor tej książki jest lekarzem rodzinnym i to głównie o tym opowiada. Jednak pozycja ta ma również drugie dno, zwłaszcza z punktu widzenia polskiego czytelnika. Pozwala ona zapoznać się z brytyjskim odpowiednikiem NFZ, można sobie porównać pewne kwestie i przekonać się, że nie tylko Polska ma problemy. Muszę przyznać, że to było dość ciekawe doświadczenie dla mnie i na pewno niezmiernie pouczające.

Oczywiście książka ta została napisana przez prawdziwego lekarza, nazwisko na okładce co prawda jest pseudonimem, ale to raczej zrozumiałe. Już wspomniałam, że w środku znajdują się treści typowo dotyczące medycyny rodzinnej, więc jest ona dość uporządkowana i autor kręci się wokół podobnych wątków. Na samym początku czytelnik ma okazję przekonać się, jak długą drogę trzeba przebyć, aby być lekarzem ,,od wszystkiego” i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Co innego zdawać sobie sprawę, że student medycyny ma dużo nauki zanim samodzielnie zacznie leczyć, ale czytając tę książkę otrzymałam dość przemawiający opis wszystkich wymaganych procedur.

Całość jest napisana na zasadzie pamiętnika. Autor prowadził go i tam notował pewne uwagi, ciekawe przypadki, różne dziwactwa ludzi, ale też nie szczędził słów dotyczących również jego emocji. To sprawia, że książka ta jest dość zróżnicowana pod względem poruszanej tematyki. To nie tak, że każda strona to historyjki z gabinetu lekarskiego, tam pojawia się wiele innych wątków, które stanowią dopełnienie tej pozycji. Autor jest tylko człowiekiem i pisze o swoich uczuciach, emocjach, ocenie sytuacji, ale też dostrzega swoje błędy i rozlicza się z nich, co uważam za niezwykły przejaw odwagi. Nie każdy lekarz tak łatwo przyznaje się do swoich słabości.

Podoba mi się to, że autor zebrał sporo ciekawych historii, które z pewnością zachwycą wszystkich czytelników. Niektóre są smutne, ponieważ dotyczą naprawdę ciężko chorych osób, ale dla kontrastu pojawiają się również takie bardziej zabawne, rozładowujące napięcie. Muszę przyznać, że ludzie bywają pomysłowi i momentami aż zaczęłam współczuć wszystkim lekarzom rodzinnym na świecie. Książka ta jest przyjemna i czyta się ją z zaciekawieniem, ale w moich oczach jest również doskonałą skarbnicą wiedzy. Dzięki niej spędziłam świetnie wolny czas, ale także dowiedziałam się trochę o tym, co siedzi w głowach lekarzy rodzinnych, jak odbierają oni pacjentów, co ich dręczy i denerwuje. Mogę uchylić rąbka tajemnicy i napisać, że nie tylko w Polsce jest ograniczony czas na jednego pacjenta, ponieważ w brytyjskiej służbie zdrowia wynosi on całe dziesięć minut.

Ostatni krótki rozdział został poświęcony opisowi sytuacji, która powstała przez pandemię. Cieszę się, że taki dodatek został dołączony do tej pozycji, chociaż zdaję sobie sprawę, że inne osoby może denerwować. Doskonale to rozumiem, bo ileż można wałkować ten temat? Każdy ma go już serdecznie dość, ale autor na szczęście nie zagłębiał się w żadne teorie spiskowe. Po prostu opisał własne odczucia, przedstawił trochę osobistych myśli i tyle.

,,Lekarz ci tego nie powie” to książka, która całkowicie spełniła moje oczekiwania i nie spodziewałam się, że pozwoli mi ona poznać fach lekarza rodzinnego właściwie od podszewki. W środku znajduje się cała masa ciekawych historii, które dotyczą naprawdę przeróżnych przypadków i osób. Autor ma świetne poczucie humoru, dystans do siebie i umiejętność lekkiego pisana o sprawach trudnych lub krępujących. Naprawdę polecam Wam sięgnąć tę pozycję, bo nie zawiedziecie się!PREMIERA: 13.01.2021


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu MuzaPatrycja


12 komentarzy:

 1. Sporo czytałem - słyszałem - dużo dobrego o tej książce. Jednak teraz medyczne tematy odrzucam :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tytuł chętnie uwzględnię w planach czytelniczych, ale za jakiś czas, na razie zbyt mocno drzemią we mnie ostatnie zdrowotne przeżycia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesująca tematyka. Lekarz rodzinny na pewno nasłucha się mnóstwa dziwnych historii, do niego chyba przychodzi najwięcej pacjentów. Z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ją w planach. Lubuję się w takich książkach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że lektura tej książki może być naprawdę ciekawą, więc chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. O, bardzo ciekawa pozycja. Z chęcią bym również przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię tego typu pozycje, bo zawsze kryje się w nich coś interesującego.

  OdpowiedzUsuń
 8. takie książki lubię, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że po tę publikację sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. O polskiej służbie zdrowia mogłabym sporo opowiedzieć więc chętnie poczytam o brytyjskiej :D

  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Szalenie jestem ciekawa tej książki. Bardzo lubię takie około medyczne historie. Może dlatego, że jako dziecko długo marzyłam o karierze lekarskiej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiem że brytysja służba zdrowia ma problemy, ale ... cóż, nadal lepiej sobie radzi niż nasza. I wiem o tym, bo jestem związana z ochroną zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajnie, że spelnila twoje oczekiwania. Może kiedyś ją przeczytam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń