wtorek, 19 stycznia 2021

[399] ‘’Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu” – Dr Amelia Nagoski, Emily Nagoski

 


Stres i wypalenie zawodowe to bez wątpienia wątki powiązane, ale nie należy ich traktować tylko w sposób łączny. We współczesnym świecie każdy człowiek jest narażony na przeróżne bodźce, które niekoniecznie są pozytywne i silnie odbijają się na psychice. Uważam, że zbyt mało się o tym mówi, a odpowiednia edukacja w tym zakresie pomogłaby wielu osobom prowadzić lepsze życie i na pewno bardziej świadome.

Wczytując się w początek książki i informacje na okładce można dość dobrze poznać autorki, które bez wątpienia mają kompetencje, aby podejmować taki temat. Wyjaśniają one swój punkt widzenia, starają się opisać, z jakich źródeł korzystają, a są one dość imponujące. Na samym końcu znajduje się liczna bibliografia, więc każdy może sobie sprawdzić, na czym oparta jest większość wywodów, a także poszerzyć swoją wiedzę za pomocą dobrych i wartościowych teksów.

W środku nie ma żadnych wyjątkowo nowatorskich treści, które wzbudzają wątpliwość. Same autorki we wstępie wyjaśniają, że w głównej mierze chcą się opierać na badaniach starych, ale nadal aktualnych, ponieważ te najnowsze nie zostały jeszcze sprawdzone i potwierdzone, a do tego potrzeba przecież czasu. To podejście godne podziwu i naprawdę widać przygotowanie, jakie poczyniły przed rozpoczęciem czytania, a to na pewno podnosi wiarygodność tej książki.

Forma tej książki bez wątpienia sprzyja jej zrozumieniu. Wnętrze to nie tylko pisany ciągiem tekst, ale został on podzielony na tematyczne fragmenty. Wiele istotnych rzeczy zostało wymienione w punktach, ważne kwestie wytłuszczone lub zawarte w innej bardzo przystępnej formie, która uatrakcyjnia tę pozycję i ją lekko ułatwia.

Już od początku odniosłam wrażenie, że książka ta jest zdecydowanie bardziej poświęcona kobietom i nawet lekko feministyczna. Nie jest to jakąś szczególną jej wadą, ale tytuł i opis nie wskazuje na taką stronniczość. Oczywiście sporo treści jest uniwersalnych, ale czytających mężczyzn może irytować ciągłe nawiązywanie do losu kobiet i patriarchatu, który jest taki zły i trzeba go obalić.

W książce tej pojawia się sporo opisu faktów naukowych, ale też jest trochę przemyśleń i przykładów. Niektóre z nich są autentyczne, a inne wykreowane przez autorki, jednak odnoszące się ściśle do opisywanych problemów. To wszystko łączy się z licznymi poradami i wyjaśnieniami pewnych schematów, o których być może większość osób nie ma zielonego pojęcia.

Na plus tej książki można zapisać jej urozmaiconą formę, o której już częściowo wspominałam. Ciekawe są scenki z życia, które poprzedzają opis jakiegoś schematu myślowego lub konkretnych zachowań typowych, dla ludzi uwikłanych w stres. Takie wykreowane sytuacje na pewno pomagają wszystko lepiej zrozumieć, zwłaszcza osobie, która nie ma pojęcia o psychologii i innych powiązanych naukach.

Kolejnym elementami wartym uwagi są oczywiście karty pracy lub wydzielone miejsca do samodzielnego zapisywania pewnych rzeczy. Autorki zadają polecenia dotyczące wcześniej omawianego problemu i dzięki samodzielnej pracy można lepiej wszystko zrozumieć, a także utrwalić wiadomości. Oczywiście nie ma obowiązku robienia tych zadań, ale zapewniam, że niektóre są bardzo ciekawe i warto przez nie przejść, ponieważ nie są długie, skomplikowane czy trudne. Ich celem jest raczej pomoc czytelnikowi i moim zdaniem spełniają swoją funkcje idealnie.

Książka ta nie jest naukowym bełkotem i nawet jeśli autorki cytują bądź przedstawiają dość szczegółowy dorobek badaczy, to starają się wszystko dokładnie i prosto wyjaśnić. Każdy czytelnik może poczuć komfort czytania i przejść przez tę książkę bez poczucia, że nic z niej nie wynosi. Bez wątpienia ma ona walor edukacyjny, ale czytelnik musi chcieć dokonać zmian w swoim życiu i mieć świadomość swojego problemu.

,,Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu” to książka, która bez wątpienia pozwoliła mi dokładniej poznać problem, który autorki rozkładają na czynniki pierwsze. Forma tej książki jest urozmaicona, przystępna dla czytelnika i zawiera całą masę ciekawych informacji, które poszerzyły moją wiedzę w istotny sposób. Polecam wszystkim zainteresowanym, na pewno nie będziecie zawiedzeni!


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Czarna OwcaPatrycja


6 komentarzy:

 1. Poradnikom ostatnio raczej mówię nie. Czytałem - "Potęgę podświadomości" Murphy'ego. Mam jeszcze stare wydanie w biblioteczce. Może kiedyś ? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Poradniki niestety do mnie nie przemawiają, także tym razem podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Karty pracy mi się podobają, to pozwala zatrzymać się dłużej przy książce. Dziwi mnie natomiast to, o czym piszesz, czyli pisanie głównie do kobiet.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytam poradników, więc i tej książce mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 5. To co do mnie przemawia to komfort czytania!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z tobą. Po książkę może sięgnę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń