wtorek, 5 stycznia 2021

[383] ‘’George i tajny klucz do wszechświata” – Lucy Hawking, Stephen Hawking

 


Jakiś czas temu miałam już okazję przeczytać książkę opowiadającą o przygodach George’a i byłam nią naprawdę zachwycona. Oczywiście jest to pozycja raczej dla młodzieży, która zaczyna naukę przedmiotów ścisłych, co osobiście dawno mam już za sobą. Mimo wszystko, to nie sprawiło, że lektura tej powieści była dla mnie czymś nudnym, bo było wręcz przeciwnie – uwielbiam takie historie, są dla mnie doskonałym powrotem do dzieciństwa.

Podoba mi się wydanie tej książki, ponieważ jest naprawdę solidne. Oprawa jest gruba i podwójna! Okładka ,,właściwa” jest chropowata i stosunkowo prosta, a wręcz klasyczna. Na to została nałożona papierowa nakładka, która jest już znacznie bardziej kolorowa, urozmaicona i wesoła. Zapewne każdy będzie fanem innej wersji, ale do mnie przemawia bardziej ta kolorowa, w końcu to książka dla najmłodszych!

Książka ta została fantastycznie opracowana graficznie i nie mówię tu tylko o ilustracjach. Najpierw chciałabym wspomnieć o chociażby ciekawych rozpoczęciach rozdziałów czy rysunkach, które obrazują bohaterów, a także opisywane wydarzenia. To naprawdę świetne wstawki i cieszę się, że powieść ta jest tak bardzo dopracowana, ponieważ dzięki temu wydaje się znacznie bardziej przystępna i ciekawa. Oczywiście te niewielkie ilustracje są czarno-białe i bardzo proste, ale inne wstawki są kolorowe i wynagradzają ten brak kolorów w treści.

Takim przerywnikiem od treści bez wątpienia są strony z kolorowymi ilustracjami, zdjęciami i innymi grafikami. Znajdują się tam informacje na temat przeróżnych zjawisk i tematów dotyczących fizyki. Oczywiście wszystko jest napisane prosto, zobrazowane na schematach, wypunktowane i przystępne. Wydawałoby się, że nauki ścisłe są czymś trudnym, ale ta książka łamie stereotypy i pokazuje fizykę z tej ciekawej strony. Pojawia się tam naprawdę cała masa informacji na temat wszystkich planet, co z pewnością okaże się przydatne każdemu dziecku w szkole.

To pozycja idealna dla młodych osób, które właśnie rozpoczynają naukę przedmiotów ścisłych w szkole. Nie znam lepszej książki naukowo-rozrywkowej i uważam, że warto ją nabyć z kilku powodów. Jeśli ktoś ma w domu dziecko, które interesuje się chociażby układem słonecznym, to na pewno ta pozycja będzie pomocna w rozwoju. Może ona jednak również zachęcić do nauki, bo oprócz elementów czysto fizycznych, w środku pojawia się super historia o przygodach Georga.

Książka ta została napisana przez znane osoby, więc nie wątpię, ze w środku znajdują się naprawdę dobre informacje. Dlatego bez obawy można dać ją młodej osobie i cieszyć się, że pozycja ta pozwoli na poznanie naprawdę sporej dawki wiedzy. Cieszę się, że wnętrze wypełnia również cała masa autentycznych zdjęć z kosmosu, które zostały wykonane przez różne stacje kosmiczne i tak dalej. To na pewno pozwala poznać tą nieznaną część świata, nawet osobie dorosłej, bo sama z autentycznym zaciekawieniem czytałam o wszystkim, co pojawiło się w tej pozycji.

Po tym długim wstępie dotyczącym walorów naukowych tej książki, należy wspomnieć również o samej części rozrywkowej. George przeżywa naprawdę fascynujące przygody wraz z innymi bohaterami. Całość jest dynamiczna, pełna akcji i na pewno wciągająca. Uwielbiam takie historie i sama z wielką przyjemnością się w nich zaczytuję. Czasami wiek nie ma znaczenia i nawet osoba starsza powinna od czasu do czasu wskrzesić w sobie dziecko.

,,George i tajny klucz do wszechświata” to naprawdę porządna książka, która jest nie tylko wspaniałą powieścią, ale też znajduje się w niej spora dawka wiedzy na temat wszechświata. Całość jest przystępna, kolorowa, pełna grafik oraz ilustracji. Książkę tę oceniam bardzo wysoko i naprawdę ją Wam polecam, ponieważ warto! Nawet osoba, która nie przepada za fizyką prawdopodobnie również będzie zadowolona z takiej powieści, ponieważ jest ona ciekawa i przystępna.Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka

Patrycja

6 komentarzy:

 1. O ! Ta książka jest dla mnie ! Będę mieć na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę właśnie wczoraj zamówiłam, przyznaję, że jestem jej bardzo, ale to bardzo, ciekawa. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie. Super pozycja dla uczniów. Ja sama mam w planach książki Hawkinga, ale jeszcze żadnej nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie pozycje! Interesują mnie te wstawki - to zawsze urozmaica czytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się ciekawa. Osobiście po nią nie sięgnę, ale z przyjemnością polecę ją młodszym znajomym :)

  OdpowiedzUsuń