czwartek, 8 sierpnia 2019

[131][PRZEDPREMIEROWO] "Jednak mnie kochaj" - Laura Kneidl

Czytając tę książkę poczułam, że wracam do lat młodości, do czasów, gdy dopiero zaczynałam zakochiwać się w czytaniu. Podczas pierwszej wizyty w bibliotece błądziłam między regałami, bo nie do końca wiedziałam, czego chcę. Wtedy moje doświadczenie czytelnicze było nijakie i właściwie to za sobą miałam tylko jedną przeczytaną lekturę - ,,Ten obcy”. Dlatego zapytałam bibliotekarki o książki, które są najchętniej wybierane przez młodych i poleciła mi kilka lekkich powieści przygodowych, z wątkami o pierwszych miłościach i tak dalej. ,,Jednak mnie kochaj” to jednak powieść trochę bardziej dojrzalsza, ale nadal dla młodzieży i to ani trochę jej nie dyskwalifikuje w moich oczach, bo zaciekawił mnie jej opis, ale też przyjemna dla oka okładka.

Sage zdecydowała się na studiowane daleko od domu, chociaż wiedziała, że nie ma pieniędzy, przyjaciół ani rodziny, która będzie mogła pomóc jej stanąć na nogi. Początki są ciężkie, ponieważ dziewczyna musi spać w swoim samochodzie, bardzo oszczędzać i szukać pracy, którą pogodzi ze studiami. W końcu uśmiecha się do niej szczęście, bo poznaje April, z którą zaprzyjaźnia się. Problemem jest tylko jej przystojny brat, którego Sage stara się unikać. Jej przeszłość sprawiła, że dziewczyna boi się kontaktów z mężczyznami i w każdym  widzi potencjalne zagrożenie. Luca jednak tylko na pierwszy rzut oka jest kobieciarzem, bo tak naprawdę skrywa w sobie wielką wrażliwość. Czy Sage uda się wyleczyć z traumy? Czy otworzy się na nowe doświadczenia?

Myślę, że gdybym była trochę młodsza, to książka ta stałaby się dla mnie czymś wielkim, cudownym i przywołującym tysiące emocji. Teraz odebrałam ją bardziej na chłodno, nie ekscytowała mnie, ponieważ zawarte w niej tematy są dla mnie czymś naturalnym, to rzeczy, o których słyszałam i o których mam wyrobioną opinię. Mimo wszystko mogę powiedzieć jedno… ,,Jednak mnie kochaj” jest książką wartościową i z pewnością bije na głowę większość ,,dorosłych”, które obecnie pojawiają się na rynku za sprawą przeróżnych wydawnictw. Porusza ona dość trudne tematy, delikatnie zahacza o rożne drażliwe tematy i nie jest ani trochę wulgarna, co po prostu mnie zachwyciło. Myślę, że inni autorzy mogliby sporo się z niej nauczyć i zobaczyć, że powieści delikatne, ukierunkowane  na przekazanie pozytywnych emocji, są super! Seks, przyjemność, alkohol, imprezy i inne oklepane wątki nie są już fajne. Z pięknych rzeczy robimy coś obrzydliwego i nudnego, a z brzydkie rzeczy przedstawiamy jako dobre i sprawiamy,  że są pożądane.

Autorka bardzo realnie pokazała życie człowieka, który ma traumę z przeszłości i jeszcze nie zdążył jej wyleczyć. Sage dusiła w sobie problemy, nikomu nie potrafiła zaufać, a napady paniki przychodziły w najmniej oczekiwanym momencie. Chciała zrobić krok do przodu, ale często zdarzało się, że jej psychika nie dawała sobie z tym rady. Te momenty zawsze były bardzo emocjonujące i cieszę się, że autorka postarała się, aby nagle nie okazało się, że Sage jednak jest zdrowa i może robić wszystko, nie ma już lęków i jej życie jest nagle cudowne. Pokazywała powolny powrót do zdrowia, czyli tak jak ma to miejsce w rzeczywistości.

Wyżej wspomniałam, że książka ta jest dedykowana nastolatkom i oczywiście tak jest, jednak poleciłabym ją raczej dla trochę starszej młodzieży, ponieważ podejmuje trudny temat, ale też w środku pojawia się kilka wątków opisujących relacje intymne. Wszystko jednak zostało ujęte ze smakiem, bez zbędnych opisów, wyolbrzymiania i tej całej otoczki, którą można znaleźć w książkach typowo dla dorosłych.

Książkę tę czyta się wręcz błyskawicznie i na pewno ma na to wpływ ciekawa tematyka, urozmaicona fabuła i dynamiczna akcja. Przy książkach dla młodzieży nie warto rozpisywać się na przeróżne tematy filozoficzne, ponieważ takie powieści powinny być lekkie i zaskakujące. ,,Jednak mnie kochaj” przeczytałam w jeden dzień, po prostu się wciągnęłam i nie wyobrażałam sobie, że mogę przerwać czytanie na dłużej niż kilka chwil. Styl pisania autorki również okazał się przyjemny, co jeszcze bardziej przyciągało mnie do tej powieści.

Cieszę się, że podjęłam się recenzji tej książki, ponieważ pierwszy raz od dawna przeczytałam coś naprawdę bardzo dobrego. Większość powieści jest dla mnie dość przeciętna, ale w tym wypadku zostałam po prostu oczarowana i nawet nie zdajecie sobie sprawy jak bardzo czekam na kontynuację i jak bardzo chcę, aby pojawiła się ona możliwie jak najszybciej.

,,Jednak mnie kochaj” to książka, która może otworzyć oczy nawet osobom dorosłym, chociaż jej bohaterami są osoby dopiero wchodzące w ten etap w swoim życiu. Pochłonęłam tę powieść i od początku do końca czytałam z zainteresowaniem. Autorka świetnie wykreowała bohaterów i dokładnie przemyślała fabułę, a to sprawiło, że jej książka jest logiczna, naturalna i realna. Polecam, bo naprawdę warto!


PREMIERA: 14.08.2019 r.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Jaguar

Patrycja


4 komentarze:

 1. zapisałam sobie tytuł, bo choć ta książka podpada mi pod romans których nie czytam, to mam wrażenie, że jest warta złamania mojego nastawienia. Tak zachęcająco o niej opowiadasz, że jestem jej ogromnie ciekawa :) rzadko kiedy zdarzają się ksiażki dla młodzieży, które konkurują z tymi dla dorosłych więc tym bardziej jestem ciekawa najnowszą pozycją od autorki, której nawet nie znam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ją w planach :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Opis zapowiada kolejną powieść dla młodzieży, a jednak coś ciągnie mnie do tego tytułu i z chęcią się z nim zapoznam już po premierze. ;))

  OdpowiedzUsuń
 4. INSTEAD OF GETTING A LOAN,, I GOT SOMETHING NEW
  Get $5,500 USD every day, for six months!

  See how it works
  Do you know you can hack into any ATM machine with a hacked ATM card??
  Make up you mind before applying, straight deal...

  Order for a blank ATM card now and get millions within a week!: contact us
  via email address::{Universalcardshackers@gmail.com}

  We have specially programmed ATM cards that can be use to hack ATM
  machines, the ATM cards can be used to withdraw at the ATM or swipe, at
  stores and POS. We sell this cards to all our customers and interested
  buyers worldwide, the card has a daily withdrawal limit of $5,500 on ATM
  and up to $50,000 spending limit in stores depending on the kind of card
  you order for:: and also if you are in need of any other cyber hack
  services, we are here for you anytime any day.

  Here is our price lists for the ATM CARDS:

  Cards that withdraw $5,500 per day costs $200 USD
  Cards that withdraw $10,000 per day costs $850 USD
  Cards that withdraw $35,000 per day costs $2,200 USD
  Cards that withdraw $50,000 per day costs $5,500 USD
  Cards that withdraw $100,000 per day costs $8,500 USD

  make up your mind before applying, straight deal!!!

  The price include shipping fees and charges, order now: contact us via
  email address:: {Universalcardshackers@gmail.com}

  Visit our Website for more Info: https://automatictellers.webs.com
  ®

  OdpowiedzUsuń