sobota, 20 stycznia 2024

[780] ,,Instaporadnia. Ciało, emocje i seks” – Magdalena Chorzewska, Przemysław Pilarski

 


W czasach mojej młodości tematy związane z seksualnością były prawdziwym tabu, zwłaszcza na małych wsiach. Edukacja w tej kwestii właściwie nie istniała, nawet w szkołach. Zajęcia z tzw. wychowania do życia w rodzinie były tragiczne, podstawa programowa nie obejmowała najtrudniejszych tematów, a nauczyciele często nawet nie potrafili prowadzić takich lekcji. W tym czasie chyba każdemu nastolatkowi przydałaby się taka książka jak ,,Instaporadnia”.

Książka ta jest zbiorem pytań, które zostały zadano również na Instagramie oraz tik toku. Jest to ważny szczegół, ponieważ to pokazuje, że autorzy zawarli w niej tematy rzeczywiście istotne dla współczesnej młodzieży. Dzięki temu jest ona bardzo przystępna i naprawdę interesująca, nie ma w niej nic z nudnych podręczników.

Nie jest to długa pozycja, ale zawiera w sobie naprawdę dużo informacji. Wszystko jest przedstawione prosto i konkretnie. Autorzy nie rozpisują się, co jest dobre, ponieważ zbyt wiele informacji byłoby przytłaczające i zniechęcające. O wszelkich mechanizmach biologicznych można szczegółowo przeczytać w internecie lub w innych książkach, ta miała na celu skuteczną edukację w kontekście seksualności i kwestii związanych z wchodzeniem w dorosłość.

Treść tej książki jest bezsprzecznie wartościowa i to nie ulega wątpliwości. Znaczenie ma jednak także samo opracowanie i konstrukcja, ponieważ to również musi przekonać czytelnika. Mi do gustu przypadła sama forma, ponieważ całość została podzielona na tematyczne rozdziały, a każdy z nich skrywa porcję pytań i odpowiedzi. To sprawia, że całość jest przejrzysta i przyjemna dla oka.

W środku pojawia się również kilka ilustracji, które wspomagają wyjaśnienie pewnych kwestii. Całość ma spójną szatę graficzną, jednak odnoszę wrażenie, że jest ona kierowana bardziej do młodych dziewczyn. Sama tematyka jest również bardziej kobieca, ale to nie znaczy, że chłopcy nie mogą poznać tej pozycji. Osobiście uważam, że obie płcie powinny wiedzieć na swój temat więcej niż to, co oczywiste. Mężczyźni np. powinni mieć świadomość tego, jaki wpływ na organizm mają pewne rodzaje antykoncepcji stosowanej przez kobiety.

Autorzy oczywiście nie poruszają tylko kwestii związanych z seksem. Piszą o dyskryminacji, o ciele, które jest nieidealne. Generalnie podkreślają to, że każdy ma niedoskonałości, ale to nie może być powodem do wstydu czy przyzwoleniem na hejt. Takie tematy są równie ważne, zwłaszcza w dobie internetu, gdzie możemy najczęściej zobaczyć idealne ciała, bo to może wpędzać w ogromne kompleksy.


Uważam, że ,,Instaporadnia” to doskonała książka dla nastolatków, które wchodzą w dorosłość. Czytając ją pomyślałam, że powinna znajdować się w bibliotekach szkolnych, a nawet być używana podczas lekcji z edukacji seksualnej. Z czystym sercem mogłabym ją podarować młodej osobie i miałabym pewność, że wyniesie z niej naprawdę wiele dobrego.

,,Instaporadnia. Ciało, emocje i seks” to bez wątpienia dobra książka, która porusza całą masę ważnych i przydatnych tematów. To pozycja zwięzła, poruszane kwestie rozpisane są krótko, trudniejsze wątki są wyjaśnione w sposób jasny oraz klarowny. Całokształt oceniam naprawdę wysoko i z czystym sercem mogłabym podarować tę pozycję osobie, która wchodzi w dorosłość i zaczyna poznawać własną seksualność oraz świat pełen krytycznego spojrzenia na ciała odbiegające od wykreowanego przez media ideału.

 

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca


Patrycja


1 komentarz:

  1. Idealna książka na prezent dla młodego człowieka. Ja jednak nie mam w swoim otoczeniu nikogo w odpowiednim wieku.

    OdpowiedzUsuń