środa, 17 stycznia 2024

[776] ,,Toksyczne słowa. Słowna agresja w związkach” – Patricia Evans

 


,,Toksyczne słowa. Słowna agresja w związkach” to książka, która wywołała we mnie wiele emocji i to z różnych powodów. To było dla mnie zaskakujące, ponieważ w przeszłości miałam okazję czytać już kilka pozycji na temat agresji w różnych sferach życia, jednak nie były one tak bardzo… proste, a za razem złożone. Autorka bazując na swoim ogromnym doświadczeniu dzięki pracy z osobami doświadczającymi agresji słownej stworzyła książkę, która w krótki i przystępny sposób zwraca uwagę na naprawdę najważniejsze kwestie.

Początkowo obawiałam się, że narracja tej książki będzie stworzona tak, aby bezpośrednio docierała ona do osób w związkach z problemami. To sprawiłoby, że nie czułabym się za dobrze podczas jej czytania, ponieważ ja lubię, gdy autor w poradnikach w otwarty sposób zwraca się do mnie. Na szczęście ,,Toksyczne słowa” są napisane przystępnie i jest to pozycja absolutnie dla każdego, kto chce poznać ten temat, nawet jeśli nie jest w związku.

Jest to już trzecia edycja tej książki, co już samo w sobie mówi, że jest warta poznania skoro po raz kolejny została uzupełniona. Autorka bardzo profesjonalnie, ale też z wyczuciem podchodzi do tematu i wyjaśnia go od podstaw. Każdy oczywiście słysząc ,,agresja słowna” potrafi sobie wyobrazić, czym jest to zjawisko, jednak istotne jest poznanie jej mechanizmów. To właśnie wyjaśnia Patricia Evans za pomocą przykładów. Nawiązuje do sytuacji kobiet, którym pomagała wyjść, ale też odbudować się po związku, gdzie panowała agresja słowna.

Dzięki tej książce miałam okazję poznać punkt widzenia agresora oraz ofiary, co naprawdę mi się spodobało. Autorka wyraźnie to rozgraniczyła, stworzyła dwa wymiary i dokładnie wyjaśniła, to jakimi mechanizmami posługuje się osoba dopuszczająca agresji słownej. Zrobiła to dość szczegółowo i obrazowo, ale nie po to, aby tłumaczyć agresora i sprawić, że będziemy takiej osobie współczuć. Osobiście wydaje mi się, że znając słabe strony kogoś, kto dopuszcza się przemocy, mamy nad nim ogromną przewagę i możemy znacznie szybciej odzyskać spokój.

Autorka wyjaśnia również to, jak radzić sobie, gdy doświadczamy agresji. Daje sporo rad, które są uniwersalne, utwierdza czytelnika w przekonaniu, że nie jest on sam i zawsze może prosić o pomoc. Książka może nie jest bardzo objętościowa, ale poruszono w niej kilka kwestii i każda jest tak samo istotna z punktu widzenia identyfikacji oraz poradzenia sobie z agresją słowną.

Myślę, że to bardzo ważna książka, ponieważ agresja słowna nadal jest czymś, o czym nadal mówi się zbyt mało. Nie pozostawia ona śladów, które na pierwszy rzut oka może dostrzec chociażby sąsiadka czy ktoś z rodziny. Ten sposób znęcania się nad drugą osobą jest bardzo niebezpieczny, ponieważ ofiary tracą pewność siebie, nie mają motywacji do rozwijania się, ciągle są gaszone i wprowadzane w wyrzuty sumienia, chociaż nic złego nie zrobiły. Czasem przez wiele lat tkwią w zaburzonej relacji i nawet nie zdają sobie sprawę, że ktoś bliski stosuje wobec nich agresję. To właśnie z tego powodu ta pozycja jest warta uwagi – każdy samodzielnie może poznać zjawisko agresji słownej i dostrzec ją w swoim związku lub po prostu znać jej charakterystyczne cechy, aby w przyszłości szybko uwolnić się od jej sprawcy.

 

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca


Patrycja


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz