niedziela, 28 stycznia 2024

[782] ,,Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe” – Alex Rovira, Francesc Miralles

 


Myślę, że każde dziecko lubi czytać opowiadania, które nie zawsze są długie. Przed snem fajnie jest zatopić się w wykreowanym przez autora świecie i poznać całą historię, a nie tylko jej urywek. Jako młoda dziewczyna co prawda nie czytałam zbyt wiele, ale wiele lat później doceniłam wszelkiego rodzaju opowiadania – te dla dorosłych oraz te dla dzieci i młodzieży. Polubiłam tę formę i jednocześnie uważam, że jest ona dość trudna, ponieważ autor ma naprawdę niewiele stron, aby przekonać czytelnika do swojej wizji.

Przede wszystkim książka ,,Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe” przyciąga wzrok, a to dzięki swojej okładce, która po prostu zachęca do sięgnięcia po nią. Dodatkowo zaletą jest twarda oprawa, dzięki niej pozycja ta nawet po wielokrotnym używaniu będzie wyglądać doskonale!

W środku można znaleźć aż 35 opowieści, które mają pomóc radzić sobie z lękami i wzmacniać poczucie wartości. To bez wątpienia mnie przekonało do zapoznania się z nią, bo uważam, że w pewnym wieku trzeba wspierać dziecko i pilnować, aby nie zostało przytłoczone przez ten świat i ludzi. Sama książka dedykowana jest osobom powyżej dziewiątego roku życia, ale uważam, że nawet trochę młodsze osoby mogą po nią sięgnąć, ponieważ część historii jest na tyle prosta, iż je doskonale zrozumieją z pomocą jakiejś starszej osoby.

Książka nie jest bardzo obszerna, co mogłoby sugerować to, iż w środku niej znajduje się 35 opowiadań. Są one jednak krótkie i każda porusza inny ważny problem. Byłam pod wrażeniem, że w tak niewielu słowach można zawrzeć jednocześnie jakąś historię oraz konkretny morał. Wszystkie teksty są napisane prostym językiem, obrazowym i łatwo można wywnioskować, co autor miał na myśli tworząc ten tekst.

Dodatkowo na koniec każdej historyjki znajduje się strona z jej interpretacją i omówieniem najważniejszych wniosków. Dzięki temu nawet lekko trudniejsze opowiadanie zostanie zrozumiane, ponieważ te podsumowania są napisane prostym językiem. Wszystko jest bardzo konkretnie wyjaśnione, a to pozwala wyciągnąć z tych historii naprawdę wiele dobrego.

Całość dopełniają liczne ilustracje, które są przyjemne dla oka i szczegółowe. Ich styl wykonania jest dość ciekawy, wszystkie utrzymane są w takim samym klimacie i sprawiają wrażenie melancholijnych, co bardzo mi się spodobało. Oczywiście doskonale pasują do historyjek, a dzięki temu jeszcze bardziej wzmacniają przekaz, ponieważ w pewnym sensie uzupełniają opowiadania i sprawiają, że są one bardziej rzeczywiste.

Oczywiście ogólne opracowanie graficzne również spełniło moje oczekiwania, ponieważ na stronach nie panują pustki, oprócz ilustracji pojawiają się inne elementy wizualne. Dzięki temu całość jest atrakcyjna i przyjemna dla oka, a już na pewno zwraca na siebie uwagę!

,,Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe” to naprawdę doskonała książka, która zawiera wiele różnorodnych opowiadań. Poruszają one wiele ważnych tematów, zachęcają do stawiania czoła problemom, lękom i budują w czytelniku poczucie własnej wartości. To naprawdę ważne kwestie i cieszę się, że zostały ujęte w historyjkach dla dzieci! Całość jest doskonałą pozycją, którą bez wątpienia warto dać młodej osobie, aby się z nią dokładnie zapoznała!

 

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu ToTamto


Patrycja

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz