poniedziałek, 9 marca 2020

[185] ‘’Tylko bądź przy mnie” – Laura Kneidl
Są książki, na które czeka się z niecierpliwością, chociaż mogłoby się wydawać, że kompletnie nie pasują do naszego gustu czytelniczego. Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać naprawdę cudowną i fenomenalną powieść - ,,Tylko mnie kochaj”. Dość długo czekałam na jej kontynuację, ale w końcu dostałam ją w swoje ręce i tylko czekałam aż znajdę czas, aby przeczytać całość za jednym razem! Historia Sage tak wciąga, że inaczej po prostu się nie da. Zapraszam Was do przeczytania recenzji tej powieści, ale także jej poprzedniej części, którą również recenzowałam.


Sage zostaje zmuszona, aby rozstać się ze swoim chłopakiem – Lucą, który wyrzuca ją z mieszkania. Dziewczyna decyduje się zamieszkać w tanim i obskurnym motelu oraz intensywnie zaczyna poszukiwać pokoju do wynajęcia. Drogi Sage i jej byłego chłopaka ciągle się krzyżują, bardzo często ich spotkania kończą się kłótniami, które prowadzą w zasadzie do nikąd. Za Sage ciągnie się również przeszłość, bo ciągle o swojej obecności przypomina Alan – jej ojczym, który kiedyś wyrządził jej wielką krzywdę. Czy zakochanym uda się porozumieć? Czy Sage pokona demony i odważy się szczerze porozmawiać z najbliższymi?

Po przeczytaniu ,,Tylko mnie kochaj” miałam naprawdę mocnego kaca emocjonalnego i długo nie mogłam dojść do siebie. Czekałam, czekałam i czekałam na kontynuację, bo jednak przejęłam się losami bohaterów i za wszelką cenę chciałam dowiedzieć się, czy uda im się dotrzeć do upragnionego szczęścia. W tym momencie warto zaznaczyć, że raczej nie warto czytać ,,Tylko bądź przy mnie”, jeśli nie znamy pierwszej części z serii. Całość po prostu nie będzie zrozumiała, a w tomie poprzednim działo się naprawdę wiele rzeczy, które mają znaczenie.

Książka ta jest dedykowana raczej młodzieży, bo jednak opowiada o nastolatkach, ich problemach i życiu codziennym. To mnie jednak kompletnie nie zraziło, bo autorka po prostu pokazała, że młodzi dorośli wcale nie muszą być nierozsądni i głupi, co ma miejsce w naprawdę wielu powieściach tego typu.


Cieszę się, że autorka od początku pokazała, że wykreowani przez nią bohaterowie są rozsądni, ale mają w sobie też jeszcze coś z dziecinnej naiwności. Od razu do wszystkich zapałałam sympatią, z zaciekawieniem śledziłam ich losy i przeżywałam każde opisane wydarzenie. Cieszę się, że są jeszcze książki, które potrafią zachwycić mnie w tak szczególny sposób. To sprawia, że dalej mam ochotę czytać, poznawać nowe książki i dawać szansę jeszcze nieznanym autorom.

Jeśli mam porównywać ze sobą część tę i poprzednią, to z pewnością ta pierwsza bardziej mi się podobała. Jednak to nie oznacza, że ,,Tylko przy mnie bądź” jest słaba, bo tak absolutnie nie jest. Po prostu wzbudza uczucia całkowicie innego rodzaju. Autorka zaczęła książkę w momencie, w którym przerwała część poprzednią i to mi się naprawdę podobało. Dzięki temu nie musiałam się denerwować i wiedziałam, jak ma się Sage, co czuje i co planuje. Właściwie to całość zaczyna się stosunkowo spokojnie, co mnie z pewnością naprawdę zaskoczyło. Mimo wszystko, nie wyrabiałam sobie za szybko opinii.

W książce tej z pewnością nie brakuje emocji. Autorka zadbała o to, żeby czytelnicy się nie nudzili i ciągle czuli zaciekawienie. Uwielbiam powieści, które jednak są dobrze przemyślane i ta właśnie taka jest. Już wcześniej wspomniałam, że jestem zachwycona kreacją bohaterów, bo jest ona perfekcyjna i autorka nie przesadziła, bo jej postacie nie były ani zbyt dorosłe, ani zbyt dziecinne. Znalazła idealny balans i to mi się podoba.

Całość czyta się z przyjemnością i naprawdę bardzo szybko. Autorka pisze pięknym językiem, dokładnie wszystko opisuje i pokazuje całą gamę uczuć. Naprawdę nie mogłam się oderwać od tej książki i z dużą niechęcią ją odkładałam. Mam nadzieję, że nie tylko ja tak na nią zareagowałam, bo każdemu życzę, aby poczuł się tak jak ja, gdy przeżywałam rozdział za rozdziałem.

Jedyną rzeczą, która lekko mnie rozczarowała, to zakończenie… W jednym momencie zadziało się naprawdę wiele rzeczy i miałam wrażenie, że autorka po prostu bardzo szybko chciała skończyć tę książkę i mieć święty spokój. Szkoda, bo naprawdę wiele pracy musiała włożyć, aby stworzyć tak emocjonalną powieść. Trochę żałuję, że to zakończenie nie było bardziej rozbudowane i szczegółowe… Z pewnością zrobiłoby to dobrze tej książce i na pewno nikt by nie pogardził kilkoma dodatkowymi stronami.

,,Tylko przy mnie bądź”, to książka, na którą czekałam trochę czasu, ale najważniejsze dla mnie było to, aby mieć kiedykolwiek szansę poznać dalsze losy bohaterów. Autorka ponownie mnie nie zawiodła, sprawiła, że wielokrotnie się wzruszałam, ale także śmiałam, co było świetne, bo nie jestem osobą, która szybko się rozkleja. Polecam Wam tę powieść, a także jej pierwszą część!


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Jaguar

Patrycja

2 komentarze: