sobota, 10 kwietnia 2021

[436] ‘’Czy to normalne? Seks, związki i statystyka” – Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz, James Witte

 


Statystyki polubiłam dzięki podjęciu studiów na takim, a nie innym kierunku. Oczywiście ich przeglądanie i tworzenie nie jest dla mnie przykrym obowiązkiem, bo sama nadprogramowo często otwieram różne strony, aby zobaczyć, jak kształtuje się dany problem. To bez wątpienia taka moja skryta pasja i dzięki temu jest mi znacznie lepiej zobrazować sobie wiele rzeczy. Nie będę kłamać, że nie czekam na opracowanie obecnie trwającego spisu powszechnego, bo te dane na pewno będą szalenie interesujące i zestawie je sobie z wynikami sprzed dziesięciu lat. Moje uwielbienie do statystyk sprawiło, że sięgnęłam po książkę ,,Czy to normalne?”.

Niewątpliwą zaletą tej książki są autorzy. Dwoje z nich jest socjologami z doświadczeniem, a to pozwoliło mi sądzić, że robione badania były poprawne pod względem metodologicznym, że były sensowne i przemyślane. To ważne zwłaszcza, że prowadzono je na naprawdę szeroką skalę i trzeba było poświęcić im naprawdę dużo pracy. Samo opracowanie wyników to też ważna kwestia i cieszę się, że odpowiednie osoby nad tym czuwały.

Zacznę od omówienia atrakcyjności przekazu. Na szczęście wnętrze to nie tylko suchy tekst, a więc całość jest podzielona na wiele działów, rozdziałów i innych fragmentów, które dotyczą różnych rzeczy czy tematów związanych z konkretnym pytaniem zadawanym respondentom. Dodatkowo takim stałym elementem są wykresy, które przybierają ciekawe formy, a nie tylko słupków i koła. Na to można spojrzeć w różny sposób. Taki graficzny sposób przedstawienia danych na pewno będzie atrakcyjny dla części czytelników, ale osoby związane z analizą danych mogą narzekać na małą przejrzystość i tak dalej. Ja jednak pamiętam, że to książka skierowana do masowego odbiorcy i musi czymś zaciekawić.

Stałymi elementami są również fragmenty wypowiedzi respondentów na konkretny temat. To bez wątpienia super opcja, ponieważ urozmaica przekaz, ale też ciekawie czyta się autentyczne słowa. Dodatkowo każdy cytat podpisany jest płcią, wiekiem, stanem cywilnym i obecnością dzieci respondenta wypowiadającego te słowa. Do każdego rozdziału pojawiają się również ,,narzędzia”, a więc propozycje rozwiązania jakiegoś problemu w związkach.

Książka ta skierowana jest głównie dla osób w związkach. To chyba jest jeden z jej małych minusów, ponieważ twórcy zwracają się głównie do czytelników z przekonaniem, że mają oni drugą połówkę. Osobiście wolałabym, aby było to trochę bardziej neutralne. Oczywiście dalej mogłaby być tematyka dotycząca związków, ale sam styl napisania inny. Osoba będąca samotna może chcieć sięgnąć po tę książkę, aby np. sprawdzić, jakie błędy mogła popełniać w swoich poprzednich związkach, a dostaje pozycje będącą poradnikiem dla małżeństw i może źle się czuć podczas jej czytania.

Poruszane tematy w badaniu są naprawdę przeróżne, więc było ono dość rozległe. Tak więc można znaleźć informacje na temat życia seksualnego, zaufania, zdrad kwestii finansowych, romantyczności, perwersji czy uzależnień. Tak więc widać, że można przeczytać tam absolutnie o wszystkim, co ma związek z relacjami miłosnymi. Przede wszystkim opisano wyniki prowadzonych badań, aby zobrazować konkretne problemy, ale też twórcy wysnuli pewne wnioski, które są interesujące.

Można powiedzieć, że książka ta jest po części taką pracą statystyczno-naukową, ale to również poradnik. Nie trzeba mieć szczególnych umiejętności, aby zrozumieć treść, ponieważ całość napisana jest prostym językiem i dodatkowo dobrze opracowane technicznie oraz graficznie. To sprawia, że książka ta jest przystępna dla każdego zainteresowanego tym tematem. Osobiście patrzyłam na nią bardziej pod kątem naukowym, ale w gruncie rzeczy dostałam też kilka cennych wskazówek, które być może będą przydatne mi w przyszłości. Osoba czytająca może również znaleźć propozycje rozwiązania problemu, który dotyczy bezpośrednio jej sytuacji, co jest fenomenalne.,,Czy to normalne? Seks, związki i statystyka” to książka bez wątpienia warta uwagi. Opisane w niej badania są naprawdę ciekawe i obejmowały wiele przeróżnych tematów. Całość została opracowana w sposób, przystępny i ułatwiający czytanie oraz przyswajanie informacji. To książka, która obrazuje pewne sprawy dotyczące związków, ale też udziela wielu wskazówek mających na celu poprawę jakości życia uczuciowego.
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Kompania MediowaPatrycja


5 komentarzy:

 1. Nie wykluczam, że sięgnę Patrycjo. Bardzo ciekawie zrecenzowałaś tę książkę. Ale raczej poszukam w przyszłości w formie e - booka. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chociaż nie do końca przepadam za takimi książkami to ta naprawdę zainteresowała mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie dla mnie, jakoś nie czuję nią zainteresowania. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie zainteresowała mnie ta książka, podaruję sobie jej czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawiła mnie ta książka odkąd ją zobaczyłam po raz pierwszy. Mam już na czytniku, ale przeczytałam dopiero kilka stron, więc zobaczę na koniec jak ją oceniam ;)

  OdpowiedzUsuń