czwartek, 29 kwietnia 2021

[450] ‘’Miłość, seks i serce” – Alexander Lowen

 


Często czytam książki, które dotyczą rozwoju, procesów psychologicznych czy innych kwestii związanych ze zwykłym życiem. Mam za sobą naprawdę sporo takich pozycji, jedne są ciekawsze, a inne może i profesjonalne, ale trudne w odbiorze. Dla mnie ważny jest przez. Nie lubię, jak jest on wręcz podręcznikowy, bo to zmora każdej osoby, która niedawno skończyła szkołę.

Książka ta zawiera całą masę ciekawych informacji związanych z samym sercem i procesami w nim zachodzącymi. To oczywiście nie jest wykład z anatomii, ale opis naprawdę istotnych wątków związanych z tematyką książki. Dzięki temu czytelnik może się dowiedzieć, jak jego serce reaguje na określone sytuacje.

Momentami książka ta jest dość monotonna i po prostu nudzi. Nie wszystkie jej wątki mnie interesowały, więc kilka stron pominęłam. To pozwoliło mi przebrnąć przez tę pozycję w miarę rozsądnym czasie. Oczywiście, jeśli ktoś jest bardzo zainteresowany i zdeterminowany, to na pewno nie będzie się nudził. Czasem też trudno było mi zrozumieć pewne elementy, więc musiałam poświęcać znacznie więcej czasu tym pojedynczym wątkom.

Autor z pewnością dość szeroko ujmuje temat, co jest równoznaczne z sporą ilością tekstu. Nie jest to forma typowo podręcznikowa, chociaż w moich oczach brakowało urozmaicenia. Czasem pojawiły się jakieś wykresy, ale poza tym nic więcej. To trochę trudna forma przekazu informacji, ale też zdaje sobie sprawę, że nie zawsze można wszystko przedstawić na rysunkach, wykresach i przykładach.

Warto wspomnieć, kim w ogóle jest autor. To psychiatra i pionier w dziedzinie bioenergetyki, więc pozycja ta została napisana przez osobę naprawdę doświadczoną i znającą się na temacie. Treść skupia się na tym, co jest przedmiotem zainteresowania autora, więc na pewno nie ma w niej niczego bezsensownego i niezgodnego z prawdą. Wydanych jest już kilka innych książek Lowena i wszystkie zbierają dobre opinie, więc myślę, że można zaufać tej pozycji. To istotne, ponieważ opowiada o bardzo ważnych i delikatnych kwestiach, jak seks, miłość czy serce.

Autor sporo miejsca poświęca niektórym poważnym chorobom serca i opisuje, co może do nich doprowadzić. Oczywiście nie wyjaśnia absolutnie wszystkich przyczyn, bo jest ich zbyt wiele, ale skupia się na pewnym obrębie tematycznym, tym najbliższym sobie i swoim doświadczeniom. Jego uwagi na pewno dają do myślenia i warto się z nimi zapoznać. Dzięki temu można w jakimś stopniu zmienić złe przyzwyczajenia.

To specyficzna pozycja i z pewnością nie dla każdego. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście chce się zagłębiać w takie tematy. Uprzedzam, że nie jest to książka o tym, jak uprawiać satysfakcjonujący seks, w jakiej pozycji i w jakim otoczeniu. Autor raczej skupia się na tym, jak seks może wpływać na zdrowie. To samo z miłością. Dla mnie książka ta okazała się ciekawostką i to doskonałą. Lubię poznawać nowe fakty, więc nie mogę powiedzieć, że żałuję sięgnięcia po tę lekturę. Oczywiście musiałam poświęcić jej dużo czasu, ale wiedzy nigdy za wiele.

Książka ta doskonale sprawdzi się u osób, które rzeczywiście interesują się procesami zachodzącymi w naszym organizmie, zwłaszcza w sercu. Momentami monotonna pozycja jest jednocześnie doskonałym źródłem wiedzy i sama znalazłam w niej kilka elementów, które zwróciły moją uwagę. Nie wszystkie kwestie zostały przeze mnie zrozumiane, ale to bez znaczenia. Każdy musi samodzielnie podjąć decyzję, czy chce przeczytać tego typu książkę.Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Czarna OwcaPatrycja


2 komentarze:

  1. Raczej nie dla mnie Patrycjo - chociaż - nie powiem - recenzja mnie w sumie zainteresowała. Coraz modniejszy jest bowiem tzw. zdrowy styl życia. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Raczej po nią nie sięgnę. Choroby serca to dla mnie smutny temat.

    OdpowiedzUsuń