czwartek, 5 listopada 2020

[339] ‘’Poławiacze dusz” - Hanni Münzer

 


Nie przepadam za książkami, w których występuje motyw związany z kościołem, bo wiele autorów nie potrafi w odpowiedni sposób rozwinąć tego wątku. Nie lubię obrażania ani nadmiernego wychwalania, ale za to chętnie czytam powieści, które sięgają głębiej, do tematyki, która jest mi nieznana. Jest kilku autorów piszący w sposób, jaki lubię i uważnie śledzę nowości wydawnicze, bo ciągle mam nadzieję, że pojawią się ich kolejne książki. Tym razem jednak dałam szansę autorce mi nieznanej i muszę przyznać, że się nie zawiodłam.

Podczas prac remontowych w bibliotece zamożnego przedsiębiorcy udaje się odnaleźć prawdziwy skarb, o którym krążą legendy w całej rodzinie. Wszystkie znalezione przedmioty trafiają w ręce biskupa, który zostaje zamordowany przez niezidentyfikowanych sprawców. Krewny przedsiębiorcy i biskupa – młody zakonnik Lukas, składa swojemu przełożonemu przysięgę, która okaże się tragiczna w skutkach. Zaczynają ginąć kolejne osoby, a pierwszym podejrzanym jest Lukas. Szybko okazuję się, że nie jest on mordercą, ale w przyszłości może stać się ofiarą.

Na szczególną uwagę zasługuje kreacja bohaterów, która jest naprawdę mistrzowska. Lukas jest księdzem jezuitą i z początku wydaje się bardzo oddany Bogu, ale później na jaw wychodzą kolejne fakty, które trochę zmieniają moje postrzeganie tej postaci. Z pewnością autorka weszła na trudny temat, jakim są bardzo zażyłe relacje między księdzem a kobietą. Wydaje mi się, że doskonale przemyślała ten wątek i nie jest on nachalny czy niesmaczny. Cała historia, jaka się za tym kryje, jest po prostu życiowa i normalna, nie ma mowy o żadnych nieprzyzwoitych praktykach.

Rabei jest naprawdę bardzo barwną bohaterką i bez wątpienia polubiłam ją najbardziej. Z pewnością imponowała mi jej determinacja i gra, którą prowadziła z otoczeniem. Dla obcych ludzi była po prostu upartą dziennikarką i kobietą z pazurem, ale tylko najbliżsi wiedzieli, że zmaga się z poważnymi problemami wynikającymi z tego, jak spędziła ostatnie kilka lat. Byłam naprawdę przejęta wszystkimi jej działaniami i miałam nadzieję, że naprawdę namiesza w tej fabule. Tak się stało, ale autorka bardzo mnie zaskoczyła tym, jak pokierowała jej losy.

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że gdzieś już coś podobnego się pojawiło. Takie poszukiwanie skarbu, w którym biorą udział różne drużyny, to motyw chyba dość powszechny i nie chcę rzucać tytułami, ale ostatnio miałam z nim styczność podczas czytania książki jednego z lepszych polskich autorów. ,,Poławiacze dusz” na pewno mają w sobie coś ciekawego i wciągającego, bo naprawdę świetnie bawiłam się podczas czytania i będę miło wspominać tę powieść. Mimo tego, że kojarzy mi się z inną, to jest inna, wyjątkowa na swój sposób.

Najważniejsze dla mnie jest to, że autorka nie wzięła się za pisanie o czymś, czego nie rozumie. Od razu dostrzegłam, że ma naprawdę dużą wiedzę z zakresu teologii, ale też filozofii. W treść bardzo ładnie zostały wplecione pewne fakty historyczne, ale także rozważania prowadzone przez różnych uczonych. To wszystko stanowi doskonałe tło do fabuły, ale jednocześnie autorka nie zarzuca nas nudnymi informacjami, bo potrafi pisać ciekawie nawet o trudnych tematach. Mi bardzo podobało się to sięganie do faktów, które zapewne są nieznane przez większość ludzi, bo dowiedziałam się intrygujących rzeczy.

Takim mocnym elementem tej powieści jest na pewno zakończenie, które całkowicie wyrywa się ze schematów. Właściwie to w pewnym momencie akcja tej książki zwolniła, wszystko zaczęło się wyjaśniać i już myślałam, że nic spektakularnego nie może się wydarzyć, a jednak autorka postanowiła mnie zaskoczyć. Udało jej się to naprawdę doskonale i taki mały szok, którzy przeżyłam na pewno sprawił, że oceniam tę książkę naprawdę wysoko!

,,Poławiacze dusz”, to powieść intrygująca i na pewno będę chciała czytać więcej książek tej autorki, bo wydaje mi się, że idealnie wpasowuje się w mój gust. Lubię historie dopracowane, tajemnicze, nieoczywiste i mające w sobie coś przyciągającego, czego tutaj nie zabrakło. Gorąco Wam polecam tę powieść i mam nadzieję, że również podczas czytania przeżyjecie tyle emocji, co ja!


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu InsignisPatrycja


7 komentarzy:

 1. Dziękuję za recenzję Patrycjo. Dużo czytałem - słyszałem o tej książce. Będę ją mieć na uwadze. Pozdrawiam weekendowo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że polecasz, będę ją miała na uwadze. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię powieści z odkrywaniem tajemnic, nawet tych związanych z kościołem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja bardzo lubię książki z motywami religijnymi, zwłaszcza thrillery religijne. Ten tytuł mam na swojej liście zachciewajek odkąd zobaczyłam go w zapowiedziach. Ale nie mam pojęcia kiedy dopadnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi bardzo ciekawie, przyznam, że podczas przeglądania zapowiedzi tytuł w ogóle nie zwrócił mojej uwagi.

  OdpowiedzUsuń