środa, 25 października 2023

[770] "Księga zaginionych opowieści. Część 2" - J.R.R. Tolkien

 


Drugi tom „Księgi zaginionych opowieści” to kontynuacja pierwszego. Po raz kolejny dzięki zapiskom pozostawionym przez J.R.R. Tolkiena, a opracowanym przez jego syna, możemy zagłębić się w proces tworzenia całego uniwersum wymyślonego przez tego niesamowitego pisarza.

Tym razem na warsztat wzięte zostały trzy historie. Pierwsza z nich dotyczy Berena i Luthien, druga Turina i smoka, a trzecia opowiada o Naszyjniku Krasnoludów i upadku Gondolinu. Stanowią one podwali między innymi pod „Silmarillon” Tolkiena. Dzięki zapiskom pisarza możemy wyobrazić sobie, jak skrupulatnie wszystko planował, testował różne wersje, tworzył mity i legendy, kreował postacie. Dzięki tej pozycji mamy wrażenie, że uczestniczymy w tym wszystkim, przez co rośnie nasz podziw do tego genialnego pisarza. Książka ta uświadamia, jak dużo pracy trzeba było włożyć, by stworzyć te wszystkie ponadczasowe dzieła. Pisanie i tworzenie wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy dobry pomysł, by stworzyć świat, który pokochają miliony.

Po raz kolejny możemy też zachwycić się językiem, jakim posługuje się pisarz oraz jego stylem. Ponownie wciąga nas sposób, w jaki o wszystkim opowiada. Jego opisy są plastyczne, oryginalne i napisane w taki sposób, że czyta się je z prawdziwą przyjemnością. Łatwo jest utonąć w tym świecie i poczuć się jego częścią.

Same opisane tutaj historie są niesamowicie ciekawe. O ile w pierwszej części autor nie zwracał zbytniej uwagi na personalną kreację poszczególnych postaci, tutaj miałam wrażenie, że już o to zadbał. Nie tylko otrzymujemy wspaniałe opisy dotyczące określonej rasy, ale także konkretnych bohaterów, co było dla mnie ogromnym plusem.

Tak jak pisałam przy okazji recenzji pierwszej części, tak i tutaj muszę zaznaczyć, że nie jest to pozycja dla każdego. Jeśli liczycie jedynie na ciekawe opowiadania ze świata Tolkiena, możecie się rozczarować, bo to zdecydowanie coś więcej. To pewnego rodzaju uzupełnienie twórczości autora, które pozwala nam lepiej zrozumieć niektóre postacie z jego książek, a także wydarzenia lub poznać tajemnice pewnych miejsc. Jest to więc przede wszystkim prawdziwa gratka dla fanów całego uniwersum oraz samego pisarza.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

 

 


4 komentarze:

 1. To rzeczywiście dla fanów autora, wielka gratka. Coś wspaniałego, poznać jeszcze bardziej jego uniwersum.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę właśnie lepiej zapoznać się z twórczością J.R.R. Tolkiena, bo czytałam tylko 2 książki autora...

  OdpowiedzUsuń
 3. ta twórczość jest po prostu, arcydziełem. tez czytałam dwie ksiazki

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podoba mi się ta kolekcja i na pewno zacznę ją zbierać. Chętnie poznam szczegóły z tworzenia tak monumentalnej historii.

  OdpowiedzUsuń