środa, 20 lipca 2022

[534] ,,Blanka L. Sława, pieniądze i seks” – Tomasz Wandzel

 


Na pewno sporo osób kojarzy, że dość często patronuje książkom tego autora i zawsze robię to z przyjemnością, ale też zaangażowaniem. Tomasz Wandzel zaskakuje mnie niezmiennie od dobrych kilku lat i uwielbiam jego powieści, ponieważ jest w nich wiele różnorodności. Nie ogranicza się on do jednego gatunku, ale pokazuje różne swoje oblicza. Potrafi stworzyć dobry kryminał z wątkami historycznymi w tle, ale także luźną obyczajówkę, która może umilać wieczory po ciężkich dniach. Musze przyznać, że czytanie ,,Blanki L.” było dla mnie genialnym doświadczeniem!

Blanka L. jest znaną osobistością dzięki swoim talk-show, ale także aktywnie działa w social mediach i dzieli się z obserwatorami wieloma szczegółami z życia. Jest kobietą wyrazistą i wszystkim kojarzy się z różowym kolorem, który jest jej znakiem rozpoznawczym. W momencie, gdy Blanka traci prawo jazdy, jej asystentka prosi swojego brata Olka, aby został kierowcą swojej pracodawczyni. Młody mężczyzna godzi się przyjąć tę pracę, ale ma ukryty cel – chce poznać tajemnice Blanki i opisać je w książce, dzięki której się wzbogaci. Czy uda mu się osiągnąć zamierzony cel?

W powieści tej wyróżnia się kilka aspektów, które warto podkreślić, ponieważ szczególnie wzbudziły moją uwagę. Analizę zacznę od samej kreacji bohaterów, bo uważam ją za naprawdę genialną! Szczególnie Blanka jest wyrazista i podziwiam konsekwencje autora, który ani na chwilę nie sprawił, że dziewczyna straciła swoją wyrazistość. Zagłębiając się w tę powieść i coraz lepiej poznając główną bohaterkę, doszłam do wniosku, że przypomina mi ona Dodę sprzed kilkunastu lat. Oczywiście nie jest to idealna kopia i nie chcę tu zniechęcać do lektury osób, które raczej nie byli fanką tej piosenkarki. Tytułowa Blanka L. jest fanka różu i luksusu, ale z charakteru jest znacznie bardziej cwana i nieprzewidywalna. Początkowo czytelnik widzi w niej przesłodzoną celebrytkę, ale z czasem autor ukazuje jej gorsze cechy, co znacznie podnosi atrakcyjność tej fabuły.

Są również inni bohaterowie i na szczególną uwagę oczywiście zasługuje Olek, który początkowo zostaje przedstawiony raczej w złym świetle, czyli całkiem inaczej niż Blanka. Taki kontrast jednak zdał sprawdzian, ponieważ w całej fabule utrzymywały się różnorodne emocje. Nie chcę zdradzać tutaj zbyt wile, ale zaznaczę, że każdy czytelnik samodzielnie będzie musiał ocenić postępowanie bohaterów, ponieważ nic ostatecznie nie jest czarne ani białe.

Książka ta została napisana naprawdę lekkim językiem, a autor skupił się na humorze i to on dominował na wielu płaszczyznach. Spora część dialogów ma po prostu rozbawić, ale opisy też niejednokrotnie rozkładały mnie na łopatki. Do teraz zastanawiam się skąd autor wziął te wszystkie porównania i jestem pod wrażeniem wyobraźni! Uważam, że styl doskonale pasuje do luźnej treści i w tym wszystkim jest taki balans, iż całość nie sprawia wrażenia karykaturalnego. To po prostu komedia romantyczna.

Za czytanie tej powieści wzięłam się zaraz po egzaminach i to była doskonała decyzja. Za mną bardzo trudny semestr, przez który straciłam trochę radość z czytania i cieszę się, że najpierw sięgnęłam właśnie po coś tak humorystycznego i luźnego. Dzięki temu gładko weszłam ponownie w czytelniczy świat i mam w końcu ochotę na wybieranie różnorodnych pozycji. Można powiedzieć, że dzięki autorowi pokonałam wielki kryzys czytelniczy!

,,Blanka L. Sława, pieniądze i seks” to genialna powieść, polecam wszystkim fanom luźnych i humorystycznych opowieści. Autor wykreował bohaterów, którzy zdobyli moje serce, ale też stworzył fabułę pełną akcji, która nie nudzi. Jest wesoło, jest pikantnie, ale też pojawiają się momenty melancholii, a one stanowią doskonałe przełamanie, ponieważ w każdej komedii powinien być czas pozwalający odetchnąć widzowi. Cieszę się, że powieść ta trafiła w moje ręce i gorąco ją polecam!


KSIĄŻKA POD PATRONATEM BIBLIOTEKI FENIKSA

 

Za możliwość przeczytania dziękuję Autorowi


4 komentarze:

 1. Książka już na mojej półce. Na pewno w wolnym czasie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ochotę na przeczytanie tej książki, pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Często sięgam po takie luźne i humorystyczne książki, zwłaszcza po ciężkim dniu. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka ogromnie mnie zaintrygowała. Lubię takie zabawne i przyjemne opowieści :)

  OdpowiedzUsuń