wtorek, 8 grudnia 2020

[362] ‘’Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie” – Christopher Berry-Dee

 


Miałam już okazję poznać jedną książkę tego autora i naprawdę mi się podobała. Może to dziwnie brzmi, bo jednak znając tematykę, w której się ona porusza nie powinno używać się pewnych słów opisujących zachwyt. Jednak ja mam na myśli głównie to, że pozycje te są świetną rzeczą dla kogoś, kto interesuje się kryminologią. Dziedzina ta jest dość szeroka, a Christopher Berry-Dee ma niesamowicie ogromne doświadczenie w tworzeniu profili, miał styczność z prawdziwymi potworami i niektórych udało mu się poznać dość dokładnie.

Czytałam już kilka książek o takiej tematyce i każda była inna. Niektóre skupiały się na tym, aby przedstawić dużą liczbę seryjnych morderców, a inne znów głębiej wchodziły w każdy konkretny temat. Tym razem trafiłam na pozycję dość szczegółową, bo nie skupia się ona na ilości, ale na jakości. To niewątpliwie mnie zachwyciło, ponieważ brakowało w mojej biblioteczce książki, która pozwoli mi trochę lepiej zapoznać się z psychiką, motywami i innymi ważnymi elementami mającymi wpływ na sprawę.

Autor w książce tej skupia się na opisaniu pięciu przypadków i każdą osobę analizuje najdokładniej, jak to tylko możliwe. Miał do dyspozycji tysiące stron akt, mógł osobiście odbyć kilka rozmów w więzieniach z osobami, które zostały skazane za morderstwa, ale też szukał innych źródeł. Jestem pod wrażeniem tego ile pracy wymagało od niego, aby od początku do końca przeanalizować wszystkie dowody, porozmawiać ze świadkami, organami ścigania i innymi osobami mającymi związek ze sprawą.

To nie książka, w której analizowane są dowody i słuszność wyroków. Autor na podstawie faktów, opinii lekarzy i innych osób wydających opinie, tworzy swego rodzaju portret psychologiczny. Analizuje dzieciństwo, wiek dojrzewania, dorosłość, wspomina o najważniejszych faktach, które w pewny sposób tłumaczą to, dlaczego osoby te postanowiły zostać tak okrutnymi mordercami. Warto dodać, że żadna z tych pięciu osób nie została uznana za niepoczytalną. Owszem, mieli oni pewne problemy psychiczne, ale one nie mogły stanowić ,,wymówki”, która uchroni ich przed więzieniem.

Jestem pod wrażeniem tak pełnej charakterystyki, bo bez wątpienia każde zdanie w tej książce ma sens. Autor opisuje to, jak ci ludzie mordowali, bo w końcu większość z nich miała jakiś ,,styl”, który oczywiście był… brutalny. To jednak nie jest kwestia, o której chcę pisać, ale odniosę się do swoich własnych wniosków. Zabójstwo zawsze jest złe i to nie podlega wątpliwości, ale jestem pod wrażeniem tego, jak ci mordercy kłamali, mataczyli i próbowali uniknąć kary. To osoby zaburzone, będące doskonałymi aktorami i aż nie chcę myśleć ile zabójców w ten sposób uniknęło kary i dalej jest na wolności.

Może się wydawać, ze kryminologia jest nauką trudną, że mocno wiąże się z psychologią, przez co jest niezrozumiała dla zwykłego człowieka. Tak jednak nie jest, bo autor pisze prosto, konkretnie, na temat i nie rozwleka wątków bez potrzeby. To jest niewątpliwą zaletą tej książki, ponieważ każdy ją zrozumie. Oczywiście nie chodzi mi tu o zrozumienie motywów, bo je można jedynie przyjąć do wiadomości, ale raczej o przyswojenie analizy, która została przedstawiona.

Autor odnosi się do różnych źródeł, o czym bardzo często wspominałam już w tej recenzji. Wiele razy jednak pojawiają się cytaty z listów, zeznań czy innych wypowiedzi, które są autentyczne. To sprawia, że książka ta w moich oczach zyskała na autentyczności i stała się bardziej… realna? Może nie jest to dobrym słowem na określenie tego, co chcę przekazać. Ona jest po prostu oparta na faktach, nie ma w niej żadnej fantazji, co jest niezwykle ważne!

,,Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie” to książka bardzo dobrze napisana i cieszę się, że autor skupia się na mniejszej liczbie morderców dzięki czemu pisze o nich dość szeroko. Taka analiza na pewno okaże się ciekawa dla wszystkich, którzy interesują się kryminologią, profilowaniem i wyjaśnianiem znaczenia absolutnie każdego szczegółu pod różnymi kątami. Polecam!
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Czarna OwcaPatrycja


6 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa tej książki :)

  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze tej książki, ale mam ją na półce i jeszcze w tym roku chce się za nią zabrać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię sięgać po książki o seryjnych mordercach i chętnie sięgam po książki na ich temat, dlatego też również po tą sięgnę jak tylko będę miała okazję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fascynujące takie książki, zawsze coś nowego można dostrzec.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wykluczam lektury tej książki w przyszłości, ale na razie nie będę się za nią specjalnie rozglądać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że za jakiś czas po nią sięgnę. Trochę podobnych do niej książek mam już na swojej liście.

  OdpowiedzUsuń