poniedziałek, 1 marca 2021

[422] "Oczami psa" Alexandra HorowitzCzy w dzisiejszych czasach istnieje lepszy sposób na świętowanie zdanej sesji, jak czytając książkę? Jak dla mnie nie. I tym razem postanowiłem wybrać dzieło poświęcone naszym kochanym czworonożnym przyjaciołom. Wybór padł na ,,Oczami psa” Alexandry Horowitz.

Alexandra Horowitz jest z zawodu psychologiem. W swoich pracach badawczych badała procesy poznawcze różnych zwierząt, w tym również psów. Tak więc niech nikogo nie dziwi, że otrzymaliśmy książkę o psychologii naszych kochanych czworonogów, która z założenia ma nam pomóc je zrozumieć.  A głównym jej bohaterem staje się ukochana Pump – czworonożny przyjaciel autorki.

Poznajemy historię udomowienia psa oraz zyskujemy informację o tym, jakie cechy jego przodka na to pozwoliły. Możemy dowiedzieć się, ile wspólnego ma wilk z naszym towarzyszem, a także jak bardzo się od siebie różnią. Badania nad wilkami stają się również bardzo pomocne w lepszym zrozumieniu zachowania współczesnych psów. Jak podkreśla autorka, aby poznać psa, musisz poznać jego historię.

Interesuje was może,  czemu Wasz pies nie chce oglądać z wami ulubionego filmu czy serialu? Szczerze mu się nie dziwię. Gdybyście widzieli świat tak jak on, też byście nie przepadali za wieczornymi seansami.  A może myślicie, że doskonale widzicie wszystkie sygnały wysyłane przez psa? Muszę Was zasmucić, ale oko człowieka nie jest w stanie zaobserwować tylu szybkich znaków w tym samym czasie. Autorka podkreśla, że człowiek dla psa jest szybki jak ślimak. Te i wiele innych faktów z życia psów zostało poruszone w książce. 

Pisarka przedstawia więc nam psie instynkty i zmysły. Pokazuje przy tym, w jaki sposób mogą one wpływać na zachowanie naszych towarzyszy oraz ich stosunek do nas. Przytacza przy tym wyniki najnowszych badań - nie tylko tych dotyczących psów. Jak się bowiem okazuje, nasi czworonożni przyjaciele mają wiele wspólnego z innymi zwierzętami. W rozważaniach dotyczących wyników badań stosuje ona humorystyczne wstawki, co sprawia, że czytelnik nie ma problemów ze zrozumieniem tekstu.

Każdy rozdział rozpoczyna się krótką historią Pump i jej właścicielki, dzięki temu mamy wrażenie, że książka ta jest bardzo osobista. Te fragmenty potrafią sprawić, że miejscami uronimy jedną lub kilka łez. Stanowi to niewątpliwie ogromny atut dzieła, dzięki któremu nie jesteśmy w stanie ani na chwilę przestać czytać.

Niestety nie cały utwór jest dla czytelnika łatwy w odbiorze. Największym minusem staje się początek książki, w którym to autorka próbuje nam w prosty sposób przedstawić teorię na temat psów. Jednak zabiegi, jakie zastosowała, aby to umożliwić, nie spełniły swojego zadania, przez co wstęp staje się niezbyt przyjemny i ciekawy do czytania. Dodatkowo może sprawić, że odbiorca będzie zdezorientowany.

Mimo wszystko, bardzo polecam tę książkę. Dzięki niej wiem już co należy, a czego nie należy robić w kontaktach człowiek-pies. Dowiedziałem się, jak prawidłowo wychować swojego czworonożnego przyjaciela i jakie rzeczy, które mnie interesują dla niego są stratą czasu. Co najważniejsze nareszcie jestem w stanie powiedzieć, że dużo lepiej go rozumiem i już nigdy nie spojrzę na niego w ten sam sposób. Utwór ten powinien być  dla każdego psiarza swoistą Biblią behawioralną.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.


Michał

 


 

     

6 komentarzy:

 1. Wydaje się być interesującą pozycję. Nie wykluczam - że sięgnę, chociaż jestem "kociarzem". Pozdrawiam i życzę wielu książkowych wrażeń :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To na pewno jest ciekawa książka dająca wiedzę potrzebną każdemu właścicielowi psa! Cudna mordka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękny piesek. W tych oczkach można się zakochać. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa książka dla każdego. Ja jestem - tu chciałam napisać posiadaczką, ale chyba bardziej adekwatne będzie współlokatorką - kota, ale z psami mam cały czas kontakt i świetnie byłoby móc zrozumieć je lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja może kiedyś sięgnę po tę książkę, ale na pewno wiem, komu ją polecić :D

  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń