czwartek, 4 lutego 2021

[413] [PRZEDPREMIEROWO] ‘’Hazardziści. Gra o życie” – Beata Biały

 


Czytałam już naprawdę wiele książek i miałam styczność z przeróżną tematyką – od tej mniej życiowej, do tej zdecydowanie bardziej rzeczywistej i mnie otaczającej. O hazardzie w tak szerokim kontekście czytałam pierwszy raz i muszę przyznać, że książka ledwo do mnie przyszła, a ja już ją otworzyłam i nie mogłam się od niej oderwać. Nie spodziewałam się po niej tak ciekawej różnorodności i muszę przyznać, że autorka mile mnie zaskoczyła.

Hazard bez wątpienia jest okropnym uzależnieniem i nie powinno się go lekceważyć. Obecnie jesteśmy na straconej pozycji, jesteśmy niewolnikami Internetu, smartfonów i komputerów. W sieci można bez problemu znaleźć strony bukmacherów czy kasyna. Nie mniejszym zagrożeniem są zwykłe gry internetowe, które zostały skierowane do dzieci i młodzieży, a to wszystko doskonale zostaje podkreślone w tej książce.

Istotną kwestią jest to, że Beata Biały podczas pisania książki korzystała z pomocy wielu innych osób. To nie jest jej prywatne rozliczenie z wiedzy o hazardzie, ale ukazanie brzydkiej, przerażającej i strasznej rzeczywistości, która ma stanowić przestrogę dla każdego czytającego. Dla mnie to była lektura ukazująca tragedię ludzką, ale też pewne schematy. Sama jestem raczej osobą, która od zawsze nienawidzi wszelkiego rodzaju gier internetowych, z kartami również radzę sobie całkiem słabo, więc nigdy nie potrafiłam nawet w najmniejszym stopniu zrozumieć ludzi uzależnionych. Ta książka pozwoliła mi w jednym procencie wejść w ich skórę i zdobyć trochę wiedzy na ten temat.

Część tej książki wypełniają historie hazardzistów. Są one przeróżne, wpadanie w uzależnienie nie zawsze jest takie same. Każda opowieść zadziwia, szokuje i wzbudzała we mnie przeróżne emocje, ale też starałam się dokonać pewnej analizy. Większość osób przyznaje się do tego, że im wcale nie chodziło o pieniądze, a o emocje. To całkowicie odmieniło moje postrzeganie hazardu i hazardzistów. Naprawdę cieszę się, że autorka umieściła w środku coś tak osobistego, ponieważ tego typu historie zawsze najmocniej działają na podświadomość.

Kolejnym ważnym elementem są oczywiście wywiady z przeróżnymi osobami, ale głównie lekarzami i terapeutami mającymi doświadczenie w leczeniu hazardzistów. Te rozmowy w pewnym sensie pozwalają lepiej zapoznać się z specyfiką tej choroby, sposobami leczeni czy trudnościami wynikającymi na różnych etapach walki z uzależnieniem. Takie specjalistyczne podejście z pewnością dodaje tej książki wiarygodności i ją dopełnia.

Wnętrze jest naprawdę urozmaicone i pojawia się tam cała masa informacji. Takimi elementami stanowiącymi ciekawostki są strony z historią hazardu, ale wszystko jest wyszczególnione w datach, więc na pewno nie jest to nic nudnego. Na końcu pojawia się rozdział pozwalający na dokonanie wstępnej diagnozy na samym sobie, więc każdy może sprawdzić czy nie ma problemu z hazardem.

W środku pojawia się również kilka historii spisanych przez osoby blisko spokrewnione z hazardzistami. Są to dramatyczne relacje opowiadające o upadku, o zmarnowanym i przegranym życiu, które mogło być inne, gdyby ktoś dokonał innych wyborów, gdyby najbliżsi potrafili wcześniej zareagować… W relacjach tych widać dużo żalu, ale też bezsilność, bo walka z uzależnieniem dotyczy całej rodziny i czasem przypomina ona wojnę z wiatrakami.

Książka ta nie jest trudna pod względem treści. Nie ma tam żadnych skomplikowanych i psychologicznych opisów radzenia sobie z uzależnieniem. To historie ludzi, którzy mają związek z hazardem i hazardzistami. Są one wyjątkowe i pozwalają lepiej poznać tę chorobę, która niewątpliwie stanowi bardzo poważny problem, co obrazują statystyki również przedstawione w tej książce.

,,Hazardziści. Gra o życie” to książka bez wątpienia warta uwagi i na pewno ważna dla osób, które chcą lepiej poznać otaczający świat. Wszyscy jesteśmy narażeni na różnego rodzaju uzależnienia, więc tym bardziej warto poczytać o osobach, które im uległy, ponieważ to daje bardzo dużo do myślenia. Jestem usatysfakcjonowana i na pewno nie żałuję przeczytania tej książki, ponieważ od zawsze interesują mnie takie tematy, nawet są mi one przydatne w kontekście moich studiów. Polecam! Nie jest to pozycja ciężka i niezrozumiała, a wręcz przeciwnie – napisana tak, aby każdy mógł ją zrozumieć bez żadnego problemu.


PREMIERA: 10.02.2021

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu W.A.B.Patrycja


4 komentarze:

 1. Książka wydaje się być bardzo ciekawa. Nie mówię nie. Teraz mam inne zajęcia. Być może kiedyś? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z pewnością jest to ciekawy temat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hazard to coś strasznego. Na książkę może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo zaciekawiłaś mnie tą pozycją. Zapisuje tytuł. ;)

  OdpowiedzUsuń