wtorek, 15 września 2020

[291][PRZEDPREMIEROWO] ‘’Poznaj swoje hormony” – Nicola Temple, Catherine Whitlock

 


Uwielbiam wszelkiego rodzaju poradniki i naprawdę często po nie sięgam, zwłaszcza jeśli dotyczą tematów, które nie są mi znane. Książki o tematyce medycznej z pewnością zawsze mnie interesują i cieszę się kolejny raz miałam okazję pogłębić swoją wiedzę. Wydaje mi się, że sporo osób nie traktuje poważnie ogromnej roli hormonów, ale wydaje mi się, że to wynika z niewiedzy. Sama dopiero dzięki ,,Poznaj swoje hormony” uświadomiłam sobie to, jak rozległą dziedziną jest endokrynologia i jak wiele tajemnic naszego ciała nadal pozostaje tajemnicą dla najwybitniejszych naukowców.

Uważam, że każdy powinien posiadać podstawową wiedzę na temat procesów zachodzących w naszym ciele, bo dzięki temu lepiej można chronić swoje zdrowie. Oczywiście trudno o dobry poradnik, który wszystko odpowiednio wyjaśni, a w szkole średnio ma się czas na podejmowanie każdego tematu i uczniowie nie zawsze mają chęć nauki. Cieszę się, że trafiłam na tak fenomenalny poradnik, bo sprawił on, że pogłębiłam swoją wiedzę i z przyjemnością poznawałam kolejne rozdziały.

Książka przyciąga wzrok i od początku widać, że jest piękna, kolorowa i ilustrowana. Wnętrze mnie nie rozczarowało, a wręcz przeciwnie – przerosło moje oczekiwania. Całość jest wypełniona przeróżnymi elementami graficznymi, prostymi i ciekawie zrobionymi schematami, a także fotografiami. Dzięki temu z przyjemnością sięga się po tę książkę i nawet jeśli poruszane są trudne tematy, to treść właściwie nie przeraża, ponieważ dzięki oprawie graficznej wszystko wydaje się znacznie łatwiejsze i przystępniejsze.

W książce oczywiście zostały zawarte podstawowe informacje na temat hormonów. Czytelnik ma okazję poznać ich historie, zapoznać się z podstawowym podziałem i tak dalej. Jest to typowa teoria, ale przekazana w sposób ciekawy, krótki i przystępny dla zwykłego czytelnika, który raczej ma skromną wiedzę. Podoba mi się ta prostota i cieszę się, że całość przekazuje ważne informacje, może lekko nudne, ale na pewno ważne dla każdego człowieka. Podkreślona jest waga znaczenia hormonów w ludzkim organizmie, co daje do myślenia.

W środku opisane zostało kilkanaście najważniejszych hormonów, które odpowiadają za przeróżne procesy w naszym organizmie. Schemat przeważnie jest podobny, a więc pojawiają się informacje o budowie, znaczeniu, działaniu i zapobieganiu niedoborom lub nadmiarom. To z pewnością jest pomocne, ale też można zrozumieć, że nasze pewne objawy mogą mieć związek z nieprawidłowym działaniem któregoś z hormonów. Ważne jest równie przebadanie się pod tym kątem, bo czasem niewielkie zmiany w trybie życia mogą poprawić zdrowie, samopoczucie, jakość snu, płodność czy wagę. Sami więc widzicie, że książka ta porusza szeroką tematykę i daje do myślenia.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w tak krótkiej książce nie dało się zawrzeć wszystkich informacji, ale nie uważam, że powinniśmy je znać. Szczegóły zarezerwowane są dla lekarzy specjalistów, a ta pozycja raczej nie jest kierowana właśnie do nich. To poradnik dla każdego zwykłego człowieka, który interesuje się swoim zdrowiem i pragnie zapoznać się z informacjami na temat hormonów. Wszelkie ilustracje i ryciny idealnie pasują do tekstu, wiele z nich obrazuje to, co najważniejsze i najtrudniejsze, więc na pewno są pomocne w procesie poznawania i zapamiętywania. W tekście nie brakuje przykładów i objaśnień, więc to kolejna zaleta, która sprawia, że mogę wam tę pozycję polecić z czystym sercem. Sama dowiedziałam się z niej wielu ciekawy i ważnych rzeczy, więc zachęcam również Was do poszerzania wiedzy, która na pewno jest istotna.

Tekst podzielony jest na krótkie partie, więc jego ilość nie przytłacza. Mimo wszystko, trzeba poświęcić tej książce trochę czasu i uwagi, a to, że jest krótka kompletnie nie ma znaczenia. Treść zawiera sporo szczegółów, które niestety musiały zostać zawarte i trzeba je zapamiętać. Warto więc rozłożyć czytanie na kilka dni i nie zamęczać jednorazowo umysłu, który po prostu nie jest w stanie od razu zapamiętać wszystkiego.

,,Poznaj swoje hormony”, to poradnik, który bez wątpienia zasługuje na uwagę i naprawdę się cieszę, że trafił w moje ręce. Całość czytałam z zaciekawieniem i chłonęłam wiedzę, która z pewnością jest ważna. Jest to książka kolorowa, znajduje się w niej cała masa ilustracji i konkretne tematy są świetnie opracowane, a to sprawia, że nie są trudne w odbiorze i czytelnik ma satysfakcję, że może zrozumieć hormony, które ani trochę nie są proste.


PREMIERA: 16 WRZEŚNIA 2020

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu InsignisPatrycja


7 komentarzy:

 1. I ja Patrycjo zamierzam sięgnąć po ten poradnik. Fenomenalna rzecz !

  OdpowiedzUsuń
 2. A, Patrycjo, nie traktuj tego jako spam, ale na Imperium Lektur 2 zamieściłem recenzję krótką i rzeczową "Zakochanego Draculi". Wypożyczyłem w ulubionej bibliotece ze rogiem. A sam piszę taki trochę paranormal - romance na Księdze Nocy. No i medycyna mi się kiedyś marzyła - endokrynologia to tak zwana specjalizacja "gabinetowa. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię popularnonaukowe książki, a hormony są niebywale interesującą rzeczą. Z tego co widzę na zdjęciach graficznie książka wygląda też atrakcyjnie. Z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest naprawdę świetnie opracowana, co ułatwia lekturę! ;)

   Usuń
 4. Też lubię poradniki. Mam ich całkiem sporo. Ten jest ładnie wydany i na pewno warto poznać jego treść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam sporo poradników, ale z takim nie miałam jeszcze styczności! :D

   Usuń