środa, 15 marca 2017

[2] "Złodziej pioruna" - Rick Riordan
Ta recenzja została napisana w większości przez mojego przyjaciela, wielkiego miłośnika całej serii. Poprosił mnie o możliwość podzielenia się z Wami wrażeniami, więc się zgodziłam. To jego pierwsza w życiu recenzja, więc mu pomogłam i nieco ją wzbogaciłam. Oto owoc naszej współpracy.

Po obejrzeniu filmu ,, Złodziej pioruna” od razu wiedziałem, że muszę przeczytać książkę, na podstawie której powstał. Bardzo lubię tematykę greckich mitów i utwory fantasy. Nic więc dziwnego, że od początku  bardzo mi się spodobał. 
     Złodziej pioruna to książka napisana przez Ricka Riordana. Rozpoczyna serię Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Została wydana w 2009 roku, więc nie jest to najnowsza pozycja i pewnie wielu z Was miało ją już w rękach.  Niemniej jako fan tego cyklu, postanowiłem podzielić się z Wami wrażeniami z lektury.
     Książka opowiada o dwunastoletnim chłopaku, który dowiaduje się, że jest herosem, co znaczy, iż jedno z jego rodziców należy do grona greckich bogów. Tak to prawda, bogowie istnieją naprawdę ! To nie żadne mity ani bajki dla dzieci. Gdy Percy dowiaduje się prawdy o swoim pochodzeniu, zaczynają atakować go potwory, które chcą jego śmierci, ale też czegoś jeszcze. Percy nie ma pojęcia, o co może im chodzić do momentu, kiedy to trafia do Obozu Herosów. Tam zostaje „uznany” przez swojego rodzica – boga, którym jest Posejdon. Jednocześnie dowiaduje się, że Zeus oskarża go o kradzież jego „ pioruna piorunów”, a fakt, że Percy jest synem Pana Mórz, tylko pogarsza sytuację. Chłopakowi zostaje wyznaczony termin do letniego przesilenia, by zwrócić to, co „ ukradł”. Jeżeli tego nie zrobi pomiędzy bogami wybuchnie wojna, która pochłonie wiele ofiar w tym także ludzi. Percy wyrusza więc na pełną niebezpieczeństw, ale także i niezwykłych przygód, misję.

     Książka idealnie łączy się z tematyką mitów greckich. Jest jednocześnie pełna zagadek i tajemnic, które nie pozwalają choć na chwilę się od niej oderwać. Pochłania się ją więc bardzo szybko, a samo czytanie nie sprawia trudności, gdyż odpowiedniej wielkości czcionka nie męczy oczu. 
    Bardzo dobrym pomysłem Ricka Riordana było umieszczenie akcji we współczesnych czasach. Mitologia została idealnie połączona z realiami obecnego świata, ale także  i życiem ludzi, którzy nie są świadomi, że wśród nich żyją herosi. Ponadto w książce odnaleźć można bardzo wiele zaskakujących rzeczy, wprawiających człowieka w zachwyt, ale także i zmuszających do zastanowienia się, chwili zatrzymania.
Dodatkowo ogromnym plusem książki jest jej okładka. Idealnie nawiązuje do fabuły książki, a na dodatek świetnie wygląda! Dużą role odgrywa w niej zestawienie kolorów, bowiem nawiązują one do wyglądu zewnętrznego bohaterów.
     Jeżeli jesteś, tak jak ja,  wielkim fanem greckich mitów i utworów fantasy, to ta książka została napisana dla Ciebie. Idealnie nadaje się na niedzielne popołudnie czy wolny weekend.                                 A jeżeli do tej pory nie miałeś/ miałaś okazji sięgnąć po podobną pozycję lub też nie trafiłeś/ trafiłaś na nic ciekawego z tej tematyki, to namawiam Cię, żebyś sięgnął/ sięgnęła mimo wszystko po tę książkę, a na pewno się nie zawiedziesz. 
    Życzę wszystkim miłej lektury!

3 komentarze:

 1. Muszę nareszcie przeczytać tę serię!
  Riordan jest tutaj obowiązkowym autem do nadrobienia :D

  Pozdrawiam! ♥

  Obsession With Books

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęciliście mnie oboje do tej serii :D Tylko czemu te książki tyle kosztują?! :o

  Pozdrawiam,
  https://czytelniczyzamet.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszego tomu nie czytałam, a to słuchałam i muszę powiedzieć, że... Chcę do niego wrócić znowu! Tym razem pod postacią książki. Uwielbiam mitologię i to, że ona jest w tej książce. Przyjemna, fajna fabuła, a do tego bogowie <3

  OdpowiedzUsuń