czwartek, 4 maja 2017

Podsumowanie




W ubiegłym miesiącu nie było podsumowania, bo stwierdziłam, że nie ma czego podsumowywać. Z tego względu dzisiejszy post obejmie zarówno marzec jak i kwiecień. Przyznam szczerze, że zamierzałam zabrać się za to trochę wcześniej, jednak moje plany spaliły na panewce i dopiero dziś zmotywowałam się do napisania paru słów. Mam nadzieję, że mi to wybaczycie ;)
Przechodząc do rzeczy, myślę, że te miesiące nie wypadły źle. Przyniosły bowiem dziesięć recenzji książek, jeden post nie mający z nimi za wiele wspólnego oraz cztery współprace. Co prawda liczyłam, że znajdę trochę więcej czasu na czytanie w ubiegłych miesiącach, ale niestety nauka i obowiązki piętrzyły się nieustannie. Na szczęście niedługo czerwiec, więc będę mogła w spokoju pochłaniać niewyobrażalne ilości książek.



Po kliknięciu na miniaturkę okładki przeniesiecie się do pełnej recenzji (nie tyczy się Klątwy tytana i Bitwy w labiryncie, bo blogspot nie współpracował ze mną przy tych książkach).

https://biblioteka-feniksa.blogspot.com/2017/03/bliznieta-z-lodu.html Bliźnięta z lodu to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w tym roku. Jest to historia rodziny dotkniętej tragedią. Dokładnie trzynaście miesięcy przed rozpoczęciem akcji w powieści ginie córka małżeństwa - Lydia. Najgorsze jednak ma nadejść, bo ocalała bliźniaczka zaczyna w pewnym momencie twierdzić, że to ona jest Lydią i to nie ona, a Kirstie zginęła. Przerażeni rodzice nie potrafią stwierdzić, czy to rzeczywiście prawda, gdyż dziewczynki były identyczne.
Ta książka to opowieść o stracie, żałobie, problemach małżeńskich, próbie zapijania smutków i depresji. Natomiast zakończenie tej historii jest wręcz niesamowite i niektórym może zmrozić krew w żyłach.


https://biblioteka-feniksa.blogspot.com/2017/03/2-zodziej-pioruna.html             W ubiegłych miesiącach na moim blogu pojawiły się też recenzje czterech z pięciu części serii o Percym Jacksonie. Są to historie młodego herosa, który wraz przyjaciółmi stawia czoło potworom i przeżywa niezapomniane przygody.
Autor połączył w swoich książkach świat śmiertelników ze światem greckich bogów, co wyszło mu perfekcyjnie. Czytelnik nie nudzi się, czytając, bo ciągle dzieje się coś nowego. W każdej części poznaje nowych bogów, bohaterów oraz przenosi się w przeróżne miejsca. Jednym słowem przy tych książkach nie da się nudzić, a jeżeli ktoś lubi grecką mitologię, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pokocha ten cykl. 
Za recenzje serii dziękuję Michałowi.

https://biblioteka-feniksa.blogspot.com/2017/04/9-klatwa-przeznaczenia.html         Moim kolejnym ulubieńcem jest Klątwa przeznaczenia. Opowiada historię młodej czarodziejki, która nagle znalazła się w miejscu rządzonym przez silnych i często brutalnych mężczyzn. Jeżeli chce przeżyć i wypełnić swoją misję, musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, bardzo odmiennej od tej, jaką znała.
Jest to powieść głównie dla kobiet, która łączy w sobie świetne fantasy z nutką namiętnego romansu. Ponadto w książce znajdziecie duże pokłady dobrego humoru, zabawne i piękne pieśni oraz mnóstwo magii i intryg. Klątwa przeznaczenia z całą pewnością dostarczy Wam wiele godzin rozrywki.



https://biblioteka-feniksa.blogspot.com/2017/03/4-idealna.html          Idealna to historia małżeństwa z problemami. Kobieta stara się za wszelką cenę zajść w ciążę, co jej się nie udaje. Przez to traci chęć do życia, a jej jedynym celem jest zostanie matką. Nic więcej się dla niej nie liczy, przez co popada w obłęd. Jej mąż natomiast ma dość ciągłego poruszania tematu dziecka i starań o nie. Jest w stanie pogodzić się z bezdzietnością, a zachowanie żony mocno go irytuje.
Idealna przyznam szczerze bardzo mnie zawiodła. Zapowiadali świetny thriller psychologiczny, a tak naprawdę według mnie bardziej to przypomina romansidło. Nie ma tutaj budowania napięcia, wszystko jest takie płytkie i nijakie. A zakończenie owszem, powala, ale w negatywnym sensie, gdyż dla mnie jest ona wręcz absurdalne.


https://biblioteka-feniksa.blogspot.com/2017/03/3-harry-potter-i-przeklete-dziecko.html         O tej książce słyszał chyba każdy, nie tylko potteromaniacy. Zdania są bardzo podzielone - jedni jednoznacznie twierdzą, że Rowling się sprzedała, innym książka (a raczej scenariusz teatralny) bardzo się podobała.
Uważam, że ta pozycja nie powinna uchodzić za 8 tom przygód o Harry'm Potterze, bo po pierwsze nie dorównuje poziomowi tej serii, po drugie nie została napisana przez Rowling i po trzecie jej głównym bohaterem nie jest Harry lecz jego syn. Ponadto sama fabuła bardziej przypomina potterowskie fanficktion. I szczerze mówiąc, czytałam lepsze opowiadania nowego pokolenia od tego.
Niemniej sądzę, że jest to fajny dodatek do serii i nie żałuję, że go przeczytałam.


https://biblioteka-feniksa.blogspot.com/2017/04/6-fantastyczne-zwierzeta-i-jak-je.html          Kolejna pozycją potterowska, ukazana w ostatnim czasie, to Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Tutaj autorem scenariusza (filmowego) jest już J.K.Rowling i muszę przyznać, że w całej historii czuć jej pióro. Ponownie dostajemy tutaj ogrom magii i przygód, a historia jest oryginalna i bardzo wciągająca. Jednym słowem mamy tu to, czego zabrakło w Przeklętym dziecku.
Według mnie, by dobrze zrozumieć historię i wczuć się w nią, powinno się obejrzeć film, a dopiero potem przeczytać książkę. Scenariusz jest bowiem wspaniałym dopełnieniem i tworzy z ekranizacją idealną całość. Dzięki niemu poznajemy uczucia bohaterów i lepiej rozumiemy pewne wydarzenia z filmu. Moim zdaniem zdecydowanie warto nabyć tę pozycję, jeżeli jest się fanem Harry’ego Pottera.



https://biblioteka-feniksa.blogspot.com/2017/04/7-naznaczeni-smiercia.html
          Tym razem, dzięki Veronice Roth, wyruszamy w odległą galaktykę, gdzie na jednej z wielu planet mieszkają dwa narody walczące o dominację. Przedstawicielem jednego z nich jest Akos, drugiego zaś Cyra. Ich losy splatają się nieoczekiwanie i to w dość nieprzyjemny sposób. Wkrótce jednak oboje przekonają się, że mogą dużo zyskać na swojej znajomości. Tworzy się między nimi więź, zdolna jednocześnie ich ocalić jak i zgubić.
          Polecam tę książkę nie tylko fanom science-fiction, ale także tym, co raczej unikają tego gatunku. Ta powieść jest bowiem idealna dla wszystkich miłośników fantastyki.



Do końca kwietnia zaobserwowało mój blog 51 osób, chociaż nie jestem pewna tej liczby, bo oczywiście przegapiłam koniec miesiąca i zapomniałam zapisać. Biblioteka Feniksa uzyskała 3500 wyświetleń, a posty skomentowano 144 razy. Serdecznie dziękuję!

To by było na tyle z podsumowania. Mam już zaplanowane około pięciu recenzji na maj, więc pewnie posty będą wstawiane częściej. Dziękuję, że jesteście ze mną i mam nadzieję, że jeszcze zostaniecie na długo :)


27 komentarzy:

  1. Cztery współprace, gratuluję! :)
    aga-zaczytana.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Gratuluję czterech współprac. Napisałaś naprawdę dużo recenzji, podziwiam. Statystki prezentują się super. :D ;)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Chciałabym zrobić na blogu podsumowanie miesiąca, ale przerasta mnie ilość przeczytanych przeze mnie książek :D

    Pozdrawiam, Ewelina z redgirlbooks.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny wynik :) Gratuluję nowych współpracy :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Gratuluję wyników :) Bardzo chciałabym przeczytać "Bliźnięta z lodu" :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Super wynik! Gratulacje!

    Pozdrawiam,
    https://czytelniczyzamet.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  7. Poluje na Naznaczeni, ale ponieważ nie byłam zachwycona Niezgodną, mam nadzieję, że się nie zawiodę. :(

    OdpowiedzUsuń
  8. Moją uwage już dawno przykuła książka p.t. "Naznaczeni śmiercią". Jako, że jestem wierną fanką fantastyki chyba czas po nią sięgnąć. ;D
    Co do Harrego Pottera i Magicznych Zwierząt... Nie czytałam bo jakoś odstraszyło mnie to, że książki zostały napisane w formie scenariuszy.

    Gratuluję wyniku ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Bliźnięta z lodu i Klątwa przeznaczenia to dwie powieści z Twojego zestawienia, które z przyjemnością bym przeczytała :-)

    Będę zaglądać tu częściej :-)
    Pozdrawiam cieplutko, Ania
    ksiazkowepodrozeanny.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  10. Z podanych książek czytałam tylko "Idealną" i mnie bardzo się podobała. Zaskoczyła mnie i wciągnęłam, a zakończenie wcale nie rozczarowało. Ale wiadomo - każdy ma swój gust. :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie czytałam żadnej z wymienionych książek, ale cóż bywa i tak ;)
    Gratuluję współprac :)
    Pozdrawiam!
    houseofreaders.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  12. Kawał dobrej literatury! Z mojej strony ledwo przebrnęłam przez pierwszy tom Percy'ego...:D A "Przeklęte dziecko", choć z łezką w oku wprowadziło mnie znowu do mojego ukochanego świata, to troszkę gwałt na pierwotnej historii. Zbyt dużo błędów, niedopowiedzeń i odstępstw od głównego kanonu. Ale na mojej półce jest i będzie, nie żałuję ;)

    Owocnego zaczytania w przyszłym miesiącu! ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja za to byłam bardzo zawiedziona ,,Harrym Potterem i Przeklętym dzieckiem"... No dobrze, może nie tyle zawiedziona, bo nie oczekiwałam po tej książce nie wiadomo czego, ale po prostu była to tak słaba lektura, że mnie, jako totalnego potteromaniaka, bolało serce po przeczytaniu takiego niewypału... Serię o Percym zaczęłam czytać jakiś czas temu i zatrzymałam się na 3 tomie. Chyba na razie nie będę kontynuować. Chociaż nie jest tak, że książki mi się nie podobają, to trochę męczyłam się czytając je. Gdybym sięgnęła po nie kilka lat temu, pewnie byłabym w nich zakochana :)

    Pozdrowienia i buziaki!
    BOOKS OF SOULS
    PS. Jeśli masz ochotę, to zapraszam do siebie na recenzję ,,Szklanego tronu" :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Całkiem nieźle ci poszło z blogowaniem w zeszłym miesiącu. Życzę tak samo owocnego albo i lepszego maja ;)


    Pozdrawiam
    To Read Or Not To Read

    OdpowiedzUsuń
  15. Gratulacje :) bardzo pozytywne wyniki ;D

    OdpowiedzUsuń
  16. Podziwiam za taką liczbę recenzji i to jeszcze jak fachowych, interesujących. Czuć pasję z pisania i to ma pokrycie w wynikach <3
    w-swiecie-kultury.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń