Strony

środa, 18 września 2024

[802] ,,Niemiecka żona” – Debbie Rix



Przeważnie do powieści o tematyce wojennej podchodzę ze sporą rezerwą, ponieważ z doświadczenia wiem, że autorzy nie zawsze przejmują się dokładnym zapoznaniem się z faktami historycznymi. Tym razem jednak postanowiłam dać szansę ,,Niemieckiej żonie”, ponieważ zaintrygował mnie jej opis, ale też sama autorka jest dziennikarką, a zawód ten powinien obligować do dokładności i skrupulatności.

Książka opowiada o młodym niemieckim małżeństwie, które było szczęśliwe póki Hans nie zaczął pracować w obozie pracy w Dachau, gdzie miał nadzieję rozwijać się jako naukowiec. W rzeczywistości musiał podporządkować się wymaganiom Himmlera i robić rzeczy, które całkiem wpłynęły na jego zachowanie, czego nie potrafiła zaakceptować jego żona.

[801] ,,Znachor” – Tadeusz Dołęga-Mostowicz

 

,,Znachor” jest książką, którą uwielbiam całym sercem, chociaż zanim ją przeczytałam, to zdążyłam oglądnąć adaptację filmową jakieś sto razy i nauczyć się połowy dialogów na pamięć. Jest to bez wątpienia historia, która kojarzy mi się z moim dzieciństwem, ponieważ u mnie w domu, a także u dziadków i innej rodziny ,,Znachor” był oglądany zawsze, gdy emitowano go w telewizji.

Książka ta ukazuje naprawdę dramatyczną historię człowieka, który stracił wszystko co najważniejsze w momencie, gdy robienie kariery było dla niego ważniejsze niż rodzina. Do doprowadziło go do swego rodzaju szaleństwa i decyzji o porzuceniu dawnego życia oraz odejściu w świat.

[800] ,,1989” – George Orwell

 


W historii światowej literatury jest wiele klasyków, które chociaż napisane wiele lat temu, nadal są aktualne dla współczesnej rzeczywistości. Jedną z nich jest oczywiście książka ,,1989”. Osobiście przeczytałam ją w swoim życiu dwa, a może trzy razy i zawsze szokuje tak samo.

Powieść Orwella nie jest oparta na faktach, a jednak opowiada o rzeczach, które dzieją się w aktualnej rzeczywistości. Oczywiście fabuła jest lekko wyolbrzymiona, ale miało to na celu dobitne pokazanie problemu, jakim jest kontrola obywatela przez państwo. Książka ta miała być przerażająca i obrazująca to, czego już doświadczamy, ale w mniej widocznej postaci niż główny bohater. Jednak dokładne zapoznawanie się z każdym akapitem wywoływało we mnie przemyślenia, ale też dostrzegłam, że wiele opisywanych wydarzeń tak naprawdę już można przypisać do współczesności.

wtorek, 7 maja 2024

[799] ,,Jęk zamykanych bram” – Wojciech Wójcik

 


Wojciech Wójcik jest autorem, do którego wracam regularnie i zawsze czekam na jego nowe powieści.  Do tej pory żadna mnie nie zawiodła i tak było również w przypadku ,,Jęku zamykanych bram”! Spędziłam z tą książką kilka naprawdę wspaniałych wieczorów i jeśli lubicie kryminały, to bez wątpienia ten spełni wasze oczekiwania.

Arkadiusz Maj jest ochroniarzem w popularnym klubie Trzynastka. Pewnego dnia ciężko pobity trafia do szpitala, gdzie zaczyna dochodzić do siebie. Niestety nawet tam nie jest bezpieczny i kończy z poderżniętym gardłem. Lekarka mająca dyżur chce powiadomić o jego śmierci kogoś z rodziny, jednak okazuje się, że osoba wskazana do pierwszego kontaktu jakiś czas temu zaginęła. Właściciel klubu zleca wyjaśnienie sprawy byłemu policjantowi, za wszelką cenę chce poznać tajemnice śmierci swojego pracownika. Swoje własne śledztwo prowadzi również Edyta, młoda kelnerka z Trzynastki, która przyjaźniła się z Arkiem.

[798] ,,Reality Fame” – Maria Karnas

 


Kilka dni temu premierę miała powieść ,,Reality Fame”, czyli nas kolejny patronat! Jest to pozycja wyjątkowa, bez wątpienia oryginalna i właśnie to sprawiło, że postanowiłam objąć ją patronatem. Urzekł mnie w niej bez wątpienia swego rodzaju motyw przewodni, jakim jest telewizyjne show. Można powiedzieć, że takim moim guilty pleasure jest właśnie oglądanie tego typu programów, więc tym bardziej chciałam poznać historię zawartą w powieści Marii Karnas.

Lisa nie chce być gwiazdą internetu, nie chce zdobyć sławy, ale mimo wszystko zgłasza się do popularnego programu telewizyjnego, jakim jest Reality Fame. Jej celem jest wygranie pieniędzy, które pozwolą jej na spłatę długów po ojcu. Nie spodziewa się jednak, że otoczona przez kamery będzie zdolna do poczucia czegoś więcej do mentora programu, a za razem zwycięzcy poprzedniej edycji. Lisa zamierzała grać, eliminować przeciwników i działać tak, aby przede wszystkim zdobyć sympatię widzów, którzy decydują o losie uczestników programu. Nie spodziewa się jednak, że znajduje się w paszczy lwa, w której prywatność nie istnieje, a rzeczywistość kreuje ktoś inny niż ona sama.

[797] ,,Krzyk ciszy” – Jolanta Bartoś

 


Nie miałam wcześniej okazji poznać twórczości Jolanty Bartoś, chociaż czaiłam się na książkę ,,Śpij, dziecinko, śpij”, ale ostatecznie nasze drogi się nie spotkały. Planuję oczywiście nadrobić zaległości, jednak dziś chcę napisać trochę więcej o powieści ,,Krzyk ciszy” tej samej autorki.

Barbarze po wielu latach udaje się odzyskać rodzinną posiadłość w małym miasteczku. Decyduje się wyremontować dworek, aby móc spędzać w nim wolne chwile. Tam poznaje siedmioletniego chłopca, z którym od razu znajduje wspólny język. Pewnego dnia Mareczek nie dociera na spotkanie z Barbarą, a później okazuje się, że nie wrócił również do domu. Nie udaje się go odnaleźć. W tym samym czasie dziedziczka wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych na wymarzony grant medyczny, a po kilku latach wraca do swojego domu z dwunastoletnim chłopcem, który przypomina Mareczka. Matka zaginionego chłopca jest pewna, że Barbara pięć lat temu uprowadziła jej syna i teraz za wszelką cenę chcę udowodnić prawdziwość swoich słów.

środa, 10 kwietnia 2024

[796] ,,The deal. Układ” – Elle Kennedy

 


Dzięki niektórym książkom od nowa zaczynam mieć chęć na czytanie, a bardzo często są nimi najzwyklejsze, proste romanse, które są lekkie i bez głębszego przesłania. Powieść Elle Kennedy bardzo pomogła mi przy ostatnim czytelniczym zastoju i dzięki niej na nowo poczułam przyjemność z poznawania przeróżnych historii. Mam nadzieję, że od czasu do czasu będę trafiała na tak interesujące i dynamiczne młodzieżówki, ponieważ ich w mojej kolekcji brakuje chyba najbardziej.

Hannah jest dziewczyną, której poznawanie nowych osób przychodzi z lekką trudnością, zwłaszcza jeśli chodzi o uwodzenie i podrywanie. Od jakiegoś czasu podoba się jej chłopak ze szkoły, ale okazuje się, że nie potrafi do niego podejść i zagadać. To sprawia, że postanawia pójść na układ z Garrettem – ona będzie go uczyć i sprawi, że zaliczy trudny przedmiot, on pokaże jej jak flirtować i zdobyć serce faceta. Sam Garrett gra w hokeja i przyszłość wiąże z tym sportem, a to sprawia, że nie ma czasu na związki, więc zadowala się przelotnymi przygodami. Znajomość z Hannah miała opierać się na wyświadczaniu sobie przysług, jednak żadne z nich nie spodziewało się, że jeden pocałunek odmieni wszystko.

[795] ,,Jak błyskawicznie poprawić nastrój. Awaryjne sposoby na niepokój, lęk i stres” – Dr Olivia Remes

 


Nie zawsze byłam fanką poradników i książek z zakresu psychologii. Jednak w pewnym momencie doceniłam ich wartość i nauczyłam się wybierać te, które spełnią moje oczekiwania. Zdecydowanie bardziej ufam autorom mającym wykształcenie medyczne albo chociaż duże doświadczenie w podejmowanym temacie. To jest dla mnie kluczowe, ponieważ wiele razy miałam okazję poznać pozycje napisane przez instagramowych guru i właściwie zawsze odkładałam je mając negatywne odczucia.

Autorka książki od wielu lat prowadzi naukowe badania w dziedzinie psychologii. Zajmuje się poznawaniem mechanizmów, które mogą pomóc w zwalczaniu stresu czy niepokoju. W tej pozycji podsumowuje zdobytą wiedzę i w przystępny sposób dzieli się wypracowanymi przez siebie sposobami na radzenie sobie z problemami, które są obecne w codzienności naprawdę wielu osób.

[794] ,,Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze” – Gabor Mate, Daniel Mate



Na swoim regale mam chyba wszystkie książki Gabora Mate i śmiało mogę powiedzieć, że są one dla mnie naprawdę wartościowe. Rzadko trafiam na tak dobre, prosto napisane, przemyślane i profesjonalne pozycje, które dodatkowo są zrozumiałe dla zwykłego śmiertelnika bez wykształcenia kierunkowego. Oczywiście koniecznie musiałam zapoznać się również z ,,Mitem normalności”, a dość długo czekał na swoją kolej!

Pozycja ta odnosi się do kwestii ,,normalności” we współczesnym społeczeństwie. Autor podkreśla, że termin ten jest mylnie rozumiany, a ludzie skupiają się tylko na pozytywach i nie biorą pod uwagę stresorów, które są obecne w codzienności każdego człowieka. Gabor Mate przeprowadza głęboką analizę, podkreśla fakt pogarszającego się stanu zdrowia ludzi na świecie, zestawia to z powszechnym chwaleniem się coraz to dynamiczniejszym rozwojem społecznym oraz gospodarczym. Jego analiza skupia się na faktach, opisaniu wad oraz zalet w poruszanych kwestiach.

wtorek, 27 lutego 2024

[793] ,,Pomiędzy nami tajemnice” – Katarzyna Grzebyk

 


,,Pomiędzy nami tajemnice” to pierwsza książka w tym roku, którą postanowiłam objąć patronatem. Zrobiłam to z ogromną przyjemnością, ponieważ historia stworzona przez autorkę naprawdę mnie oczarowała i sprawiła, że podczas czytania przeżywałam naprawdę całą masę emocji. Cieszę się, że mogę polecać tak cudowne powieści i mam nadzieję, iż będę robić to jeszcze wiele razy! Mam nadzieję, że recenzja ta przekona wszystkich niezdecydowanych do szybkiego przeczytania tej wyjątkowej pozycji.

W roku 1950 w małym miasteczku dochodzi do ogromnej tragedii. W budynku, w którym masa ludzi zebrała się, aby obejrzeć przedstawienie wybucha pożar, a w nim giną rodzice pewnego małego chłopca. O dziecku nie wie nikt poza akuszerką, która przyjęła poród. Wiele lat później Marcelina wyjeżdża na Podkarpacie, aby przeprowadzić wywiad rzekę ze znanym sportowcem, który w ostatnim czasie nie jest zbyt lubiany. Dziewczyna nie spodziewa się, że podczas tej wycieczki pozna inną twarz Mateusza, a także odkryje tajemnice rodzinne. Prawie w tym samym czasie sławny reżyser mieszkający w Nowym Jorku dostaje wiadomość, która go zaskakuje i może na zawsze odmienić jego życie.

[792] ,,Strach” – Marcin Modrzewski

 


Jestem typem czytelnika, który raczej nie wybrzydza i chętnie poznaję książki spoza mojej ulubionej tematyki. Jednak pewnych wątków unikam niczym ognia. Mamy nowy rok, więc uznałam, że to odpowiednia pora na przełamanie schematów wykreowanych w mojej głowie. Z tego powodu sięgnęłam po ,,Strach” czyli książkę, która w dużej mierze skupia się na wojnie w Syrii z punktu widzenia pilota. Nie znam się na samolotach i całym żargonie z tym związanym, ale postanowiłam dać szansę tej powieści, ponieważ bardzo mnie zaintrygowała.

Stanisław Ortman jest pilotem, który trafia w ręce wroga. Jest zmuszony do kurczowego trzymania się nadziei, ale nie jest to prostym zadaniem, gdy człowiek znajduje się w tak dramatycznym położeniu. Inny pilot – jego przyjaciel – ma nadzieję, że uda im się go odbić. Strach towarzyszy wszystkim bohaterom książki, a prawdziwym wygranym stanie się ten, który go przezwycięży.

sobota, 17 lutego 2024

[791] ,,Korona z kości” – Laura Sebastian

 


Fantastykę lubię z kilku powodów, które są zapewne oczywiste dla wielu fanów tego gatunku. Czytając mogę się oderwać od rzeczywistości, ale też sięgając po taką powieść nigdy nie wiem czego mam się spodziewać. Autorzy mogą całkowicie zrezygnować ze zdrowego rozsądku i wykreować świat, który kompletnie różni się od tego znanego nam. Oczywiście nie wszyscy wykorzystują potencjał wynikający z naszej nieograniczonej wyobraźni, jednak zdecydowana większość potrafi przelać na papier naprawdę wspaniałe myśli.

Książka opowiada o trzech księżniczkach, które od dziecka były przygotowywane przez matkę do spełnienia określonej roli. Cesarzowa zamierzała zrobić z nich królowe, więc dziewczyny w wieku szesnastu lat opuszczają dom, aby poślubić przyszłych władców, którym zostały obiecane. Sophronia, Daphne i Beatriz wiedzą jak zdobyć serce każdego mężczyzny, sprawiają wrażenie delikatnych, jednak są szalenie niebezpieczne, ponieważ potrafią uwodzić, stosować podstępy, manipulować i ukrywać swoją prawdziwą twarz. Wzięcie przez nich ślubu to pierwszy krok do spełnienia marzeń o posiadaniu całkowitej władzy przez ich matkę, która zamierza wywołać wojną, a następnie zacząć panować nad całym kontynentem. Czy dziewczyny będą na tyle silne, aby spełnić wolę głodnej władzy matki?

czwartek, 15 lutego 2024

[790] ,,Odmęty śmierci” – Wojciech Wójcik

 


,,Odmęty śmierci” to książka autora, którego bardzo cenię i od pewnego czasu sięgam po wszystkie jego nowe powieści. Kiedyś miałam nawet okazję być patronką jednej z nich, z czego do dziś jestem bardzo dumna! Według mnie Wojciech Wójcik pisze genialnie, jego historie są różnorodne i sięgając po jego dzieła nie poczułam w pewnym momencie, że ma jeden styl, że pisze ciągle to samo, a zmienia tylko odrobinę fabułę i imiona bohaterów.

Krystyna jest starszą kobietą, która po zagadkowej wizycie w szpitalu psychiatrycznym zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu – dokładnie w tym samym miejscu, co kilkanaście lat wcześniej jej mąż. Kobieta była zamożna, jednak na odczytaniu testamentu jej rodzina przeżywa szok, ponieważ większość majątku trafia do tajemniczego detektywa specjalizującego się w szukaniu osób zaginiętych. Wnuk i wnuczka Krystyny prowadzą swoje prywatne śledztwa, a dzięki temu odkrywają wiele rodzinnych tajemnic, które mogą pomóc im odnaleźć mordercę i poznać jego motyw.

środa, 7 lutego 2024

[789] ,,Whistleblower” – Kate Marchant

 


Ostatnio bardzo często trafiam na pozycje, w których główny bohater jest dziennikarzem lub stara się nim być. Po książki przeważnie sięgam dość losowo, więc dziwi mnie to jeszcze bardziej, jednak dziś zrecenzuję typową młodzieżówkę. Ich też ostatnio czytam zaskakująco dużo, ale po prostu czuję taką potrzebę, są one dla mnie relaksujące i przeważnie opowiadają historie wzruszające, lekkie oraz humorystyczne.

Laurel studiuje dziennikarstwo i angażuje się w tworzenie uczelnianej gazetki. Pisze wiele tekstów, jednak jeden z nich - o trenerze futbolu - zyskuje pochwały. Dziewczyna dzięki temu wpada na trop o wiele poważniejszej sprawy, która od długiego czasu jest zamiatana pod dywan. Za wszelką cenę chce odkryć prawdę i przekazać ją do opinii publicznej. Bodie jest częścią drużyny futbolu i ufa swojemu trenerowi, nie wierzy, że może on krzywdzić innych. Mimo wszystko angażuje się w śledztwo Laurel, a gdy dowiaduje się prawdy, musi podjąć wiele ważnych decyzji i wybrać, co jest dla niego najważniejsze.

[788] ,,Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne” – Alex Rovira, Francesc Miralles

 


Jakiś czas temu miałam okazję już poznać inną książkę z serii ,,Opowieści dla dzieci, które…” i bardzo spodobała mi się koncepcja autorów. Jako dziecko najbardziej lubiłam czytać krótkie opowiadania, ponieważ za jednym razem mogłam poznać całą historię. Należałam do tych niecierpliwych, więc dłuższe bajki nie były moimi ulubionymi. Gdybym miała kilkanaście lat temu ,,Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne”, to byłaby to moja ulubiona pozycja.

Tym razem głównym motywem tej książki jest odwaga, czyli kolejna bardzo ważna cecha w życiu każdego człowieka – małego, a także dużego. Bardzo podoba mi się to, jak autorzy ujęli ten temat w słowa i w swoich historiach wykreowali wiele ciekawych historii, które są niesamowicie inspirujące. Książeczka ta jest zbiorem aż trzydziestu pięciu opowiadań o naprawdę różnej treści, więc nie są one w żadnym stopniu nudne czy monotonne.

czwartek, 1 lutego 2024

[786] ,,Jedna noc z księciem” – Jodi Ellen Malaps

 


Jestem wielką fanką Bridgertonów i czytam chyba wszystkie książki, które są w podobnym klimacie. Uwielbiam dworskie klimaty, socjeta jest dla mnie fascynującą tematyką z ogromnym potencjałem. Zawsze chętnie przenoszę się do innej rzeczywistości, która pozwala mi się oderwać od tej, w której sama żyję. Takie powieści czytam przede wszystkim dla przyjemności i oczekuję, że będą one lekkie, przyjemne i umożliwią mi zrelaksowanie się.

Eliza w przeszłości mieszkała na wsi i mogła robić wszystko, co chciała – pisać artykuły do gazety ojca czy jeździć konno bez żadnych ograniczeń. Wszystko zmieniło się w momencie przeprowadzki do Londynu, gdzie musiała dopasować się do towarzystwa, w którym aktualnie pragnęli odnaleźć się jej rodzice. W pewnym momencie ojciec Elizy zaczyna planować jej małżeństwo, ale dziewczyna nie chce słyszeć o aranżowanym związku. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy do miasta wraca książę Chester, który jest bardzo tajemniczy, a wśród ludzi ma opinię mordercy i rozpustnika. Eliza kierowana ciekawością dziennikarską postanawia dowiedzieć się o nim czegoś więcej, ale nie spodziewa się, że pozna mężczyznę, który ma w sobie całą masę sprzecznych cech charakteru.

[785] ,,Jagna i biały wilk” – Ewa Nowak

 


Wiele książek dla dzieci przyciąga mój wzrok, a to sprawia, że chcę je poznać i zobaczyć, co w sobie kryją. Najczęściej to ilustracje i intrygująca okładka sprawiają, że jakaś pozycja trafia w moje ręce, abym mogła ją zrecenzować i oczywiście przekazać dziecku z rodziny, które z niej bez wątpienia skorzysta jeszcze bardziej niż ja. Tym razem miałam okazję przeczytać przepiękną pod względem treści i ilustracji książeczkę.

Jagna spędza wakacje u babci, która mieszka w środku lasu. Otoczenie sprawia, że dziewczynka ma pełno pomysłów na rozrywkę, a wokół leśniczówki można spotkać całą masę zwierząt. Na szczęście Jagna nie jest sama, ponieważ jest z nią jej brat, kolega, a także ktoś jeszcze – uroczy wilk. Czy całej trójce uda się przetrwać wakacje bez żadnej wpadki i kłopotów?

Książka ta bez wątpienia przyciąga wzrok swoją przepiękną okładką. Na plus mogę zapisać również to, że ma ona twardą oprawę, która doskonale chroni przez uszkodzeniami. Sama książeczka dedykowana jest dla osób od dziewięciu lat.

niedziela, 28 stycznia 2024

[784] ,,Doskonała para” – Hendricks Greer, Sarah Pekkanen

 


Thriller psychologiczny to gatunek książek, które uwielbiam, ale niestety nie czytam go zbyt często. Odnoszę wrażenie, że pojawia się bardzo mało tego typu powieści, a część z nich w ogóle nie wydaje mi się interesująca. Niestety stworzenie dobrego thrillera psychologicznego jest dość ciężkie, fabuła musi być skomplikowana, a autor powinien prowadzić z czytelnikiem prawdziwą grę. Czy ,,Doskonała para” wpisała się w moje wymagania?

Marissa popełniła ogromny błąd zdradzając swojego męża. Zależy jej jednak na małżeństwie, więc postanawia zabrać Matthew do znanej ze swoich nieszablonowych metod terapeutki. Ma nadzieję, że Avery pomoże im odbudować dawne uczucie, jednak nie zdaje sobie sprawy, że kobieta pozna każdy aspekt ich codzienności. Z każdym dniem okazuje się, że w idealnym życiu Marissy i Matthewa jest sporo mroku oraz przerażających tajemnic, które mogą zagrażać ich małżeństwu, ale także życiu. Czy Avery pozna całą prawdę i uda się jej zapobiec tragedii, a także zakończyć swoją terapię sukcesem?

[783] ,,Co nam mówi niebo. Opowieść o wszechświecie i tych, którzy go badali” – Gertrude Kiel, ilustracje: Gunvor Rasmussen

 


Jako dziecko w pewnym momencie przeżywałam wielką fascynację kosmosem, ale myślę, że wiele osób tak miało. Wtedy jeszcze nie miałam internetu, książek o takiej tematyce również nie posiadałam, ale… Miałam atlas przyrodniczy, gdzie znajdował się dział z informacjami o kosmosie. Nie była to pozycja dedykowana dzieciom, a raczej dużo starszym osobom, jednak to nie przeszkadzało mi w jego przeglądaniu, ponieważ było tam naprawdę dużo ciekawych ilustracji. Cieszę się, że aktualnie można znaleźć książki dla dzieci o właściwie każdej tematyce.

Ta recenzja dotyczy książki, którą sama chciałabym mieć w dzieciństwie. W środku można znaleźć całą masę informacji o odkryciach, o planetach czy o samym świecie. To idealna pozycja dla młodej osoby, która jest zafascynowana kosmosem, a także chce poznać historie odkrywania jego zakamarków.

[782] ,,Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe” – Alex Rovira, Francesc Miralles

 


Myślę, że każde dziecko lubi czytać opowiadania, które nie zawsze są długie. Przed snem fajnie jest zatopić się w wykreowanym przez autora świecie i poznać całą historię, a nie tylko jej urywek. Jako młoda dziewczyna co prawda nie czytałam zbyt wiele, ale wiele lat później doceniłam wszelkiego rodzaju opowiadania – te dla dorosłych oraz te dla dzieci i młodzieży. Polubiłam tę formę i jednocześnie uważam, że jest ona dość trudna, ponieważ autor ma naprawdę niewiele stron, aby przekonać czytelnika do swojej wizji.

Przede wszystkim książka ,,Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe” przyciąga wzrok, a to dzięki swojej okładce, która po prostu zachęca do sięgnięcia po nią. Dodatkowo zaletą jest twarda oprawa, dzięki niej pozycja ta nawet po wielokrotnym używaniu będzie wyglądać doskonale!

wtorek, 23 stycznia 2024

[781] ,,Głęboko pod powierzchnią” – Konrad Makarewicz

 


Bardzo lubię książki, które mają w sobie wątki psychologiczne i bardzo często po takie sięgam. Nie każde spełniają moje oczekiwania, jednak nie zniechęcam się. Tego typu treści bez wątpienia mają ogromny potencjał w kontekście urozmaicania i mieszania  fabule. Psychikę ludzką kreuje się ciężko, trzeba znać sporo faktów na jej temat, jednak bardzo wielu autorów potrafi poradzić sobie z tym zadaniem.

Tymon jest szalenie zakochany w Nadii i zrobiłby dla niej absolutnie wszystko. Chcąc zapewnić  im lepszą przyszłość wyjeżdża do pracy za granicę, a dziewczyna ma do niego przyjechać po jakimś czasie. Po kilku tygodniach Nadia przylatuje do ukochanego, jednak bardzo szybko w ich związku zaczynają pojawiać się poważne nieporozumienia. Młoda kobieta zachowuje się coraz dziwniej, a pewnego dnia znika prawie bez słowa. Tymon postanawia ją znaleźć, ponieważ nie chce pogodzić się z jej odejściem, ale to zadanie okazuje się trudniejsze niż przypuszczał. Po wielu rozczarowaniach wraca do Polski i chce zacząć żyć na nowo, ale wtedy znów pojawia się Nadia.

sobota, 20 stycznia 2024

[780] ,,Instaporadnia. Ciało, emocje i seks” – Magdalena Chorzewska, Przemysław Pilarski

 


W czasach mojej młodości tematy związane z seksualnością były prawdziwym tabu, zwłaszcza na małych wsiach. Edukacja w tej kwestii właściwie nie istniała, nawet w szkołach. Zajęcia z tzw. wychowania do życia w rodzinie były tragiczne, podstawa programowa nie obejmowała najtrudniejszych tematów, a nauczyciele często nawet nie potrafili prowadzić takich lekcji. W tym czasie chyba każdemu nastolatkowi przydałaby się taka książka jak ,,Instaporadnia”.

Książka ta jest zbiorem pytań, które zostały zadano również na Instagramie oraz tik toku. Jest to ważny szczegół, ponieważ to pokazuje, że autorzy zawarli w niej tematy rzeczywiście istotne dla współczesnej młodzieży. Dzięki temu jest ona bardzo przystępna i naprawdę interesująca, nie ma w niej nic z nudnych podręczników.

[779] ,,My mieliśmy szczęście” – Georgia Hunter

 


Zwykle nie czytam powieści, które powstały na jakiejś historii z okresu II wojny światowej. Często są one zbyt wyolbrzymione, zdarza się, że autorzy nawet mylą fakty historyczne albo naciągają je wedle uznania. Według mnie takie zabiegi są niedopuszczalne, bo wojna była wystarczająco tragicznym wydarzeniem dla całego świata i nie trzeba robić z niej czegoś jeszcze bardziej złego.

Rodzina Kurców chce żyć normalnie, nawet jeśli wokół szaleje wojna. To jednak przestaje być możliwe, gdy w Polsce zaczyna dziać się coraz gorzej, a Żydzi zamykani są w gettach, mordowani na ulicach lub wywożeni do obozów koncentracyjnych. Kurcowie walczą o przetrwanie, a los rozrzuca ich prawie po całym świecie. Czy uda im się przetrwać trudny czas, a po wojnie odnaleźć się i ponownie zasiąść razem przy jednym stole?

środa, 17 stycznia 2024

[778] ,,Strażnik Miecza” – Cassandra Clare

 


Jestem wielką fanką Cassandry Clare, a raczej jej serii ,,Dary Anioła”, którą czytałam będąc jeszcze młodą dziewczyną. Seria ta towarzyszyła mi jeszcze kilka razy, ponieważ sięgałam po nią co jakiś czas, a ja bardzo rzadko czytam książki więcej niż jednokrotnie. Tym bardziej byłam ciekawa tego, czy autorka ponownie stworzyła powieść tak fascynującą, że wciągnie mnie od pierwszych stron. Oczywiście od samego początku miałam duże oczekiwania i byłam bardzo pozytywnie nastawiona skoro Cassandra Clare jeszcze nigdy mnie nie zawiodła.

Kel jako młody chłopiec zostaje wybrany, aby zostać Strażnikiem Miecza następcy trony Castellane. Od małego szkolony jest na tarczę Conora, a także uczony, jak zastępować go nawet na najważniejszych wydarzeniach. Zdaje sobie sprawę, że nie będzie miał nigdy okazji samodzielnie decydować o swojej przyszłości. Lin jest jedną z nielicznych lekarek kobiet, a także pochodzi ze społeczności Ashkarów, która słynie z magicznych zdolności. Pewnego dnia zostaje wciągnięta przez Króla Szmaciarza w intrygę, która jest niebezpieczna i może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla całego królestwa.

[777] ,,Wszystko przez pannę Bridgerton” – Julia Quinn

 


Uwielbiam książki, których akcja dzieje się w czasach istnienia socjety. Oczywiście nie muszę pisać, że to Julia Quinn jest bez wątpienia królową takiej tematyki, a ja znam właściwie każdą jej powieść – ma ona nawet swoją własną półkę w mojej biblioteczce. Już od dłuższego czasu publikuję recenzje poszczególnych tytułów od Juli Quinn, które pojawiają się za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka, a dziś przyszła kolej na następny!

Billie Bridgerton od najmłodszych lat przyjaźni się z braćmi Rokesby i ma z nimi naprawdę doskonałe relacje. Edwarda i Andrew traktuje jak swoich braci, jednak jest jeszcze George, za którym nie przepada. Jest on najstarszy, więc przez całe swoje życie skupiał się na przygotowywaniach do objęcia roli hrabiego. Billie uważa go za aroganckiego i jest pewna, że jej nie lubi – zresztą ze wzajemnością. Los jednak sprawia, że pewnego dnia George jest jedyną osobą, która może pomóc Billie, która utknęła na dachu, a po tym dniu już nic nie będzie takie samo.

[776] ,,Toksyczne słowa. Słowna agresja w związkach” – Patricia Evans

 


,,Toksyczne słowa. Słowna agresja w związkach” to książka, która wywołała we mnie wiele emocji i to z różnych powodów. To było dla mnie zaskakujące, ponieważ w przeszłości miałam okazję czytać już kilka pozycji na temat agresji w różnych sferach życia, jednak nie były one tak bardzo… proste, a za razem złożone. Autorka bazując na swoim ogromnym doświadczeniu dzięki pracy z osobami doświadczającymi agresji słownej stworzyła książkę, która w krótki i przystępny sposób zwraca uwagę na naprawdę najważniejsze kwestie.

Początkowo obawiałam się, że narracja tej książki będzie stworzona tak, aby bezpośrednio docierała ona do osób w związkach z problemami. To sprawiłoby, że nie czułabym się za dobrze podczas jej czytania, ponieważ ja lubię, gdy autor w poradnikach w otwarty sposób zwraca się do mnie. Na szczęście ,,Toksyczne słowa” są napisane przystępnie i jest to pozycja absolutnie dla każdego, kto chce poznać ten temat, nawet jeśli nie jest w związku.

[775] ,,Rozproszony umysł. Przyczyny i leczenie zespołu deficytu uwagi” – Gabor Mate

 


Z książkami Gabora Mate już miałam styczność i za każdym razem byłam zachwycona lekturą. Uważam że autor genialnie pisze, dzieli się swoją rozległą wiedzą na różne tematy, ale robi to w sposób bardzo przystępny. Dzięki temu za każdym razem czytam jego dzieła z wielką przyjemnością i satysfakcją, ponieważ poznaję tematy, które do tej pory były mi obce, a ja uwielbiam zdobywać nową wiedzę.

Tym razem miałam okazję przeczytać o zespole deficytu uwagi, w skrócie ADD. Muszę przyznać, że przed poznaniem tej książki miałam niewielkie pojęcie o tym zaburzeniu i zapewne jak spora część osób utożsamiałam je z ADHD, co jest błędem. Na szczęście autor właściwie na początku wyjaśnił różnice i wyraźnie rozdzielił te dwie przypadłości pokazując ich rzeczywiste oblicza. Dzięki temu mogłam czytając kolejne rozdziały jeszcze lepiej zrozumieć istotę ADD.

środa, 3 stycznia 2024

[774] ,,Kanibale. Sylwetki morderców” – Christopher Berry-Dee, Victoria Redstall

 


Książki tego autora są mi już doskonale znane i z miłą chęcią sięgam po każdą kolejną, która zostaje wydawana. Uwielbiam tematykę dotyczącą przestępców, ale oczywiście nie chodzi mi tylko o poznawanie drastycznych szczegółów z ich zbrodni, z chęcią poznaje także inne informacje na temat chociażby ich dzieciństwa. Uważam, że dzięki temu czytelnik otrzymuje pełen obraz, ponieważ bardzo często za rozwinięcie złych cech odpowiadają także wydarzenia z przeszłości.

W środku można znaleźć historie czternastu morderców ze skłonnościami kanibalistycznymi. Autor wziął pod lupę osoby, które grasowały w różnych częściach świata i wydaje mi się, że wybrał naprawdę bezwzględnych i strasznych zwyrodnialców. Czytając o ich zbrodniach wielokrotnie miałam gęsią skórkę i czułam obrzydzenie, bo w głowie nie mieściło mi się to, że ktoś mógł kiedykolwiek przejawiać tak straszne skłonności.

[773] ,,I nadejdzie lato” – Elin Hilderbrand

 

Już od dawna miałam ochotę na przeczytanie jakiegoś sielankowego romansu, bez sztucznych dramatów i zbytniego koloryzowania codzienności. Nie łatwo jest trafić właśnie na taką pozycję, ponieważ obecnie panuje trend raczej na mocniejsze treści, które zawierają w sobie wiele przestępczości i perwersji. Nie potępiam tego, ale osobiście wolę bardziej życiowe powieści, które są według mnie relaksujące.

Mallory i Jake poznali się podczas wieczoru kawalerskiego brata młodej kobiety. Pewne okoliczności sprawiły, że zostali na wyspie sami, a wtedy narodziło się między nimi wielkie uczucie. Oboje jednak żyli w całkiem innych światach, które nie mogły się połączyć. Postanowili, że co roku o tej samej porze będą się spotykać, aby spędzić czas tylko we dwoje. Nic nie jest w stanie sprawić, że odwołają swój romantyczny weekend, a ich tradycja trwa przez prawie trzydzieści lat. Jednak nadchodzi lato, które całkowicie różni się od innych…

[772] ,,I love you Cherry!” – Kinga Stojek

 


Ciężko było mi się oprzeć tej książce, ponieważ jej okładka jest po prostu słodka i przyciągająca wzrok! Zachęciła mnie, ponieważ zdawałam sobie sprawę, iż będę mieć do czynienia z romansem, który od frontu nie jest od razu reklamowany gołą klatą. To miła odmiana i uznałam, iż warto dać szansę tej pozycji, zwłaszcza, że autorka jest Polką.

Florence jest młodą dziewczyną, która nie ma jeszcze planu na życie, a jej codzienność opiera się na imprezowaniu z przyjaciółkami oraz spotykaniu się ze swoim chłopakiem. Pewnego dnia jej ojciec decyduje, że wyśle ją na wieś do niedawno odziedziczonej po swojej matce posiadłości, aby tam mogła przemyśleć swoje zachowanie oraz przy okazji uprzątnąć miejsce z rzeczy swojej babki. Już na miejscu przypadkowo spotyka się z koleżanką z dzieciństwa, która namawia ją do wynajęcia jednego z domków nieznajomemu mężczyźnie, a dziewczyna chętnie się na to zgadza. Szybko zaczyna żałować tej decyzji, ponieważ okazuje się, że jej gość przybył w ogromnej tajemnicy i nawet ona nie może zobaczyć jego twarzy.