Strony

piątek, 18 listopada 2022

[601] "Lightlark" - Alex Aster

 


Piękne okładki przyciągają mnie jak magnes, a już szczególnie takie, których kolorystyka oscyluje w zakresie czerni i czerwieni. Nic więc dziwnego, że gdy tylko zobaczyłam książkę „Lightlark” autorstwa Alex Aster, od razu zapragnęłam ją przeczytać, nie znając nawet jej opisu. Czy mój zapał do tej powieści okazał się słuszny?

Wyspa Lightlark wyłania się z wody co sto lat, a to oznacza nową rozgrywkę morderczej gry zwanej Centennial. Do rywalizacji stają władcy sześciu krain, by zapewnić swoim mieszkańcom wolność od ciążącej na każdym z państw klątwy. Jednak by tego dokonać, któryś z władców musi zginąć. Isla Crown pochodzi z Wildling – kraj ten obciążony jest klątwą polegającą na tym, że każdy kto pochodzi z innej krainy, a zakocha się w mieszkańcu tej – umrze. Wszyscy boją się rodaków Isly i izolują od nich. Jedynie Grim z krainy Mrocznych nie przejmuje się mocą przekleństwa. Żeby przeżyć zawodnicy będą musieli zrobić wszystko i nie mogą zawahać się przed niczym. Czy Isla podoła zadaniu?

środa, 16 listopada 2022

[600] ,,The Atlas Six” – Olivie Blake



,,The Atlas Six” to książka, która na pewno przyciągnęła moją uwagę dzięki oryginalnej okładce. Uwielbiam takie mroczne i tajemnicze klimaty, więc od razu zapoznałam się z opisem. Okazał się równie intrygujący, a ja akurat miałam wielką ochotę na przeczytanie jakiejś fantastyki. Dzięki temu mogę się wyłączyć i w pewnym sensie trafić do innego świata, innej rzeczywistości i oderwać się od tego, co aktualnie dzieje się w moim życiu oraz otoczeniu.

Towarzystwo Aleksandryjskie jest stowarzyszeniem, które posiada ogromne zasoby wiedzy, ale także władzy. Co dziesięć lat wybiera ono sześć najbardziej uzdolnionych magicznie medejów, aby mogli rozwijać swoje umiejętności. Jednak wybrańcy bardzo szybko zaczynają rozumieć, że bycie częścią towarzystwa to nie tylko zaszczyt i możliwości, ale też będą musieli podejmować trudne decyzje, często niemoralne. Od początku wiedzieli, że z szóstki zostanie tylko piątka, ale w jaki sposób dokonany zostanie wybór?

[599] ‘’Żyć jest lepiej” – Agnieszka Karecka

 


Osobiście postrzegam powieści młodzieżowe w dwóch kategoriach – emocjonalne i seksualne. Te drugie skupiają się głownie na relacjach romantycznych, a często nawet dotyczą tylko tego. Chyba nie muszę mówić, że mnie znacznie bardziej pociąga ten pierwszy typ. Chciałabym, aby każda książka przekazywała młodym osobom jakieś wartości, a nie tylko seks w mało przyjemnym ujęciu. Oczywiście o miłości trzeba pisać, ale w sposób przemyślany, a nie brutalny.

Laura wyjeżdża do Wrocławia, gdzie rozpoczyna studia i całkiem nowy etap w życiu. Zamieszkuje u ciotki, z którą nie potrafi się dogadać, ale poznaje też nowych znajomych. Jednym z nich jest zagubiony i tajemniczy Tytus, który również studiuje i mierzy się z problemami przeszłości oraz teraźniejszości. Laura i Tytus zaczynają dogadywać się coraz lepiej, ale jednocześnie nie potrafią się w pełni otworzyć na siebie. Ich choroby sprawiają, że potrzebują więcej czasu, aby zrozumieć swoje uczucia i przyjąć pomoc od drugiej osoby.

Muszę przyznać, że początek tej książki wcale nie był dla mnie szczególnie fascynujący. Poznałam młodą dziewczynę, która cierpiała na pewną chorobę, która wyniszczała jej ciało, ale też odbierała radość z życia. Tematyka wydawała mi się szalenie ciekawa, jednak bałam się, że autorka skupi się na opisywaniu samych dolegliwości, a nie na fabule, przez co całość będzie monotonna. Na szczęście tak nie było, dość szybko się przekonałam, że powieść ta będzie naprawdę dobra.

wtorek, 8 listopada 2022

[598] ,,Wzgórze niezapominajek” – Anna Bichalska

 


Myślę, że do tej książki bez wątpienia przekonał mnie tytuł. Bardzo kojarzy mi się z ,,Anią z Zielonego Wzgórza”, czyli powieścią, którą uwielbiam od najmłodszych lat! Oczywiście zaintrygował mnie również sam opis i dlatego sięgnęłam po tę powieść. Miałam wielką ochotę na lekką lekturę, która będzie miała w sobie magię i jakieś prawdziwe, niewymuszone emocje. Postanowiłam zaufać Annie Bichalskiej, ponieważ czułam, że w jej książce znajdę to wszystko.

Lena po zakończeniu długiego związku postanawia wyjechać na wieś do babci, aby odpocząć w miejscu, gdzie jako dziecko czuła się bezpieczna i szczęśliwa. Tam przypomina sobie wszystkie radosne chwile oraz Julię – przyjaciółkę, z którą straciła kontakt na wiele lat. Kobieta przed śmiercią odezwała się do niej, ale okazuję się, że zostawiła także zawiłą zagadkę, dzięki której Julia ma poznać jej tajemnicę. Jakie sekrety sprawiły, że wiele lat temu znajomość młodych dziewczyn została brutalnie przerwana?

Historia Leny zaczęła się właściwie zwyczajnie, ale intrygująco. Autorka pokazała jej życie, głownie miłosne, ponieważ to ono było powodem jej wyjazdu. Rozstanie z narzeczony sprawiło, że kobieta wpadła w złe samopoczucie, ale dużą rolę na pewno odegrał w tym również jej wiek. Kobieta po trzydziestce chciałaby mieć już poukładane życie, a jednak Lena musiała zacząć od początku. Myślę, że to bardzo życiowy scenariusz i autorka bez wątpienia postawiła w fabule na naturalność, którą osobiście uwielbiam.

[597] ‘’Następne 100 lat” – George Friedman



Nie jestem fanką snucia teorii na temat przyszłości, zwłaszcza odległej. Życie nauczyło mnie, że wszystko zmienia się bardzo dynamicznie, a człowiek nie jest w stanie przewidzieć, co stanie się za chociażby pięć lat. Jestem młoda, a doświadczyłam już wielu rzeczy, takich jak pandemia czy nawet trąba powietrzna. Kiedyś babcia powiedziała mi, że ona przez całe życie nie przeżyła tyle co przez ostatnie dwa/trzy lata.

Książka ta została wydana w 2009 roku, a to jest bardzo ważna informacja. Autor jednak prognozuje wydarzenia na najbliższe sto lat, więc z tego powodu warto po nią sięgnąć. Mogę zdradzić, że kilka informacji można rozważać z punktu widzenia teraźniejszości, co jest na pewno ciekawym doświadczeniem, przynajmniej dla mnie było!

Warto jeszcze dodać, że autorem jest ekspert geopolityki, czyli dziedziny, która zajmuje się właśnie takimi kwestiami. Muszę przyznać, że to dość niewdzięczna praca, ponieważ ludzie bardzo często lekceważą takie nauki, a to ma oczywiście także wpływ na naszą przyszłość czy nawet teraźniejszość. Jednak ta recenzja nie będzie zwracać uwagi na błędy ludzkie, bo nawet książka tego nie dotyczy.

[596] ,,Ktoś z nas będzie następny” – Karen M. McManus

 


Jakiś czas temu miałam okazję recenzować świetną powieść młodzieżową, jaką była ,,Ktoś z nas kłamie”. Bardzo się cieszę, że mam możliwość objąć patronatem drugą część, ponieważ mogłam ją przeczytać jeszcze przed premierą. Oczywiście piszę to z lekkim uśmieszkiem na twarzy, bo to nie było najważniejszym powodem. Doszłam do wniosku, że seria ta jest naprawdę świetna i warto ją polecać innym. Wydaje mi się, że wiele osób oglądało serial na jej podstawie, ale jednocześnie nie ma pojęcia, że istnieją również książki.

Osobiście obiecałam sobie, że sama zapoznam się z adaptacją, ponieważ może to być ciekawym doświadczeniem. Póki co muszę skończyć oglądać kilka innych seriali i dopiero wtedy na spokojnie obejrzę ,,Ktoś z nas kłamie”, aby móc zrobić dla Was małe porównanie.

Po śmierci Simona wiele osób próbowało stworzyć platformę, która byłaby takim samym fenomenem, jednak nikomu się nie udaje. W pewnym momencie pojawia się ktoś, kto organizuje grę ,,Prawda czy Wyzwanie”. Wybiera on sobie osobę, która musi wykonać często trudne lub niebezpieczne wyzwania, jeśli tego nie zrobi, to do wiadomości publicznej trafiają jego tajemnice lub kompromitujące informacje. Młodzi dorośli ponownie mogą liczyć tylko na siebie i podejmują starania mające pomóc im odnaleźć sprawcę. Nikt jednak nie spodziewa się, że nowa gra tak bardzo zamiesza i doprowadzi niektórych do poważnych problemów.

[595] ,,How to makefriends with the dark” – Kathleen Glasgow

 


Jakiś czas temu doszłam do wniosku, że książki młodzieżowe są bardzo monotematyczne. Ciągle przewijały się w nich takie same wątki, które stawały się już wręcz przeżute i coraz bardziej nudne. Z tego powodu szukam młodzieżówek wymykających się schematom i raczej nie sięgam po typowe historie ze szkolnych korytarzy, z narkotykami czy seksem w tle. Nie oczekuję od tego gatunku wielkiej finezji, ale szukam powiewu świeżości, czegoś innowacyjnego i intrygującego.

Tiger jest nastolatką, która wychowuje się bez ojca, a z matką wiedzie bardzo skromne życie. Obie mają tylko siebie i bardzo się kochają, ale młoda dziewczyna chciałaby otrzymać więcej wolności i czasu na życie towarzyskie. Jednak do szczerej rozmowy nie dochodzi, ponieważ matka Tiger niespodziewanie umiera, a dziewczyna popada w rozpacz. Została sama na świecie, bez żadnej rodziny i z jedną przyjaciółką, która jednak musi się rozwijać i dalej doskonalić swoje umiejętności. Tiger trafia do kilku rodzin zastępczych, do grupy osób w żałobie, ale ostatecznie dociera na samo dno. Czy uda się jej odnaleźć szczęście i pogodzić się ze śmiercią matki? Czy przeżywana żałoba na zawsze będzie przeszkadzać jej w rozpoczęciu nowego życia?

[594] ,,Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję” – David D. Burns



Dane przeróżnych organizacji, w tym WHO, są alarmujące i już od wielu lat wskazuje się, że depresja jest jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie. Nie chcę tutaj wnikać w to, jak trudno jest dostać pomoc psychologiczną w Polsce, bo zapewne większość z Was ma świadomość tego problemu. Bardzo często ludzie muszą pomagać sobie samodzielnie, ale to nie zawsze jest dobre czy skuteczne, ponieważ ciężko jest zrozumieć swoją własną psychikę i jej mechanizmy. Mimo wszystko samopomoc jest istotna, a to podkreśla autor w tej książce.

David D. Burns jest specjalistą, który miał wkład w tworzenie psychoterapii poznawczej, oczywiście sam stosuje ją podczas pracy ze swoimi pacjentami. Autor jest naprawdę kompetentny w tej dziedzinie, a we wstępie pojawiły się informacje na temat badań prowadzonych nad skutecznością książki ,,Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję”. Nawet podkreśliłam sobie informację na temat metodologii, więc to utwierdziło mnie w przekonaniu, że dane ostateczne są wartościowe, a nie oderwane od rzeczywistości.

Książka ta jest naprawdę obszerna, ale to mnie nie przestraszyło, wręcz przeciwnie. Jeśli ma ona pomóc w problemach, to musi zawierać sporo informacji, które będą stanowiły odpowiedź na przeróżne sytuacje. Dzięki temu w środku znajdziemy wiele informacji i ciekawej wiedzy, przejrzysty podział rozdziały pozwala wyszukiwać interesujące nas fragmenty i w razie potrzeby, wracać do nich w każdej chwili.

[593][PRZEDPREMIEROWO] "Icebreaker" - A.L.Graziadei

 


Już jutro swoją premierę będzie miała książka, która chwyciła mnie za serce i o której zapewne długo nie zapomnę. Mowa o powieści „Icebreaker” autorstwa A. L. Graziadei. Początkowo wydawało mi się, że to kolejna historia o poznawaniu samego siebie i swojej orientacji, jednak książka ma do zaoferowania swojemu czytelnikowi znacznie więcej.

Mickey James rozpoczyna studia na Uniwersytecie Hartlanda i od razu trafia do tamtejszej drużyny hokeja. Należy to już do rodzinnej tradycji, tak samo jak to, że Jamesowie dostają się do NHL w pierwszej turze. Na chłopaku ciąży ogromna presja, a on sam nie jest pewien, czy hokej rzeczywiście jest jego marzeniem, szczególnie, że środowisko tej dyscypliny jest dość homofobiczne, a on sam jest biseksualny. Na domiar złego na tę samą uczelnie dostaje się jego największy sportowy przeciwnik – Jaysen Caulfield, co dodatkowo go stresuje. Nie potrafi odnaleźć się w drużynie, unika ludzi, a jedyne bratnie dusze znajduje w swoich siostrach.

[593] "Rodzina Monet. Skarb" - Weronika Marczak

 


Jak traktujecie książki, które zostały ogłoszone hitami Wattpada czy TikToka? Osobiście podchodzę do takich pozycji nieufnie, jednak zdarza mi się po takowe sięgnąć. Ostatnio miałam okazję przeczytać „Rodzinę Monet. Skarb” autorstwa Weroniki Marczak. Czy książka rzeczywiście zasłużyła na miano hitu?

Życie Hailie nagle wywróciło się do góry nogami. Mama i babcia dziewczyny stanowiły do tej pory jej jedyną rodzinę. Niestety obie zginęły w wypadku samochodowym, a Hailie została sama, a przynajmniej tak jej się wydawało. Do opieki nad niepełnoletnią zgłasza się bowiem jej starszy przyrodni brat – Vincent. Okazuje się, że Hailie ma pięciu starszych braci, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych i czekają na jej przylot. Czy przyjmą ją z otwartymi ramionami?